Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2017
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Iunie 2017
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Gargalau
Muntii Rodnei

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#22  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Incepator: primul echipament (22)

jadeasp
jadeasp

Da, eu ma refeream la bagajul de cala! Scuze, nu am observat ca se referea la bagaj de mana.

Luni, 15 mai 2017 - 10:48

vestale
vestale

@jadeasp betele incap stranse in rucsac/geanta/bagajul de mana, dar asta nu inseamna ca te lasa sa treci de controlul de securitate din aeroport. Asa cum ne te lasa nici cu coarda sau carabiniere.
Si o sa ai 2 optiuni: fie la abandonezi, fie te intorci, iti faci/platesti bagaj la cala si poate risti sa pierzi avionul, daca e un aeroport mare si nu stai bine cu timpul

Luni, 15 mai 2017 - 10:43

jadeasp
jadeasp

Niste bete de trekking telescopice stranse incap intr-un rucsac mare sau intr-o geanta, ca sa nu mai platesti in plus pentru ele.

Luni, 15 mai 2017 - 10:15

rzv
rzv

Salut,betele se incadreaza la echipament sportiv.Ca si schiurile, placa, bicicleta.
La cumpararea biletului cauti sa ai optiunea de transport echipament sportiv- la unii se plateste, la altii nu.
In functie de asta, cu optiunea bifata pe bilet ,betele merg la cala si au regim preferential.in avion , niciodata.La fel cu betele si cuiele de cort Carpati.org
Daca nu exista optiunea sau nu vrei sa te complici, avand un bilet lowcost si doar bagaj de mana, betele se cumpara local, sau se inchiriaza-mult mai ok in cazul unei excurisii la ski-
Din pacate, volumul bagajului in varianta cort, bete si echipament pt 7 zile ,combinate cu greutatea totala te cam obliga sa ai bagaj de cala. In acest fel,transportul betelor nu mai este o problema.

Sa ajungi tu acolo, te vei descurca Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 15 mai 2017 - 09:57

alghe.global
alghe.global..

Salut lukis,

Multumesc pentru sfaturi. Legat de TNF, este ultima optiune pe lista mea (desi Decathlon e mai ieftin).

Raman deschis la optiuni in functie de nevoi.

Multumita (din nou) lui jimb mi-am facut comanda la sosete pentru bocanci asa ca o sa incep sa-i port prin casa sa imi dau seama cum m-as simti pe munte (cu sosete de vara si/sau sosete de iarna).

Abia astept sfarsitul lunii sa imi iau sac de dormit! Apoi de la anul o sa ma gandesc cum naiba o sa zbor cu atata echipament.

A mai avut cineva problema asta? Imi cer scuze daca este o intrebare stupida, insa daca as avea bete de trekking m-ar lasa cu bagaj (rucsacul) in avion? Exceptand lichide peste N ml etc.

Joi, 11 mai 2017 - 01:47

lukis
lukis
Caraba

1. Poti incerca si rucsacii Gregory (vezi MMSport).

2. La capitolul sosete, in Romania gasesti la majoritatea vanzatorilor de echipament gama Mund. Nu-s rele. La Mormota gasesti Bridgedale. Eu am de afara si Falke.

3. Daca acum nu-ti place TNF si vei cumpara un hardshell cu HyVent, le vei uri :-). Vezi ce am scris eu despre hardshell.

4. La Decathlon nu vei gasi Polartec, ci doar produse "similare" proprii. Unele respira, altele nu... Produsele cu lana sunt OK la ei.

Bafta!

Luni, 1 mai 2017 - 19:35

alghe.global
alghe.global..

Multumesc tuturor pentru sfaturile si timpul acordate. Am combinat din cate putin de la fiecare asa ca am vizitat mai multe magazine si am vazut preturile pentru articole diferite.

Am inceput sa-mi cumpar lunar cate un articol din cele esentiale: bocanci, cort, sac de dormit, rucsac. Deja mi-am luat (scuze jimb, sunt vegetarian insa nu am avut alta optiune) bocanci Salomon Quest 4D 2 GTX (m-am simtit cel mai in siguranta in ei, sunt poate prea rigizi pentru muntii nostri insa cand am incercat Scarpa R-Evo mi s-au parut prea moi desi foarte confortabili si chiar nu vreau sa subestimez muntele indiferent ca-i de 2000m sau ca-i de 6000m). Cam scumpi insa cred ca merita (desi eu nu sunt un mare fan al parerii generale ca echipamentul e mai slab calitativ in Europa S-E fata de aici -- nu am gasit nicaieri sa recunoasca aceste firme asa ceva; bocancii m-au costat 200E + 9E un repel).

