Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2018
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Buila
Muntii Capatinii

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#70  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Jachete-rezistenta la apa (70)

andreiboblea
andreiboblea..

Multumesc frumos! Multa sanatate si plimbari cat mai multe iti doresc!

Marți, 30 octombrie 2018 - 09:50

meliton1982
meliton1982
Caraba

Bună achiziție. Să o plimbi sănătos pe cărări cu soare, deși o să te ajute și în condiții vitrege. Carpati.org

Marți, 30 octombrie 2018 - 06:44

andreiboblea
andreiboblea..

Dupa cum am promis, am revenit cu o parere referitoare la marimea jachetei. Pana la urma am anulat comanda de la alpinexpe, am mai pus vreo 70 de lei si am luat un M de la WIntermag. Foarte bine am facut pt ca imi vine numai buna, asta daca am si un polar pe sub. Pana la urma as fi facut o mare greseala daca pastram L-ul. Multumesc foarte mult pt sfat meliton!

Luni, 29 octombrie 2018 - 22:29

andreiboblea
andreiboblea..

Am 1,75 si 83 de kg. Am vazut acum in alt tabel de-al lor de marimi ca la circumferinta L incepe de la 106, iar eu am 102 la piept. Acum asta e, o sa imi fie buna si la anul Carpati.org Am pieptul mai dezvoltat iar la un polar M-ul imi vine cam stramt, sau asta e ideea cu ele ca sa izoleze? Daca nu o sa stea ca pe gard cred ca merge, o sa se scurga apa de pe mine ca de pe streasina Carpati.org O sa revin cu o parere dupa ce ajunge, oricum marimi M nu mai erau, sper sa imi vina bine

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 21:16

meliton1982
meliton1982
Caraba

Mic nu o sa fie sigur....eu am 190, 85 kg și L-ul mie îmi este bun spre mare...
Poate o fi diferit la modelul Precip, deși ma îndoiesc.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 21:10

andreiboblea
andreiboblea..

Aici nu stiu daca am procedat corect, ca nu mi-am mai cumparat niciodata haine online fara sa le fi probat inainte in magazin. M-am uitat in tabelul de aici https://www.marmot.com/product-info/sizing.html si am vazut ca la L este 42-44 la piept. Nu inteleg daca se refera la jacheta, sau atat ar trebui sa am eu ca sa imi fie ok. Adica eu la piept am 40 de cm, fara umeri. Sper sa nu fi facut o prostie si sa fii comandat ceva mic. Eu ma bazasem pe faptul ca port M, nu am avut niciodata ceva L, asa ca m-am gandit ca mica nu are cum sa imi fie.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 21:06

meliton1982
meliton1982
Caraba

Sper că ai luat în calcul faptul că e un brand american și mărimile sunt puțin diferite față de cele europene, cum e de altfel și la The north face. Spun asta doar ca să te asiguri ca ai comandat mărimea potrivită. Eu am făcut un retur, pe banii mei, ca să nimeresc mărimea la modelul despre care îți spuneam.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 20:35

andreiboblea
andreiboblea..

L-am si comandat, impreuna cu Nikwax pt bocanci ca sa nu mai platesc transportul. Va multumesc foarte mult pt ajutor! Cand mai am intrebari, am incredere ca pot primi aici raspunsuri ca de fiecare data.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 20:28

baumwolle
baumwolle
(admin)

Ia cu incredere Precip. Modelul de anul trecut este poate cea mai buna jacheta de ploaie ca raport performanta/calitate/pret.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 20:22

rovid
rovid
Caraba

Baga Marmotul rapid in cos.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 20:18

meliton1982
meliton1982
Caraba

Nu mai sta pe gânduri, este o alegere foarte bună. Ca orice piesă de echipament, cu cât o întreții mai bine cu atât te va servi mai mult. Produsele impermeabilizante le folosesc cu precădere la încălțăminte, fie ca este vorba despre ceară sau spray.

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 19:18

andreiboblea
andreiboblea..

Multumesc pentru raspuns. Eu sunt in general o persoana care prefera sa ii intrebe pe cei cu mai multa experienta, de altfel, tot aici am primit si sfaturile pentru alegerea cortului si a sacului de dormit, de care sunt extrem de multumit. Acum problema este bugetul, daca bocancii imi par poate cea mai importanta piesa din echipamentul unui muntoman, la geaca bugetul imi e mai restrans. Am vazut si eu modelul recomandat de tine zilele astea si am visat frumos la el, dar portofelul nu mi-o permite.
Pana la urma cred ca ma gandesc serios la varianta aceasta:
https://www.alpinexpe.ro/imbracaminte/barbati/barbati/jachete/jacheta-marmot-precip-2
017-41200.html#prettyPhoto
Este varianta de anul trecut a ceea ce pusesem eu mai jos in link, dar cu 100 de lei mai ieftina si aceleasi specificatii. Cum nu sunt o persoana in pas cu moda, ramane sa sper doar ca face fata la ploi moderate. Poate sa o si ajut cu ceva tratament de impermeabilizare de la Nikwax dupa fiecare purtare, sau nu ar fi recomandat?

