Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

August 2017
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Septembrie 2017
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Stefanu
Muntii Latoritei

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#22  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci munte 3-4 sezoane (22)

raulitto
raulitto

Va multumesc pentru sfaturi. Am ales Salewa si nu-mi pare rau. Intr-adevar, sunt cei mai potriviti pentru ce am eu nevoie acuma.
Ture faine tuturor!

Miercuri, 19 aprilie 2017 - 10:09

mad
mad
Caraba

@raulitto: Bine ai venit.

Dintre modele alese de tine, as merge pe Salewa. Sunt convinsa ca La Sportiva aia sunt o incantare pe picior si din proprie experienta nu m-a dezamagit nimic din ce am avut La Sportiva, daaaar... ai dreptate, sunt scumpi si mai de iarna, asa. Nu iarna teapana, dar din cate vezi au prindere de coltari semi-rapizi; nu stiu modelul ala anume, dar daca din start au asta inseamna si ca au si talpa rigida, plus izolare termica mai buna. Adica doua lucruri de care ai zis deja ca nu le vrei. In plus, pentru turele de care zici ca vrei sa le faci, ar fi un pic "overkill", desi primavara tarziu in unii munti romanesti inseamna de fapt inca iarna.

Alta chestie - orice bocanc de 3 sezoane ia apa; cine zice altfel a avut o mega-super-bafta. Daca nu-l tratezi de impermeabilizare, cureti bine dupa fiecare tura si tratezi din nou, poa' sa scrie pe el si Rolls Royce, ca tot o sa ia apa. Si de obicei nu de la ploaia care cade, ci de la aia care a cazut - iarba uda. In ceea ce priveste respirabilitatea, nu ma pronunt, dar eu n-am dat de bocancii aia in care sa nu mi umezeasca picioarele intr-unu traseu lung de vara.

Usor offtopic, ma uimeste ce ziceti de Scarpa. Am avut mai multe perechi, fiecare cu hibele ei - impermeabilitate asimptotic spre zero, gaici de siret rupte, unghii picate, amicii mei s-au plans de bataturi si rani continue, dar p-asta cu talpa neaderenta n-am auzit-o. Stiu ca pe unii i-am prtat pana nu mai aveau model pe talpa si tot tineau la stanca.

Spor la cumparaturi.

Joi, 13 aprilie 2017 - 08:43

monycata
monycata

Bun venit!
Am avut câteva modele de la Scarpa; foarte comozi și ușori, talpa flexibilă. Dar toți sufereau de aceeași problemă: lipsa de aderență pe piatră umedă sau gheață. Multă vreme am evitat Lowa, n-aș putea spune de ce (poate că-mi inspira a "love"???). Anul trecut, bugetul de austeritate nu mi-a permis mai mult. Am luat Lowa, nu mai rețin modelul, oricum sunt de piele, deci destul de călduroși. Am fost plăcut surprins să constat: că par foarte bine făcuți, comozi, au o greutate acceptabilă, talpa semirigidă și o aderență mult mai bună decât la Scarpa (deși, dacă nu mă înșel, nu e Vibram).La Sportiva nu am avut.

Joi, 13 aprilie 2017 - 08:21

raulitto
raulitto

Acesta este prima mea postare pe acest forum, deci va salut pe toti si ma bucur sa fiu printre voi.

As avea nevoie de parerea voastra in legatura cu alegerea bocancilor. Am avut niste Scarpe pana acum si alunecam rau de tot, mai ales cand era ud pe jos, asa ca nu mai vreau Scarpa. Oscilez intre 3 modele si nu ma pot hotara:
1) http://powerfishing.ro/bocanci-ghete/318-bocanci-lowa-renegade-gtx-mid.html
-> am citit multe lucruri bune despre ei, insa am gasit si review-uri negative, ca se duce talpa repede si ca incep sa ia apa dupa un timp, deci am o retinere
2) https://www.mountex.ro/produs/10118570/salewa_mtn_trainer_mid_gtx__bocanci_trekking/c
o%3Anegru%7Csi%3A43
-> cica sunt foarte comozi si usori, insa si despe ei ziceau unii ca nu sunt deloc waterproof, ca s-au udat de numa (ceea ce ma mira, ca totusi Salewa e firma mare si cu traditie, nu invata acuma cum sa faca un bocanc)

3) http://www.lasportiva.com/en/trango-cube-gtx?options=13356
-> ma atrag cel mai tare, desi sunt scumpi; problema cu ei este ca CRED ca nu ar respira asa bine picioarele in ei.

Cateva mentiuni care sa va ajute:
- caut un bocanc usor, cat mai respirabil, dar sa tina si la apa.
- talpa as vrea sa nu fie prea rigida, sa pot flexa putin piciorul
- utilizarea va fi doar in muntii Romaniei, n-am ambitii de Alpi sau alte alea
- merg la munte mai mult primavara tarziu, vara si toamna, deci nu vreau care sa tina de cald, ci mai de graba aerisit.

