Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2017
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

August 2017
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Saua Bucurei
Muntii Retezat

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Lumanare vs. lanterna cort (17)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Da, sunt corturi mai putin ventilate, deci care retin mai bine aerul incalzit. Dar tocmai in astfel de corturi as evita aprinderea unei lumanari.

Sâmbătă, 27 mai 2017 - 09:10

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

florinbalan@: "numai ca un cort izolat termic nu exista".

Afirmatia este in mare adevarata, dar la folosirea lumanarilor pentru ridicarea temperaturii in cort putem face cateva observatii.

1. Sunt corturi si corturi. Unele sunt "stiintifice" altele sunt "artizanale". Inainte vreme, pentru o tura de doua saptamani, ianuarie-februarie, in Caucaz, mi-am facut singur un cort, din doua straturi, cu montare din interior, in care de obicei era foarte cald, in raport cu temperatura exterioara. Adica doar minus 10 grade, fara lumanari.

2. La corturile "stiintifice", iarna, nici nu trebuie sa ai o temperatura foarte ridicata. De Revelion, cu doua lumanari mari poti sa ai o temperatura extrem de placuta. In plus, poti folosi zapada pentru un plus de izolare termica.

Vara, in cort, sunt persoane care folosesc fie o lumanare pastila parfumata, fie o lumanare pastila antitantari.
Mai sunt si asa-numite "candele albe" de diverse marimi, care dau o lumina acceptabila.

Alternativa goo.gl/QCTnjC

Vineri, 26 mai 2017 - 21:30

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Ba da, din sticla de apa o transform in calorifer Carpati.org

Miercuri, 17 mai 2017 - 11:24

medias
medias

Florine, nu facem semantica, dar reutilizarea nu se numeste reciclare. Carpati.org

Miercuri, 17 mai 2017 - 11:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Da, se numeste reciclare.

Miercuri, 17 mai 2017 - 11:04

medias
medias

"... Numai sa nu o pui prea fierbinte caci se deformeaza petul si poate sa curga..."
Florine, tu mergi cu PET-uri pe munte ?

Marți, 16 mai 2017 - 16:23

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Deja suntem cam pe langa subiect.
Tocmai, in ture lungi combustibilul este foarte important, caci macarea uscata (accesibila din punct de vedere a pretului) are nevoie de apa fierbinte pentru a putea fi rehidratata. In plus, se pot gati alimente simple, gen turte, clatite, pizza, omlete, paste, folosind ingrediente uscate, deci foarte usoare. Ceaiurile sunt iarasi importante pentru aportul de vitamine, minerale si moral. Cunoasterea ciupercilor si a plantelor ajuta mult in ture lungi.

Marți, 16 mai 2017 - 14:55

vestale
vestale

Problema in ture mai lungi de o saptamana o vad mancarea, pentru ca ea reprezinta "combustibilul" nostru. Unde cobori sa mai iei ceva de-ale gurii, cred ca gasestii si ceva AA/AAA-uri, chiar si 777-uri Carpati.org Zic de turele in care gasesti izvoarele dezghetate si nu trebuie sa topesti zapada.

Iarna, apa calda sau chiar ceaiul oricum trebuiesc bagate in sacul de dormit pentru ca afara ingheata, dar este o metoda buna pentru dezghetat bocancii dimineata, ca altfel e cam greu sa strangi sireturile. Asta daca nu i-ai bagat si pe ei in sacul de dormit.

Marți, 16 mai 2017 - 12:32

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Dupa calculele mele, o lumanare tip "tealight" (30W) ridica temperatura aerului dintr-un cort mic de 2 persoane (2mc) perfect izolat termic cu un grad in 100 secunde. Deci de la -20 la +10 in 50 de minute. Suna foarte bine, numai ca un cort izolat termic nu exista. Probabil timpii cresc de cateva ori, variind in functie de cort, temperatura aerului si a solului si viteza vantului. In orele astea, pazitul unei lumanari devine o problema.

Solutii tip felinar exista, dar deja nu mai vorbim de 20 de grame uitate prin bagaj. Variantele lumanari ce aprind leduri sunt nostime, dar nu te scapa de noxe si de momentul acela penibil cand s-a rasturnat si ramai in bezna cautand ceara topita sau lumina devine foarte puternica si aerul foarte fierbinte.

O lanterna tip Zebralight cu un acumulator de 50 de grame (total 120g cu tot cu banda de cap) tine 18 zile cu lumina la care poti citi si 3 luni cu lumina la care poti vedea in cort. Deci luni de zile pe munte. Mai iei un acumulator pentru a putea-o folosi si la mers.

