Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2017
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

August 2017
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Buila
Muntii Capatinii

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Incepator: primul echipament (36)

miparv
miparv
Rucsac

@mad
Chiar ca e fain articolul - oricum, poza de la inceput cu Craiul e de nota 10.

Luni, 3 iulie 2017 - 11:42

mad
mad
Caraba

Un articol foarte fain pe aceasta tema am gasit aici: http://lead.ro/invataturi-dupa-zece-ani-de-umblat-prin-munti-in-caz-ca-esti-la-incepu
t-de-poteca/

Luni, 3 iulie 2017 - 11:30

obyy
obyy

Salut, confirm la randu-mi cele spuse de Victor. Pentru mine este un bocanc foarte bun in orice sezon, cu mica precizare si anume sa fie luat cu un numar mai mare.
Bafta!

Luni, 19 iunie 2017 - 20:17

victoranica
victoranica
Coarda

Recomandarea mea de bocanc "bun la toate" : https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=1947

Sâmbătă, 17 iunie 2017 - 15:16

medias
medias

Alegerea se face în functie de morfologia piciorului, asta pe lânga argumentele legate de terenul pe care vei folosi bocancii. Daca acest model https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=2587 raspunde criteriilor enumerate, poate fi o buna alegere la un pret cât se poate de democratic în comparatie cu propunerea ta.

Sâmbătă, 17 iunie 2017 - 14:19

alex35
alex35

Multumesc Laura , poate imi spui tu care ar fi mai potriviti vreau sa cumpar de la himalaya pentru ca am reduceri de 40% Carpati.org

Sâmbătă, 17 iunie 2017 - 13:13

lauramatei
lauramatei
Busola

Ceau, Alex!

Bocancii aceia sunt, dupa parerea mea, prea tehnici si prea rigizi. Nu cred ca-i vreiCarpati.org. Si-ti spune asta o drumeata care in general cauta incaltari mai rigide inclusiv vara, care nu suporta bocancii flexibili sau mersul pe munte in incaltari scurte. Si totusi, n-as merge cu aia vara, decat pe trasee foarte tehnice. Nu-s bocanci de drumetie. Cat despre conceptul de "bocanci de 4 sezoane", folosit ca sa te ispiteasca, pe ideea ca ii iei pe astia si nu-ti mai trebuie altii, eu nu cred in existenta acestor incaltari de munte bune oricand. Sper sa nu starnesc polemici si discutii savante despre echipament. E doar parerea mea.

Recomandarea mea e sa-ti iei niste bocanci de 3 sezoane, nu foarte flexibili, ca sa-ti fie buni si pe stanca. Si-apoi mai vezi tu daca te intereseaza traseele tehnice de vara sau traseele de iarna serioasa.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 17 iunie 2017 - 13:04

alex35
alex35

Va multumesc tuturor pentru sfaturi ,acum urmeaza alergatura prin magazine .
https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=5999&cc=86

Acestia vreau sa ii achizitionez sper sa fie buni.

Sâmbătă, 17 iunie 2017 - 12:51

florinbalan
florinbalan
Rucsac

https://en.wikipedia.org/wiki/Coolmax
Cotton Kills

Vineri, 16 iunie 2017 - 09:16

medias
medias

"… As mai adauga un ploar 100 sau echivalent. Adica un tricou de purtat pe piele care sa scoata apa in afara…"

Orice tricou, adica orice fibra textila, scoate apa "în afara" gratie fenomenului fizic numit CAPILARITATE. Carpati.org

Vineri, 16 iunie 2017 - 07:50

titus1960
titus1960

Buna Alex.
As mai adauga un ploar 100 sau echivalent.
Adica un tricou de purtat pe piele care sa scoata apa in afara.
La fel gasesti pentru toate buzunarele: de la marca Crivit (de la Lidl), Kalenji (Decathlon) - f fain raport pret/calitate pentru cele din gama medie sau mai mult, pana la chestii mai suparate in magazinele de echipament montan.

Joi, 15 iunie 2017 - 22:21

yo6ial
yo6ial
Coarda

Și să nu te zgârcești la bani cu bocancii. Ai grijă de ei, au grijă de tine mulți ani.
Asta nu înseamnă să-ți iei cine știe ce bocanci de 7-10 mii de lei. Nu vai.
Dar bocanci buni găsești în jurul cifrei de 500 de lei. Cu cât mai simplă construcția și cusături mai puține cu atât mai bine.

În funcție de buget și așteptări, începe căutarea de pe la Decathlon, Himalaya, SportVirus, etc.
Caută-i offline mai mult și probează să-ți fie aparent un pic mai mari decât porți în mod normal.
Chiar cu un număr în plus. Pe poteci ai să fi în bocanci multe ceasuri și o să-ți blestemi ciubotele dacă le-ai luat fixe.

Ture faine!