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 18:18

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut Andrei, văd că ești pus serios pe achiziții. Acum că ai găsit bocanci mi se pare firesc sa treci la etapa următoare și este foarte bine ca întrebi. De multe ori eu am achiziționat produse vânand promoții sau alegând cu sufletul și nu am luat tot timpul cea mai bună decizie. Referitor la întrebarea ta, strict dintre cele două aș alege, fără să stau pe gânduri, Marmot-ul. Eu am o geaca de la ei, un alt model, de ski și sunt foarte incantat, la fel cum sunt și cei care au luat deja modelul precip. Dacă te ajută și o altă variantă, eu folosesc aproape în toate anotimpurile un hardshell de la mammut, modelul Massao și pot spune ca este absolut superb. Nu mi s-a întâmplat sa ma ud în ea, nici de la ploaie torențială, nici de la condens. Am mers și iarna la - 25 gr, cu o tehnică și un polar pe dedesubt, am mers și asta vara în Făgăraș cu ea peste un tricou. Eu am găsit-o redusă cu vreo 200 RON, acum vreo doi ani.
http://www.magazinulmammut.ro/m.produs.php?crt=57&id=12&categ=12

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 17:51

andreiboblea
andreiboblea..

Ma puteti ajuta va rog cu o parere intre ce as putea alege dintre cele 2, astfel incat sa faca fata la o ploaie de vara pe creasta prin muntii nostrii?
https://www.bravosport.ro/geci-si-jachete-barbati/44353277-jacheta-karrimor-3-in-1-we
athertite-pentru-barbati.html
https://www.alpinexpe.ro/imbracaminte/barbati/barbati/jachete/jacheta-marmot-precip-m
embrain--41200.html

Sâmbătă, 20 octombrie 2018 - 15:05

victoranica
victoranica
Coarda

Revin cu o prima impresie din teren asupra gecii Karrimor 3 in 1, dupa ce a trecut cu brio testul jetului de apa de la robinet.

Fiind vara, am folosit doar geaca exterioara (impermeabila), care s-a comportat excelent la reprize bune de ploaie asezonata cu ceva grindina. Absolut nimic nu a trecut prin ea, reusind sa ma mentin uscat, in ciuda faptului ca am fost nevoit sa execut miscari de tot felul (inclusiv pe o portiune de traversare intr-un traseu alpin). Initial marimea S de la ei mi s-a parut usor larga pentru dimensiunile mele; avantajul este ca apa se scurge in jurul meu, si nu pe pantaloni, cum s-ar fi intamplat in cazul unei jachete mai stranse pe corp.

Gluga este suficient de incapatoare incat sa poata fi trasa si peste casca. Totodata, geaca se usuca foarte rapid.

In concluzie, mi se pare ca am facut o alegere buna. Intre timp am gasit si preturi mai bune pentru ea, dar nu regret. Pentru mine are marele avantaj de a fi nu doar impermeabila, ci si albastra Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 4 iulie 2016 - 16:32

victoranica
victoranica
Coarda

Am comandat ieri modelul 3in1 de la Karrimor. Imi va sosi peste minim doua saptamani, asa ca va fi un pic de asteptat pana sa revin cu o impresie.

Probabil jacheta de la Marmot isi face treaba mai bine, nu contest, nu am folosit produse Marmot, chiar ma gandeam ieri ca e printre putinele marci cu renume de la care nu am niciun produs in arsenal. Tot ieri am intrat la un magazin Marmot in Timisoara, erau reduceri de pana la 50% dar preturile, chiar si asa, mi s-au parut mult prea mari pentru ce aveam in cap.

Din putinul gasit pe net despre Karrimor Ridge 3in1, este un produs care ofera destule pentru pretul sau. Am reusit sa-l gasesc cu 373 RON, astfel ca am renuntat sa-l achizitionez de pe magazinul de la linkul postat initial de mine.

Ma intereseaza, in principiu, cat de impermeabila este geaca exterioara. Deseori cel mai bine invat "pe propria piele " Carpati.org

Multumesc pentru sugestii si detalii !
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 13 mai 2016 - 23:42

robertl
robertl

Categoric Precip sau Essence tot de la Marmot + regula "straturilor"

Am folosit si "treburi" de la Karrimor....nu comentez ( si mai folosesc insa doar in turele scurte, cand sunt aproape de casa)

Joi, 12 mai 2016 - 20:44

baumwolle
baumwolle
(admin)

Părerea mea este că există variante mai bune la acest preț. Pentru protecție împotriva ploii, Marmot Precip este o alegere foarte bună.

Poți sta oricând cu ochii și pe piața second-hand.

Joi, 12 mai 2016 - 20:32

gabicolea
gabicolea
Caraba

Un review in engleza al modelului pt femei

http://thegirloutdoors.co.uk/2015/01/02/review-karrimor-3-1-waterproof-jacket/

Joi, 12 mai 2016 - 20:09

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Are cineva modelul Karrimor Ridge 3in1 ? Am gasit super mega reducere la doua magazine si as fi interesat sa stiu daca merita. Ma intereseaza in principal o geaca rezistenta la ploaie, in jur de 400 RON, aici par a fi doua, internal si external.

M-ar ajuta mai multe detalii de la cineva care ar avea eventual modelul.

http://www.bravosport.ro/geci-si-jachete-barbati/44225669-jacheta-karrimor-ridge-3in1
-pentru-barbati.html

Multumesc !

Joi, 12 mai 2016 - 14:42

Afisari: 6,719

#70  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0675 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org