Mai am de cumparat: rucsac (m-am uitat la LoweAlpine, Osprey si Deuter pana acum), cort (inca n-am gasit ceva pe placul meu) si sac de dormit (o sa-mi iau cel mai probabil un sintetic de la Marmot). Cea mai mare insa dificultate pentru mine aici este gasirea sosetelor tehnice si pentru asta ii multumesc lui jimb pentru sugestii, o sa incerc sa comand de la Cehi, poate fac shipping pana aici.

P.S. Aparent si eu am un picior mai lat, talpa de la piciorul drept, insa bocancii se descurca de minune chiar si asa (comparativ cu ghetele de la Quechua care ma rod la degetul mic de la piciorul drept).

P.P.S. Nu-mi plac articolele de la TNF, dar s-ar putea sa ma rezum la ele pentru un hardshell sau altele pentru suprafata si la Decathlon pentru cele din interior cum ar fi un tricou sau polartec. Aici sunt destul de scumpe articolele si nu sunt sigur in totalitate ca o sa imi ajunga bugetul alocat.

Multumesc inca odata.

Luni, 1 mai 2017 - 16:11

woblerman
woblerman

cat timp esti in Dublin incearca sa gasesti acolo niste magazine de outdoor. ma gandesc ca trebuie sa fie destule (o cautare pe google te ajuta). treci pe la fiecare, analizeaza oferta (nu-i nici o graba, ceea ce iti cumperi acum o sa te tina ani de zile), discuta cu vanzatorii - de obicei sunt buni consultanti - si la final decizi ce si cum.
eu cred ca ar fi preferabil, totusi, sa iti cumperi echipamentele de-acolo si nu din Romania pentru un motiv simplu si foarte clar: produsele de la aceeasi marca (chiar si cele facute in Romania, de exemplu) sunt de o calitate mult mai buna daca sunt destinate pentru piata vestica decat pentru piata romaneasca. chiar si firmele producatoare recunosc (mai discret, e drept) lucrul asta. asta e realitatea, ne place sau nu.
oricum, 2000 de euro nu-i o suma mica, ar trebui sa iti ajunga pentru un bun inceput.

Luni, 1 mai 2017 - 11:18

gabi84
gabi84
Caraba

Pentru un buget mai scăzut mergi la Decathlon iar dacă te dau banii afară din casa eu zic Himalaya!Cu toate ca și la Himalaya "dau" destul de bine în preț când vor sa mai lichideze din stocurile vechi.In privința traseului din muntii Iezer este superb dar poate fi considerat puțin solicitant însă merita!

Joi, 27 aprilie 2017 - 16:55

lukis
lukis
Caraba

Poate ca da, poate ca ba :-) .

Vineri, 21 aprilie 2017 - 09:33

ctig
ctig

TNF Verbera gtx hiker II, made in Vietnam. Doar ghinion!?

Vineri, 21 aprilie 2017 - 09:24

lukis
lukis
Caraba

Eu ii am de 3 ani si i-am folosit "4 anotimpuri", pana au aparut celelalte 2 perechi, si nu prezinta urme de uzura. Hai sa specificam modelul mai exact, ai mei sunt Backpacker. Sti ca sunt facuti la Alba Iulia de aceasi fabrica ce produce si Garmont, Kayland, Salewa, etc. Sunt cei mai buni dpdv al impermeabilitatii (stationat in apa de 10cm).

Joi, 20 aprilie 2017 - 23:19

ctig
ctig

Nu as recomanda bocancii TNF Verbera GTX, dupa un an de folosire a inceput sa se desprinda partea intarita/cauciucata din fata si chiar rau de tot nu am tras de ei. As recomanda orice firma consacrata in incalataminte montana.

