Cautare:
De actualitate

Carpati.org pe Facebook

Doneaza

Calendar

Aprilie 2014
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Mai 2014
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Piule
Muntii Retezat

Voluntar in Carpati

Khan Tengri cu bicicleta

Homepage

Lista de discutii

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Espadrile catarare (14)

florinv
florinv

pai si? ce vrei sa-ti comanzi cand apare ocazia? Carpati.org

Miercuri, 11 iulie 2012 - 17:59

kxo.xp
kxo.xp

Mah, eu in Bucuresti am probat cam tot ce am prins si mi-am facut o idee destul de buna. Am incredere deja sa imi comand cu prima ocazie cand prind ceva oferta Carpati.org

Miercuri, 11 iulie 2012 - 17:52

florinv
florinv

am deja in minte niste modele dar vroiam si alte recomandari Carpati.org
oricum problema mea e ca pe la noi se gasesc foarte putine modele si nu prea imi vine sa comand de pe internet fara sa le pot proba macar inainte.

Miercuri, 11 iulie 2012 - 17:13

kxo.xp
kxo.xp

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebare. Solutia, din punctul meu de vedere, e sa ai o pereche care sa iti fie relativ comoda cand ii desfaci ariciul/sireturile.

Miercuri, 11 iulie 2012 - 17:12

florinv
florinv

Salut, as dori niste recomandari ptr espadrile ptr catarat la stanca, ma intereseaza sa fie relativ comode sa le pot tine in picioare pe perioade mai lungi de timp si sa ofere performante cat mai apropiata de o pereche gandita ptr escalada/bolder.

Problema mea e ca pana acum am folosit espadrile foarte stranse pe picior si cand am incercat trecerea la ceva mai comod am avut probleme mari de siguranta pe prizele de picioare (mai ales cele de aderenta).

Miercuri, 11 iulie 2012 - 17:05

gabicolea
gabicolea
Caraba

www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/espadrile_catarare-1008/

Luni, 5 mai 2008 - 14:19

ultrasro
ultrasro
Busola

Sunt sanse sa se muleze pe picior si sa te doara mai putin pe viitor... dar oricum te vei simti ca o gheisa de fiecare data cu ele in picioare Carpati.org

Sâmbătă, 26 aprilie 2008 - 15:16

marker
marker

Salut,

Tocmai am cumparat o pereche de espadrile, Anasazi numarul 39. Problema este ca ma strang ingrozitor nici nu pot sa tin piciorul in ele de catarat nici nu mai vorbesc. Ce pot face sa cumpar altele cu un numar mai mare, sau se vor mai largi pe masura ce le folosesc.

Sâmbătă, 26 aprilie 2008 - 15:07

olaf
olaf

Despre dimensiune.... sa va spun cum am ajuns sa-mi iau doua perechi. Era prima mea pereche de espadrile. In magazin, vanzatorul imi explica faptul ca trebuie piciorul sa fie rigid, chiar ultima masura care incape. Am incercat-o si pe penultima, dar ajungeam sa intind un pic degetul mare de la picior si am hotarat ca nu e bine, asa ca am ales-o pe cea mai mica.

Eh, deja la a treia iesire nu le mai suportam in picioare. Incheieturile degetelor mari ma dureau si cand mergeam in adidasi, iar de catarare nici nu putea fi vorba. Nu aveam de gand sa renunt la sport, asa ca am hotarat sa incerc si numarul urmator. M-am simtit extraordinar o vreme (de fapt, inca ma mai simt super in ei), doar ca pielea are prostul obicei sa se lase, si cam dupa doua luni nu mai stateam atat de bine pe prize, parca. Am revenit atunci la prima pereche (cea cu tortura) si acum este prima mea alegere. Am renuntat sa mai raman incaltat cu ei toata ziua si ii dau jos de cate ori am ocazia.

Deci.... care masura e mai buna? Eu as incepe cu imediat a doua, ca nu te omoara si o poti folosi destul de bine, mai ales daca nu trebuie sa calci pe prize foarte mici. Practic, asta ar fi ultimul numar care iti vine, +1.