In ture foarte lungi problema, cred eu, devine combustibilul pentru topit zapada/fiert apa, nu caldura din cort. Daca ai grija, hainele si sacul tin multi ani. Daca nu mergi pe cuptoare cu masa lemnoasa trebuie sa cari cam multa benzina (butelii/spirt).

Solutia cu bidonul de apa fierbinte este cea mai faina, dupa mine, pentru incalzit. In sacul de dormit, la picioare, este calduta pana dimineata, cand ai apa gata topita/fiarta de baut. Numai sa nu o pui prea fierbinte caci se deformeaza petul si poate sa curga.

Si, in final, daca vrei si o lumanare, nu te opreste nimeni sa o ai Carpati.org

Marți, 16 mai 2017 - 11:03

yo6ial
yo6ial
Coarda

Poți să iei un bolovan de lângă vatră, după ce s-o încălzit la 60-70°C (frige dar nu face gaură în palmă sau în folia cortului) și să-l bagi în cort.

Bolovanul nu trebuie luat în rucsac mai apoi și altul se găsește data viitoare.

Iarna, pe zăpadă, încălzești 2l de apă la arzător, afară, sub temperatura de fierbere și umpli un bidon pe care-l iei în cort pe post de calorifer.

Până la incendiu, lumânarea papă oxigenul și emană gaze nu tocmai benefice.

Luni, 15 mai 2017 - 22:01

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

"INCALZIREA IN CORT: Noi o facem cu lumânări. Unii nu-s de acord cu ele: pericol de incendiu ! Asa e, daca nu ai pentru ea (ele) un suport stabil si te misti neglijent in cort sau adormi cu ele aprinse. E ca atunci când ard case sau cabane de lemn și se dă vina pe lemn, nu pe instalații electrice defecte, pe coșuri necurățate, pe sobe supraîncălzite și nesupravegheate, etc. Noi folosim lumânările cu succes de peste 18 ani: dau lumina suficienta în cort si produc si caldura placută. Economisim acumulatorii/ bateriile frontalelor. Alegem lumnari de calitate, groase, cu ardere completa, care nu scot fum. Nu foarte lungi, dar nici "pastile", a căror flacără se îneacă în ceara topită. Iar pentru a nu umple cortul cu acel miros neplacut, cand le stingem, e de dorit sa facem asta fie afară din cort, fie sa o stingem nu prin a sufla în ea ci "sufocând-o" rapid, cu doua degete umezite.

Marlene aprinde cele doua lumânări imediat dupa ce intra in cort, in timp ce eu ma mai ocup de exterior, de verificat eficiența tărușilor, de ancorele suplimentare. In 10-15 minute, temperatura in cort creste. De ex de la -10 la +8 +10gr C ! Asa ca putem sta in cort 3-4 ore fara a ne iesi aburi din gura si fara a ne ingheta mainile, fara a intra in saci ! Marlene foloseste sosetuțe de puf. Nu concep a gati stand in fund in cort si cu picioarele intr-un șanț in zapada facut in absida cortului cum recomanda unii care se dau experti in bivuacuri de iarna ! Si nici nu gătim din saci, caci unii cand intra in cort, intra si in saci ! Noi intrăm in saci dupa 3-4 ore de la intrarea in cort, deci cand ne culcăm ! Noi avem pentru lumânări un suport mic de genul celor utilizate pt. pomii de Craciun. La capetele uneia din acele mici plăcuțte de placaj, având fixate două cutiuțe cilindrice în care erau livrate vechile filme foto. Dar pt. tura de revelion 2017, pentru prietenul Flo Bis din CH care ne-a însoțit am făcut o improvizație: lumânările se amplasau în două orificii de diametrul acestora, făcute in capacul unei cutii paralelipipedice plate în care fusese înghețată". Sursa: http://www.dinumititeanu.ro/Cu-cortul-iarna

Dincolo de povestea d-lui Mititeanu, am pus problema surselor alternative pentru lumina si caldura dupa ce am revazut mai atent WILD.

In PCT (Pacific Crest Trail) sau in turele de lunga durata (gen "trei luni prin Carpati"), reincarcarea acumulatorilor poate reprezenta o problema, mai ales daca celula solara nu poate fi folosita (din n motive).

Sunt cercetari mai putin promovate care vorbesc despre incarcarea telefoanelor mobile cu ajutorul unei lumanari si unui modul Peltier.

In epoca "postadevar" lucrurile sunt facute de multe ori in functie educatie, de interese mai mult sau mai putin proprii. Carpati.org

Luni, 15 mai 2017 - 19:35

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Lumanarea nu incalzeste cortul, nu mai mult decat respiratia unui om. Cortul nu tebuie incalzit rolul sau este altul (precipitatii, vant).

Cred ca o lumanare poate fi utila pentru a usura aprinderea focului, pentru a unge fermoarele si pentru a verifica nivelul oxigenului in grote si adaposturi in zapada.