Joi, 20 aprilie 2017 - 21:59

lukis
lukis
Caraba

Salut Alex,

Iti scriu cateva pareri personale pentru ca sa ai de unde alege si pentru a sustine activitatea acestui site (suntem 2 online acum :-( ).
Eu cred ca cele mai importante "piese" pe munte sunt cele care te feresc de apa: bocanci, hardshell si cort. Aici vei face cele mai mari investitii.
Bocanci de piele sau sintetici, tu decizi. Eu am doar din piele si sunt multumit (Salomon Ultra Trek, TNF Verbera si Garmont Guide Pro). Ce nu-ti recomand pe munte sunt mid-urile (parerea mea, nu trageti). Glezna trebuie sustinuta. Talpa o recomand semi-rigida (backpacking, long trekking si piatra). Cred ca este cel mai bine sa-i probezi in magazin (min. 5 minute cu soseta potrivita). Ai grija ca marimile difera de la un producator la altul.
Hardshell-ul trebuie sa fie dintr-o membrana respirabila (GTX, Dermizax, DryQ Elite, etc.). Pot sa-ti spun ca HyVent-ul de la TNF nu este respirabil (am HyVent, GTX si Dermizax). Recomand sa ai fermoare pentru ventilare sub brat. Nu uita de pantalonii impermeabili...
La capitolul cort ma pricep mai putin, dar consider ca e bun un cort incapator la nevoie pentru 2 + bagaje. Al meu are 1,40m latime interioara. Ar fi bune si ancorari pe fete (nu doar pe colturi), precum si montare cu betele afara. Majoritatea recomanda betele din Al.
Referitor la sacul de dormit, in primul rand ar trebui sa delimitezi temperaturile la care vei dormi pe munte. In Romania, in august, pe creasta Fagarasului pot fi 3-4 grade C. Daca te gandesti la mid-uri, cred ca vei evita zapada si noptile dormite la 0 grade. Eu am inceput cu un sintetic cu confort la 4 sau -1 (depinde de gen). Are 1,4kg si este destul de voluminos. Acum am trecut la un sintetic de 9 - 5 grade si 780g, pentru vara. Cred ca ar trebui sa incepi cu un sintetic pana te obisnuiesti sa ai grija de un "puf".
La capitolul rucsac, eu am unul de 20L pentru 1 zi, unul de 35L pentru iarna la cabana si unul de 60L pentru vara cu cortul.
La celelalte capitole poti urmari si piata second-hand (eBay UK si DE, OLX sau Bursa carpati.org). Cu 2k poti sa-i iei tot echipamentul. Eu am investit can 3k in echipament care, daca ar fi fost tot nou, valora cam 10k.
Cam atat pentru inceput. Mai intreba-ne si-ti vom raspune.

Bafta!

Miercuri, 19 aprilie 2017 - 19:45

raulitto
raulitto

Salut Alex,

Sustin si eu cele postate de ceilalti colegi: cu cat mai simplu la inceput, cu atat mai bine. Am insa si o recomandare legata de haine: am vazut ca n-a mentionat nimeni lana merinos, care e super la munte. DECI, decat tricouri sintetice, mai bine tricouri/bluze termice din lana merino. Sunt foarte comode, ofera caldura chiar si cand sunt ude si sunt naturale.
Eu de cand am descoperit materialul asta nu mai port tricourile sintetice. Pretul e mai piperat dar merita. Plus ca se pot purta si in oras sau in pesteri daca chiar descoperi ca nu-ti chiar place pe munte, cum spunea cineva inaintea mea, deci banii n-ar fi pierduti.
Cateva magazine unde se gasesc haine din lana merino: Marmota, Mountex, Incort, Maiaoutdoor, Promountain, Alpinexpe.

Bafta!

Miercuri, 19 aprilie 2017 - 10:06

jimb
jimb

Punctul 2: daca evitarea bocancilor din piele are legatura cu veganismul, te felicit.
Fie ca da, fie ca nu, uite bocancii decenti, din materiale sintetice, pe care i-am gasit dupa mult timp de cautari:

3 sezoane:
- http://www.salomon.ro/salomon-x-ultra-mid-2-gtxr.html - vin de fapt putin sub glezna, incredibil de usori (derivati din gheata de alergare), cam stransi pe picior, din motivul asta i-am si returnat. Eu port 46, am comandat 46 2/3 si abia ii purtam prin casa. E adevarat ca piciorul meu stang e mai lat si mai lung decat dreptul din cauza baschetului practicat timp zeci de ani. Sotia mea, care are picioare normale este extrem de incantata de ei.
- https://www.sportisimo.ro/merrell/moab-mid-gtx/141159/ - nu stiu nimic despre ei, doar mi-a atras atentia faptul ca nu sunt din piele.
- http://www.lasportiva.com/en/trango-trk-gtx - sunt cei la care m-am oprit. O idee cam stramti si ei dar cel mai probabil problema nu e a lor, ci a mea, dupa cum spuneam mai sus. Dupa o tura de mers tapan 10 ore, cu urcari si coborari pe alocuri serioase, nu am avut nici o batatura.