Marți, 13 iunie 2017 - 23:10

lauramatei
lauramatei
Busola

Salut, Alex!

Pentru inceput, pentru ture medii de vara, e musai sa ai:
- bocanci!!!!
- o geaca de vant si ploaie, nu groasa si volminoasa, ci doar izolanta.
- rucsac comod si rezistent, ca sa nu mergi cu punga sau sa nu ti se rupa bretelele sau spinareaCarpati.org.
In rest, pentru inceput se mai poate improviza, mai vezi tu in timp ce e bine sa ai, ce ti se potriveste...

Cand te-ai pus la punct cu aceste 3 piese de echipament si daca stai bine cu conditia fizica, poti urmari site-ul. Eu insami voi posta in curand si ture in care voi anunta oficial ca primesc UN INCEPATOR intr-ale muntelui, dar cu minim de echipament si cu o buna conditie fizica. Am promis si ma tin de cuvant.

Luni, 12 iunie 2017 - 22:05

alex35
alex35

Buna seara ,as dori si eu un pic de ajutor sunt la inceput de drum in acest minunat hobby,as dori sa stiu daca am poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi despre echipament etc . Ma refer la partea de trekking ,si as mai dori sa stiu daca sunt persoane care organizeaza iesiri si accepta si incepatori ,ce pot spune ca rezistenta fizica si ambitie am . Va multumesc

Luni, 12 iunie 2017 - 20:43

jadeasp
jadeasp

Da, eu ma refeream la bagajul de cala! Scuze, nu am observat ca se referea la bagaj de mana.

Luni, 15 mai 2017 - 10:48

vestale
vestale

@jadeasp betele incap stranse in rucsac/geanta/bagajul de mana, dar asta nu inseamna ca te lasa sa treci de controlul de securitate din aeroport. Asa cum ne te lasa nici cu coarda sau carabiniere.
Si o sa ai 2 optiuni: fie la abandonezi, fie te intorci, iti faci/platesti bagaj la cala si poate risti sa pierzi avionul, daca e un aeroport mare si nu stai bine cu timpul

Luni, 15 mai 2017 - 10:43

jadeasp
jadeasp

Niste bete de trekking telescopice stranse incap intr-un rucsac mare sau intr-o geanta, ca sa nu mai platesti in plus pentru ele.

Luni, 15 mai 2017 - 10:15

rzv
rzv

Salut,betele se incadreaza la echipament sportiv.Ca si schiurile, placa, bicicleta.
La cumpararea biletului cauti sa ai optiunea de transport echipament sportiv- la unii se plateste, la altii nu.
In functie de asta, cu optiunea bifata pe bilet ,betele merg la cala si au regim preferential.in avion , niciodata.La fel cu betele si cuiele de cort Carpati.org
Daca nu exista optiunea sau nu vrei sa te complici, avand un bilet lowcost si doar bagaj de mana, betele se cumpara local, sau se inchiriaza-mult mai ok in cazul unei excurisii la ski-
Din pacate, volumul bagajului in varianta cort, bete si echipament pt 7 zile ,combinate cu greutatea totala te cam obliga sa ai bagaj de cala. In acest fel,transportul betelor nu mai este o problema.

Sa ajungi tu acolo, te vei descurca Carpati.org

Luni, 15 mai 2017 - 09:57

alghe.global
alghe.global..

Salut lukis,

Multumesc pentru sfaturi. Legat de TNF, este ultima optiune pe lista mea (desi Decathlon e mai ieftin).

Raman deschis la optiuni in functie de nevoi.

Multumita (din nou) lui jimb mi-am facut comanda la sosete pentru bocanci asa ca o sa incep sa-i port prin casa sa imi dau seama cum m-as simti pe munte (cu sosete de vara si/sau sosete de iarna).

Abia astept sfarsitul lunii sa imi iau sac de dormit! Apoi de la anul o sa ma gandesc cum naiba o sa zbor cu atata echipament.

A mai avut cineva problema asta? Imi cer scuze daca este o intrebare stupida, insa daca as avea bete de trekking m-ar lasa cu bagaj (rucsacul) in avion? Exceptand lichide peste N ml etc.

Joi, 11 mai 2017 - 01:47

lukis
lukis
Caraba

1. Poti incerca si rucsacii Gregory (vezi MMSport).

2. La capitolul sosete, in Romania gasesti la majoritatea vanzatorilor de echipament gama Mund. Nu-s rele. La Mormota gasesti Bridgedale. Eu am de afara si Falke.

3. Daca acum nu-ti place TNF si vei cumpara un hardshell cu HyVent, le vei uri :-). Vezi ce am scris eu despre hardshell.

4. La Decathlon nu vei gasi Polartec, ci doar produse "similare" proprii. Unele respira, altele nu... Produsele cu lana sunt OK la ei.

Bafta!

Luni, 1 mai 2017 - 19:35

Afisari: 1,632

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0702 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org