Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Zascolul Arjanei
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#123  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci de iarna (123)

emanuel9596
emanuel9596

Ce parere aveti de LOWA ALPINE EXPERT GTX modelul din 2019?
https://www.lowa.ca/en/product/alpine-expert-gtx/

Despre cel anterior (care are Sigla LOWA imprimata pe lateralul bocancului) am auzit numai lucruri bune.

Modelul nou are izolatie de 400 grame PrimaLoft, fata de 200g Primaloft cel anterior. Este aceasta o imbunatatire majora?

Miercuri, 4 decembrie 2019 - 19:07

duuude
duuude

@vjs Da, pe FXT m-am orientat. Se pare că nu mai mai au pe nicăieri 43-44. Citez: Buna ziua! Din pacate, aceste marimi nu mai sunt disponibile la acest model in niciunul din punctele noastre.

O să dau o fugă la Rekord Alba mâine, poate găsesc ceva la preț ok.

Marți, 3 decembrie 2019 - 19:25

vjs
vjs

Legat de S-Karp Omu doar FXT au izolatie.

Luni, 2 decembrie 2019 - 19:49

duuude
duuude

Legat de Lowa Renegade GTX pentru iarnă. În nici un caz nu recomand aceste ghete pentru ture în care stai cu ele în zăpadă.

Să nu se înțeleagă greșit, sunt niște ghete extraordinar de bune din numeroase motive. Printre acestea se numără în primul rând confortul și aderența foarte bună.

Revenind la utilizarea în zăpadă, nu recomand deoarece nu sunt foarte groase iar dacă stai cu ele în zăpadă o să cam degeri. La fel și când temperaturile scad sub -30.

Folosesc de câțiva ani o astfel de pereche de ghete pentru mai toate drumețiile și încă nu am avut probleme. Chiar recomand ca all-rounder pentru munții noștri.

Și dacă tot se discută aici de bocanci de iarnă, folosește careva S-karp Omu?
Cum se comportă din punct de vedere termic la mers prin zăpadă?

Luni, 2 decembrie 2019 - 10:19

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut,
Poți arunca o privire și la ăștia. Au izolație, nu sunt nici foarte grei și sunt foarte comozi.... :

https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=4949

Marți, 19 noiembrie 2019 - 19:24

emanuel9596
emanuel9596

O sa merg cel mai probabil pe o pereche dubli si am sa pastrez ai mei Hangwag (cei cu in care am avut degeraturile) pentru ture mai usoare. Din pacate marimea la bocancul de iarna este 46, dar e ok ca pot astepta o oferta.

Cat despre Garmont G-Radikal GTX astept varianta inbunatatita si cu partea lipsa din fata a papucelului interior, cea care imi este mie necesara Carpati.org.

Daca ramane acest topic activ, am sa postez ce am ales pana la urma si sper sa apuc a lasa o recenzie pentru a fi de ajutor si celorlalti in cautare de un bocanc de iarna calduros.

Marți, 19 noiembrie 2019 - 16:40

jimb
jimb

Nu mai pot modifica mesajul.
Asta poate fi un model interesant, la un pret bun, are si o pseudo-gheata interioara, insa nu acopera degetele:
https://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-iarna--73/bocanci-garmont-g-radika
l-gtx--102901.htm

Marți, 19 noiembrie 2019 - 10:24

jimb
jimb

E adevarat, G5 ii port/i-am purtat doar prin zapada. Insa la temperaturi de dezghet cred ca G5 ar fi oricum prea mult, ma gandesc ca risti sa iti fie prea cald in ei. Eu pentru perioade din astea intermediare am pastrat Charmoz-urile.

M-am uitat, exista si Spantik la astia:
https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=738
Eu nu i-am luat in calcul pentru ca i-am considerat foarte grei.

Iaca, daca porti 44, te-ai scos Carpati.org :
https://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-iarna--73/bocanci-la-sportiva-olym
pus-mons-evo--72241.htm
Mesaj modificat de autor!

Marți, 19 noiembrie 2019 - 10:17

baumwolle
baumwolle
(admin)

Atenție, G5 nu sunt complet impermeabili. Nu au membrană specifică și sunt proiectați pentru zone cu zăpadă uscată, fără fleoșcăraie și precipitații.

Batura nu se mai face, este înlocuit de G2. În categoria modelelor faine scoase din fabricație, e de văzut și Spantik-ul, pentru care încă sunt stocuri.