Daca o sa vrei de iarna:
- http://www.scarpa.co.uk/mountain/charmoz-od/ - sunt bocancii cu care am facut pe iarna un pic de Parang, un pic de Negoiu si un pic de Retezat. Dupa ultima tura de mers tapan 15 ore prin zapada in Retezat nu am avut nici o batatura, nu s-au umezit. Doar vesnica problema a senzatiei de usoara strangere la piciorul stang. Dupa ce ii legi trebuie sa le acorzi cateva minute sa se lase pe picior, altfel vei avea senzatia ca te strang in mod neplacut.
- http://magazin.scarpa.ro/incaltaminte/bocanci-altitudine?product_id=74 - nu stiu nimic despre ei, doar ca nu au piele, sunt mai usori si mai putin caldurosi decat Charmoz. Se apropie, probabil, de un 3 sezoane mai calduros/rezistent.
- http://www.lasportiva.com/en/trango-cube-gtx / http://www.lasportiva.com/en/trango-ice-cube-gtx - nu stiu nimic despre ei. Ar fi fost o alternativa pentru Scarpa Charmoz, insa nu a fost cazul.

Niste sosete bune, fara lana: https://www.sportisimo.ro/klimatex/trekking/50847/?de-barbati=1 / https://www.craimont.ro/sosete-trekking-vara-mund-pirineos
Sosete bune de iarna: https://www.craimont.ro/sosete-iarna-mund-k2 / https://www.sportisimo.ro/klimatex/outdoor/88331/?de-barbati=1

Sac de dormit si haine fara bucati de animale in ei vei gasi cu usurinta in orice magazin de profil.

Marți, 18 aprilie 2017 - 21:55

zentai
zentai
Coarda

Începuturile sunt foarte faine, când bifezi lista, aștepți, cu înfrigurare, primul colet, îți imaginezi ce fain o să fie cu ele pe munte, mândria, entuziasmul, bucuria începuturilor!

Ca linii generale, dacă stai în Irlanda, din experiența trecutului pot spune că acolo le găsești mai iefin ca în RO, cu tot cu transport, și posibil la o calitate mai bună (au apărut discuții despre o situație pe care o bănuiam cu toții, că pentru Europa de Est, vesticii ăștia au alte standarde la produse. Deși par identice, te trezești că nu-s. Eu am și termeni de comparație dar nu vreau să dezvolt tema).

Împărtășesc aceeași opinie cu a lui @cristi iliescu, că dacă te axezi pe câteva lucruri de strictul necesar, ai avantajul că peste o vreme o să știi singur ce vrei să mai iei. Cu timpul se dezvoltă un grafic care tot urcă la cărat lucruri pe munte apoi scade vertiginos. Peste 5-6 ani de mers pe munte dacă o să mai cari un sfert din ce ai cărat în prima tură, o să fie lucru mare! Carpati.org Celelalte trei sferturi devin niște chestii care umplu niște dulapuri. Nu-s cu totul inutile dar devin improbabile, ca folosință!

Bocancii sunt baza. La ăștia...dar la bugetul tău de 2000 de coco, pe crucea mea, poți să-ți benga.Ăștia e bine să-i iei numai pe probate. Din discuții ulterioare o să capeți o oarecare experiență să-i iei "pe de rost", de pe net dar la început, probatul nu dă greș. Dacă te jenează pe undeva, pe munte sigur o să-ți mănânce piciorul! Sunt discuții despre vară versus trei sezoane (sau iarnă). Mai trebuie citit să vezi ce-ți dorești în primii 2 ani să faci!

Haine...pot doar să spun că să nu te bucuri la ieftin. Nu mai există în epoca noastră ieftin și bun!

O frontală, musai!Bună și aia!Toate luminează, adevărat dar cum am și trompete (prin torpedo) și meseriașe, pot spune că ultimile merită atenția ta!

De ploaie, pelerina e o soluție!Unii zic că faldurile încurcă la pasaje tehnice...dar dacă o înnozi între picioare nu te mai încurcă. Pacostea cu pelerina e că nu prea e respirabilă și "zaci" în ea ca un pește-n acvariu. Măcar ține de cald. Mai bună e-o geacă tehnică dar nu socoti că între ele există vreun egal, fie la preț, fie la calitate!