Sâmbătă, 13 mai 2017 - 09:24

yo6ial
yo6ial
Coarda

O știi pe aia cu ținutul lumânării, nu? Carpati.org

Două chestii îmi vin instant în minte:
- Ce mi-a povestit recent, un vechi prieten, când a ajuns acasă cu soția, undeva la țară, erau amândoi extrem de obosiți și nu aveau lemne tăiate. Așa că au aprins niște lumânări și le-au lăsat pe masă să se mai dezmorțească aerul în casă și au dormit ca buștenii. Nu mai știu după cât timp s-au trezit în fum gros și flăcări mari. Luase foc masa și ce mai era pe ea. Au avut un noroc monstru: O masă, un laptop, un telefon și două sperieturi zdravene, câte una de căciulă.

- Pe vremuri, când eram mai copil decât acuma Carpati.org , mai încălzeam în cort cu spirtiera, cu spirt/lichior Mona.
Puteam face asta doar câteva minute pentru că rămâneam fără oxigen rapid. Acum prefer să mă îmbrac adecvat și eventual să fac ceva mișcare.

Tot pe vremea aia, la bălăureală prin subteran, constatam rapid că lumânările erau tare afurisite. Împuțeau aerul de abia mai puteam respira. Mai ales dacă nu era nici un curent de aer și făceam vreo pauză de odihnă/mâncare. După câteva ceasuri, aerul era ca la țeava de eșapament a unui Aro.
Nici lampa cu acetilenă nu m-a încântat vreodată. Face fum mai puțin ca lumânarea dar carbidul pute punct.

Nu-ți da foc la cort... Ia-ți o lanternă cu o baterie cu litiu (Nu acumulator) tip CR123. O schimbi după folosire sau odată la 10 ani. Un Zebralight sau Fenix cun 1xCR123.

...și-un pulovăr într-o pungă, pentru căldură. Afară poți fierbe un ceai, o cafea, la arzător/vatră cu lemne/conuri, whatever și bagi în tine sau în bidon și în sac.

Vineri, 12 mai 2017 - 20:36

zentai
zentai
Coarda

Îți dai seama...Am dezvoltat tema ca-n bancul ăla de l-a mușcat vipera pe tip!

Despre pastila încălzitoare care mult de folos omului este, folosită la exterior, s-a mai vorbit pe site, așa că nu am dezvoltat înspre direcția asta. Dacă s-a mai zis...

Nu știu însă de ce cred oamenii, cu atâta tărie, de "adevărurile" de prin filme și-și mai pun și problema!

Dar o lumânare în cort, cu excepția obștescului sfârșit...și chiar și atunci, un ferpar la lumina lanternei, tot nimerește sufletul fratelui "Luntrea lui Charon"....zic io!

Vineri, 12 mai 2017 - 16:19

vestale
vestale

Poate poate iti da foc la cort mai Gabi, si atunci sa vezi daca nu faci tu un bivuac de nevoie si mai trebuie sa o incalzesti toata noapte. Merita riscul si rezisti?

O lumanare de tip pastila aprinsa si cu folia de supravetuire, pot fi de real ajutor intr-o situatie mai limita pentru cresterea temperaturii. Dar in rest mi se pare riscant sa folosesc sursa de foc deschis, la fel cum si gatitul in "usa" cortului sau focul de tabara aproape de corturi, mai ales cu lemne de brad. Dar depinde situatie si de experienta fiecaruia, eu incerc sa le evit.
Cat am treaba prin cort folosesc frontala, cand am terminat, m-am in bagat in sacul de dormit si somn, ca se aproprie o noua zi.

Vineri, 12 mai 2017 - 16:08

zentai
zentai
Coarda

Lumânarea în cort e un excelent experiment psihologic! Ca să-l faci mai intens poți s-o scapi prin cort sau să te prefaci că dormi, să vezi ce face proasta dracului! Carpati.org

Vineri, 12 mai 2017 - 12:53

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Am facut in ultimele zile un top 5 filme despre munte. In primele doua am remarcat folosirea lumanarilor pentru iluminarea corturilor, mai ales in turele de lunga durata, in zone foarte salbatice.

Acum, cred ca depinde de educatie, daca folosesti ca sursa principala lumanarea, candela alba sau felinarul cu lumanare. Sunt persoane care folosesc lumanarile si pentru incalzirea corturilor in sezonul rece.

Eu pentru turele mai lungi folosesc o lanterna mica pentru cort, dar am si o lumanare pastila, pentru orice eveniment neprevazut, in trusa de "supravietuire". Poate exagerez? Exclude lanterna de cort lumanarea?

Miercuri, 10 mai 2017 - 21:22

Afisari: 710

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0605 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org