Din pacate in Timisoara nu prea am ce sa incerc, sunt putine magazine si in cele mai multe se gasesc Salomon si Columbia. Singurii pe care i-am incercat au fost La Sportiva Trango care mi s-au parut WOW. Sunt cei mai comozi bocanci pe care i-am incaltat, insa imi par facuti mai mult pentru iarna/altitudine (adica par cam izolati, deci caldurosi).
Multumesc.

Joi, 13 aprilie 2017 - 07:51

toxigene32
toxigene32

Salut,
500, 600 ... 700, 800 daca e oferta buna.
Merci,
Adi

Duminică, 29 mai 2016 - 17:05

victoranica
victoranica
Coarda

Salut, Adrian

un buget orientativ ?

Sâmbătă, 28 mai 2016 - 21:01

toxigene32
toxigene32

Salut,
Pot sa spun ce am avut pana acuma. O pereche de scarpa mustangi ce m-au tinut doi ani pana au inceput sa ia apa si sa ma stanga si sa faca bataturi ... apoi niste salewa mtn trainer gtx ... super bocanci ... dar le-am rupt galosarea de la catarat si a ajuns sa cedeze toata talpa. Dpdv confort salewa au fost super tari ... dar din pacate nu au rezistat foarte mult.
Merci,
Adi

Sâmbătă, 28 mai 2016 - 20:57

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salut, Adrian!

Dacă ai putea oferi mai multe detalii despre ceea ce îți dorești să cumperi, vei primi recomandări de modele cât mai potrivite pentru tine. E important să ne spui ce tip de material și ce grad de impermeabilitate a bocancului îți dorești, putând astfel restrânge gama de recomandări.

Sâmbătă, 28 mai 2016 - 12:24

toxigene32
toxigene32

Salut,
Caut sa-mi cumpar niste bocanci de munte ... cum am scris si in bursa: "in special pentru vai, creste, trasee un pic mai tehnice". Ma ajutati cu niste recomandari ceva? ... nu sunt genul care sa stau sa caut specificatii, review-uri etc etc ... mai degraba vazut, placut, cumparat.
Merci,
Adi

Vineri, 27 mai 2016 - 21:32

robertche
robertche

Deoarece se apropie anotimpul cald, iar batranii mei bocanci Killtec dadeau semne de oboseala dupa aproape 7 ani de folosinta, am inceput sa ma uit dupa un nou model trei-sezoane. Am cautat ca noua pereche sa aiba tot o talpa Vibram, dar mai rigida, precum si o mai buna impermeabilitate. Asa ca am facut urmatoarea lista in ordinea preferintelor si am plecat la probat prin magazine:

-Garmont Dakota Lite GTX: foarte bine facuti, croiala dintr-o singura bucata de piele nubuk (incluzand limba), cu un sistem destept de blocare a sireturilor, dar avand un calapod ingust la varf
-Scarpa Barun GTX: mi s-au potrivit cel mai bine, dar n-am fost foarte convins de multiplele cusaturi si acoperirea cu piele suede
-Scarpa Contour 252H: galosare 360 grade, croiala dintr-o singura bucata de piele nubuk, mai putin limba care este tot din nubuk, dar articulata prin coasere cu un material flexibil
-Kayland Globo Nubuk: similar la constructie cu Contour, insa mult prea lati pentru piciorul meu
-S-Karp Sherpa CHF: cam aceeasi constructie, din pacate n-am gasit masura mea ca sa pot proba
-Trezeta Everest Pro: nu mi-a placut ca nu aveau banda de cauciuc de jur imprejur, plus o experienta personala proasta cu o pereche luata pentru copii ce se uda dupa 30 minute de joaca prin iarba uda

Pe toate modelele cu exceptia Trezeta si Kayland scria Made in Romania. In final, m-am decis catre Contour, a fost a doua pereche de bocanci in care m-am simtit bine (dupa Barun), dar la decizie a contribuit si pretul promotional. Sunt facuti de Scarpa si par solizi, sper sa tina cel putin 2~3 ani, dupa doua zile de purtat prin oras si prin casa Carpati.org nu sunt probleme.

Luni, 22 februarie 2016 - 17:34

andry
andry

Am probat multe modele Scarpa când îmi căutam bocanci și toate aveau calapodul îngust (mărime 41-42). Dacă ai talpa lată nu te baza prea mult pe modelele acestui producător, caută și alte variante până vei apuca să probezi.

Luni, 22 februarie 2016 - 16:00

macaz2006
macaz2006
Caraba

Titlul topicului mi se pare un pic depasit. Eu nu stiu sa existe bocanci 4 sezoane. Exista bocanci 3 sezoane (primavara, vara, toamna), respectiv bocanci 1 sezon (iarna). Orice vanzator spune bocanc 4 sezoane doreste doar cresterea vanzarilor.

Luni, 22 februarie 2016 - 06:49

schiran
schiran

Va multumesc! Voi testa Barun ca prima varianta.

@robertl - multumesc pentru grija! Dupa cum am scris si mai sus (sau, mai jos, dupa cum se vede aici) "voi supravietui" cu un model mai putin simpatic.