Baftă, man!

Nu uita, pe munte contează peisajul!Am prins vremea când se urca cu pulover de lână de oaie. Dacă-l dădeai jos de pe tine și-l aruncai într-un tip, îi rupeai capul! Deci tot ce-am zis mai sus ține de cât de mult vrei să investești în confort care e strict legat de performanțe. După 24 de ore, diferența dintre echipamentul ieftin și cel de calitate devine pregnantă. Am văzut și la mine, am văzut și la alții! Carpati.org

Baftă, man!

Marți, 18 aprilie 2017 - 17:35

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Salut!

Decât să cauți să cumperi toată lista pe care ai înșirat-o, eu îți propun să pleci la drum cu strictul necesar și să decizi ce îți vei achiziționa în funcție de nevoile pe care le întâmpini. Dacă vei avea un arsenal de haine și echipament de firmă nu înseamnă că îți va fi și de folos. În plus, gândește-te că ai putea să ajungi la concluzia că nu îți place pe munte; ce vei face atunci? Poate vei descoperi că-ți place speologia, spre exemplu, nu mersul pe potecă, iar echipamentul cumpărat va deveni complet inutil...

Eu îți recomand să ieși într-o tură pe munte cu strictul necesar - bocancii. Vei vedea că mulți dintre cei activi pe acest portal au început să meargă pe munte fără echipament special (fie pentru că în urmă cu niște ani nu se prea găsea, fie pentru că nu știau că le e drag muntele și au aflat asta mergând în ture cu persoane inițiate).

Nu îmi e clar cum și unde vei ieși tu pe munte, dar în cazul în care o vei face în țară, încearcă să te înscrii în turele propuse pe acest portal. Ai făcut deja primul pas către munte când ți-ai făcut contul. Sigur vei găsi o tură pe măsura puterilor tale, în care să nu fie solicitate prea multe piese obligatorii de echipament. Deși nu tine ture de inițiere, Laura Matei propune ture în care (câteodată) acceptă și un începător Carpati.org

Ia-ți bocanci, dar informează-te înainte să-i cumperi și, cel mai important, probează-i! Caută în meniul de pe site un articol din care să te lămurești cum să găsești perechea potrivită de bocanci.

Mergi într-o tură cu campare la cort și găsește-ți un loc în cortul unui alt participant. Vezi dacă îți place. Ia-ți un izopren dacă nu găsești de împrumut, nu e scump; testează o saltea dacă ai ocazia. Alege-ți rucsacul în funcție de tipul de ture pe care vrei să le faci.

Ciorapii pot fi și unii ne-tehnici câtă vreme nu sunt foarte subțiri. Dacă nu te-au deranjat la proba bocancilor făcută câteva zile în oraș, cel mai probabil nu-ți vor crea neplăceri nici la o tură ușoară pe munte. În tot cazul, ia-ți și de rezervă! Tricou găsești cam pe la toate magazinele; evită bumbacul (dar ai grijă cu materialele ce pot cauza alergii). Fes/buff, parazăpezi nu-ți trebuie pentru început, ia-ți un batic dacă ai să-ți acoperi capul. Pantalonii pot fi de trening sau scurți, evită blugii totuși.

Pelerina de ploaie e utilă, dar poți avea și un sac de gunoi foarte mare. Îmbrăcămintea în straturi e potrivită pentru munte, dar nu te grăbi să cumperi bluze pentru că așa ai văzut la alții. Frontala e iarăși o piesă foarte importantă, însă te poți descurca pentru început cu o lanternă clasică (pe vremuri se foloseau felinare sau lumânări Carpati.org ). Arzătorul, termosul, borseta nu sunt lucruri stringente. Bețele de carbon pot fi înlocuite cu brio de lemne.

Încearcă să te adaptezi la condițiile întâlnite, să folosești și să cari cât mai puțin echipament. Și nu te sfii să ceri sfatul și ajutorul colegilor/organizatorilor de tură.
Spor la luat decizii înțelepte!

Marți, 18 aprilie 2017 - 16:09

victoranica
victoranica
Coarda

Salut si bine ai venit pe carpati !