Vineri, 30 noiembrie 2007 - 00:50

octavian67
octavian67
Caraba

"B2. Laba piciorului: incredibil dar adevarat. E o adevarata manie in randul populatiei cataratoare. Hai sa ne luam papuci. Dar ce fel de papuci?? Si mai ales ce nr.? Hm, am auzit de la Fane, vecinu’ de la 3, ca daca vrei sa stai calumea la stanca, si daca vrei cocotz de calitate...tre’ sa fie cel putin cu trei numere mai mici ! Marfa!!! ...Aiurea... in aceste conditii incepe lungul proces de deformare al labei piciorului, ma refer la sistemul osos, fara sa mai amintesc de kilogramele de bataturi si basicile omniprezente! Nu mai vorbesc de durerea de la stanca, mai ales vara cand piciorul oricum se umfla datorita retentiei de apa in corp, cand soarele bate asa fain pe talpa..deh..neagra! Hm..intrebare: suntem maso’?? Unele afectiuni nu mai pot fi vindecate nici dupa interventie chirurgicala. Nu de mult am cumparat o pereche de papuci unui prieten. De la Five.Ten. Nu fac reclama dar sunt singurii care scriu pe ambalaj ca, cumpararea unor papuci mai mici este o prostie si duce la deformarea picioarelor! Deci ...decizia va apartine! "

Citat din articolul "Accidentarile in escalada - descriere si profilaxie" de Annemarie Stangaciu

Articolul complet:
http://www.roclimbing.net/index.php?option=com_content&task=view&id=778&Itemid=63

Joi, 8 noiembrie 2007 - 18:26

silvy
silvy

Salut!Eu as zice cat mai strans suportabil,in felul asta ai cat mai mare precizie,in ceea ce priveste wild climb,din cate am auzit fac papuci foarte buni,intra la ei pe site si o sa vezi sportivi care au scos adevarate performante cu acesti papuci.Toate cele bune si zile cat mai senine in muntiCarpati.org

Miercuri, 7 noiembrie 2007 - 16:16

catalina_curly
catalina_cur..

Salut ,
Ceea ce zice Octavian zice bine!
Eu am o pereche de Mad Rock , care imi sunt nici mici dar nici mari!
La inceput , chiar primele trasee simteam cum ma strang , totusi ele mai cedeaza putin.
Este bine sa fi atent atunci cand probezi si sa nu iti iei nici prea mari!
Raport pret-calitate Wild Climb sunt ok , mai ales pentru prima pereche de papaci de catarat!
:-) Spor la incercat si cautat!

Miercuri, 7 noiembrie 2007 - 15:26

octavian67
octavian67
Caraba

Parerile desigur ca sunt impartite in privinta asta, dar eu cred ca in primul rand trebuie sa te simti bine in ele, sa-ti fie fixe (eventual sa poti incalta o pereche de sosete subtiri) dar nu mici. Eu am o pereche de La Sportiva - Mythos care ma incap chiar si cu sosete si ma simt perfect in ele, nu-mi sunt nici mici, dar nici mari.
Zilele trecute se discuta pe "lista costila" un subiect asemanator, si cineva a dat urmatorul raspuns: "daca-ti iei espadrile prea mici nu vei mai vedea prizele din cauza lacrimilor" Carpati.org

PS: Daca vorbim insa de escalada de performanta, probabil trebuie sa ai o vedere mult mai buna, si sa poti vedea printre lacrimi, pentru ca atunci trebuie sa-ti iei espadrile care sa te stranga Carpati.org

Miercuri, 7 noiembrie 2007 - 14:50

gabicolea
gabicolea
Caraba

salutare,

ce trebuie avut in vedere si cum aleg dimensiunea potrivita la espadrilele pt catarare?

"wild climb" cum vi se par?

multam si zile senine
gabi

Miercuri, 7 noiembrie 2007 - 14:36

Afisari: 1,817

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0583 secunde

The lyrics that count | ro | fr | es | it | de | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2014) www.carpati.org