Duminică, 21 februarie 2016 - 19:09

rovid
rovid
Caraba

Am folosit Scarpa Barun cativa ani si vara si iarna.Sunt cam rigizi si vara clar nu merg la noi in tara.La inceput am avut probleme cu dreptul (parca) si eu si un prieten acelasi gen de bataturi la calcai.Dupa ce au fost modelati la un cismar au fost ok.Acum am o pereche de Garmont Vetta lite care ii iau vara la ture mai serioase si ture de iarna cand e zapada mica,nu prea frig,sunt foarte comozi.Revin la Barun, sunt comozi dar nu merg la ture lungi care au si forestier,etc.Trebuie neaparat tratati cu solutie pt. impermeabilizare si nu iau apa.

Sâmbătă, 20 februarie 2016 - 19:37

lukis
lukis
Caraba

Eu am TNF Verbera, varianta Backpacker (buni si iarna). Varianta asta nu are multe cusaturi, fata de Lightpacker si Hiker, si este din piele (adevarata :-) ). Pot sa-ti spun ca in parau de 10 cm nu se uda deloc. La Salomon (am semighete si pantofi) intra apa pe la limba (cusaturi). Partenerul meu de drumetii are Scarpa Barun si este foarte multumit (vara si iarna).

Spor.

Sâmbătă, 20 februarie 2016 - 14:57

robertl
robertl

Asa este, si Scarpa Barun este un model de luat in calcul, pe langa acesta ti-as mai recomanda un Lowa Vantage GTX Mid ( are si o reducere destul de consistenta + 10 Euro transport, poate scapi cu transport gratuit..)

http://www.bergfreunde.de/lowa-vantage-gtx-mid-wanderschuhe/?backlink=eyJ1cmwiOiJcL3d
hbmRlcnNjaHVoZVwvZnVlci0tbWFlbm5lclwvMlwvIzIwY2QyMDI5NWI5MTY2ZjUyNzNkNTY2ZjA2MGI1YzZj
IiwiaGFzaCI6IjlmNjQxZjhjZmYxNTYwM2NmZDRhZjg3NmQ0YThlOTViIn0=

In general am folosit modele de la Scarpa pentru 3 sezoane si modele de la Lowa pentru iarna..( Lowa avand un avantaj in pret la modelele de iarna fata de Scarpa...)

Scarpa Mojito Plus ( cat si alte modele cu design specific) nu sunt bocanci recomandati pentru munte...si ti-a spus Cristi care ar fi motivul principal...

Nu in ultimul rand, fara a interpreta eronat si cu scuzele de rigoare, imi place/nu-mi place designul etc.. nu este o metoda/conditie eficienta in alegerea echipamentului de munte..cu atat mai mult in alegerea bocancilor Carpati.org

Treburi de genul merg la oras, mare sau alte locuri ..

O pereche de bocanci alesi gresit ( aia mi-au placut, aia i-am luat si atat..) te pot costa chiar si viata.. si avem destule cazuri de genul...din pacate Carpati.org

Vineri, 19 februarie 2016 - 19:35

alexalex
alexalex

Salutare
Dețin o pereche de Scarpa Barun de vreo 2 ani, timp în care i-am exploatat la maxim atât vara cât și iarna în ture scurte de 1-2 zile. Nu am nimic ce să le reproșez. Au talpa semirigidă ceea ce îi face un partener de încredere mai ales pe teren accidentat.
Spor la cumpărături
Alex

Vineri, 19 februarie 2016 - 12:18

florin_1968
florin_1968

Salutare,

Meliton1982, bocancii Trezeta Fitzroy sunt bocanci de iarna. Sunt izolati termic, au talpa rigida, nu ai ce face cu ei in afara lunilor de iarna.
In magazinele cu profil montan oferta pentru bocanci de 3 sezoane este mare, ai de unde alege. Multe modele sunt perfecte pentru plimbari de cateva ore prin zapada. De ex. Trezeta Cuzco Evo. Am acest model de doi ani.

Vineri, 19 februarie 2016 - 09:33

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

@meliton: nu îți recomand pentru 3 sezoane Trezeta Fitzroy, sunt bocanci de iarnă (numai buni pentru ierni din România) cu talpă rigidă. Ia în calcul, pe lângă ceea ce ți-a recomandat Robert, modelul Barun de la Scarpa. E lăudat de mulți, mergi și probează-l.

@schiran: despre Mojito Plus îți pot spune că sunt niște "adidași" înălțați. Nu știu dacă îți fixează glezna ori nu, dar în rest eu nu m-aș baza pe ei pentru munte.
Dețin modelul Mojito (de vară) pentru oraș. Am cutreierat cu ei și prin Ciucaș acum vreo 3 ani, prin Thassos... NU sunt făcuți pentru munte Carpati.org

Vineri, 19 februarie 2016 - 09:11

schiran
schiran

Hello,

Pentru a nu mai deschide un topic nou, intreb si eu ceva: Ce pierd daca alege Mojito Plus in locul celor 3 variante recomandate? Imi plac mai mult ca design, dar daca sunt anumite limitari de functionalitate, as putea supravietuiCarpati.org cu un model dintre cele recomandate.

Multumesc,
Silviu

Vineri, 19 februarie 2016 - 02:37

Afisari: 1,757

#22  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0885 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org