Direct de la omul din spatele emisiunii urmarite de tine :

https://ioanstoenica.com/2011/03/24/prima-oara-pe-munte-sfaturi-pentru-incepatori/
https://ioanstoenica.com/2010/01/14/site-uri-echipament-montan/
https://ioanstoenica.com/2014/04/13/prima-oara-la-cort-sfaturi-pentru-incepatori/

Asta daca n-ai ajuns deja la ele.

2000 EUR din punctul meu de vedere inseamna mai mult decat suficient ca sa cumperi tot echipamentul dorit de tine si sa iti mai ramana si de o inghetata

DIn ce ai enumerat, eu detin asa :

1) Cort 2 persoane: Vango Soul 200 . Plusuri: usor (2.2kg), forma de tunel, mai adecvata zonelor vantoase, cost scazut (il gasesti pe la ~ 300 RON). Minusuri: usor fragil (mi-a crapat un bat), dimensiuni restranse (neincapator daca vrei sa te misti mai in voie). Inca nu stiu cum se comporta in conditii mai aspre, cu atat mai putin cu cat iarna nu campez.

Sac dormit sintetic : Trimm Balance. Plusuri: Plaja de confort foarte buna pentru un sac de 3 sezoane (-2C - -8C), durabilitate buna, cost scazut (~ 300 RON). Minusuri: Greutatea putea fi mai mica, nici la 1.5kg nu e neaparat mult, usor voluminos, la temperaturi pozitive poate fi calduros, dar asta o reglezi din fermoar.

2) Bocanci 3 sezoane: Scarpa Barun GTX + Scarpa Kinesis. Plusuri: foarte buni pe stanca, raport calitate-pret excelent, durabilitate, GoreTex, Vibram. Minusuri: pot deveni incomozi la trasee lungi desfasurate in mare parte pe poteci netede, am auzit pareri legate de proasta impermeabilitate, insa eu unul nu pot confirma asta.

3) Am un arzator Primus Express Piezo de 4 ani, recent nu prea mai functioneaza aprinderea automata, in rest si-a cam facut treaba.

Daca vrei musai sa investesti cei 2K in echipament, ia-ti chestii premium pentru piesele de baza (sac dormit + cort + bocanci + rucsac), asta ar fi prima mie , sa zicem, iar dintr-a doua completeaza-ti cu haine si celelalte componente aditionale. Pentru rucsacuri as recomanda Deuter sau Osprey, desigur, plaja este foarte larga si ai o gramada de branduri excelente calitativ la dispozitie. Sac ti-as recomanda unul de puf, o data pentru ca e mult mai usor si in al doilea rand pentru ca puful e un izolator excelent. Aici preturile pot sari de cateva sute de eur, dar investitia merita daca ai de gand sa campezi des.

Pe forum s-a discutat mult pe tema echipamentului, iti recomand sa arunci un ochi si aici:

http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/bocanci_munte_3_4_sezoane-4358/1/
http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/alegere_rucsac-1607/1/
http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/ce_marca_de_echipament_folositi_pe_m
unte_-853/1/
http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/alegere_cort-2024/1/
http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/alegere_sac_de_dormit-2602/1/

Poate fi un pic naucitor la inceput, vei primi informatii din toate partile. Incearca sa iti faci mai intai o idee, sa incerci sa intuiesti cam ce ar fi potrivit cu ce iti propui sa faci pe munte, studiaza si eventual intreaba tot pe forum lucruri punctuale despre fiecare.

A, da, magazine sunt iarasi cu gramada, preferatele mele ar fi Craimont, Montrek, Nootka si Himalaya, nu neaparat in ordinea asta, dar am cumparat si de la te-miri-unde, in functie de ofertele pandite. Nu as renega Decathlonul (am facut-o la un moment dat, intr-un jurnal), dar l-as evita pentru piese de baza. Pentru parazapezi, un polar, o manusa e posibil sa fie ok.

Spor in cautari !
Victor

Marți, 18 aprilie 2017 - 15:21

monycata
monycata

Salutare!
Dacă stai în Irlanda, de ce nu-ți cumperi de-acolo? Sunt mai scumpe? Magazinele din România nu o să le găsești acolo, doar cea mai mare parte a produselor și a firmelor. Deși nu sunt fan, ca începător, în funcție de buget, poți începe cu Decathlon. Pentru încălțări totuși ai grijă să alegi ceva de calitate .... din altă parte. Cred că astea îs cel mai important echipament.
Multă baftă!

Marți, 18 aprilie 2017 - 15:14

Afisari: 917

#22  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0824 secunde

The lyrics that count | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org