Marți, 19 noiembrie 2019 - 09:37

jimb
jimb

Cu circulatie periferica proasta si degete care imi ingheata rapid, in astia n-am absolut nici o treaba:
https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=7906
(intr-o zi cu maxima de sub -10 grade am avut si eu usoare degeraturi la varfuri in niste Scarpa Charmoz si sosetele astea https://www.nootkasport.ro/sosete/imbracaminte/sosete-de-iarna--111/sosete-de-iarna-m
und-k2--3121.htm)

Ii poti cupla cu sosetele astea:
https://www.nootkasport.ro/sosete/imbracaminte/sosete-de-iarna--111/sosete-de-iarna-m
und-everest--3093.htm
(e posibil sa fie totusi cam mult daca nu e foarte frig, dat fiind ca sunt duble. Mie imi e perfect cu primele de mai sus)

Daca te intereseaza G5 cred ca am un prieten care ofera o pereche, insa nu stiu marimea, e ceva in jur de 40.
Mai exista si Batura: https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=5771
Cand am luat G5-urile m-am uitat la toate modelele de tipul asta La Sportiva si, din ce imi amintesc, G5 sunt cei mai usori (si decat Batura si decat G2 SM).

G5-ul trebuie neaparat probat - daca ai piciorul ingust e posibil sa iti fie largi. Eu am piciorul foarte lat si imi sunt perfecti, au intrat ca turnati din prima. I-am luat fara sa ii probez dar am citit in prealabil foarte mult despre ei si am concluzionat (in mod corect) ca sunt o idee mai lati decat majoritatea.

Marți, 19 noiembrie 2019 - 09:09

emanuel9596
emanuel9596

Îmi poate lăsa cineva un link cu o referință despre "Bocanc SH triplu"?

Luni, 18 noiembrie 2019 - 18:22

mar1us
mar1us

Poate gasesti un bocanc SH triplu...cu așa ceva am umblat ani de zile prin Iarna grea.
La exterior este un bocanc simplu de piele groasa si la interior are o ghetuța tip espadrile făcută tot din piele subțire in care mai intra încă una făcută din postav gros.Garantat nu ai probleme cu frigul...chiar si pentru activități statice in zăpada!
Singurul impediment este dimensiunea mărita(cam cu 2 numere)...dar protecția la frig este garantata!

Luni, 18 noiembrie 2019 - 17:11

baumwolle
baumwolle
(admin)

Recomand și eu bocancii dubli, tip G2, Spantik sau similare de la alți producători. Bocancii tip La Sportiva Nepal, cum este Weisshorn-ul, nu izolează termic la fel de bine.

Totul depinde de condițiile în care îți vei deșfășura turele - așa cum s-a zis, în timpul iernii în Carpați poți ajunge și la -30. Dacă știi că există posibilitatea de a ajunge pe munte în condiții de ger maxim, neapărat ceva dublu; dacă nu, poate "scapi" cu ceva greu, izolat (stil Nepal), însă la stat pe loc te mai ia frigul la degete, chiar și la -10 (eu am pățit și nu sunt friguros).

Plasticii i-aș elimina și eu din start; părerea mea e că sunt de domeniul trecutului.

Luni, 18 noiembrie 2019 - 17:03

florinbalan
florinbalan
Rucsac

O gheata buna este impermeabila. O gheata de iarna de calitate nu poate lua apa, asa ca discutia despre sosete impermeabile este inutila. Dar, ca fapt divers, in ordinea respirabilitatii: aerul-tesatura textila-pielea tabacita-membrana respirabila-punga de polietilena.

Luni, 18 noiembrie 2019 - 16:38

vestale
vestale

Pe langa sfaturile de mai jos de mers in magazin si probat cateva modele, vazut potrivirea la calapod si discutam pe ele. Aduc si eu cateva precizari:
1. Lowa Renegade nu sunt cu talpa semirigida, ci chiar prea flexibila, pentru vara si ceva inceput de toamna sunt ok. Cand incepe zapada cam suferi in ei daca ai ceva sensibilitati termice.
2. Sosetele impermeabile sunt sosete care iti pastreaza piciorul uscat, vaporii de transpiratie trec prin aceea membrana spre exterior(bocanc) unde e mai rece. Si bineinteles nu permit trecerea acelor molecule de apa lichida inapoi spre picior. Cel putin asa se comporta la mine sosetele de la Sealskinz.

Luni, 18 noiembrie 2019 - 16:08

petroschi
petroschi

Sfatul meu este sa nu te uiti la pret . Daca degeri vreodata mai sever ( cu amputare ), o sa plangi ca nu ai dat 1500 lei pe bocanci . Daca vrei sa faci ture de iarna prin munti , nu fa rabat la echipament . Oricum bocanci sunt respirabili si deci nu ai cum sa mori de cald . Poate o sa spui ca nu faci ture lungi , e drept dar poate in urma unei avalanse sau a altor factori esti nevoit sa petreci o noapte pe munte .... Atunci nu o sa mai plangi dupa bani .

Luni, 18 noiembrie 2019 - 14:32

zentai
zentai
Coarda

Îi dau dreptate lui Mad! Am șosete sealskins, impermeabile! Când le-am luat am zis că iar l-am prins pe Dumnezeu de haină! Apoi s-a fâsâit treaba! Sunt foarte groase. Calculul clasic că încălțămintea de iarnă să fie mai mare cu-n număr devine că să fie măcar cu un număr și jumătate mai mare! Nu mi-au ținut de cald! Cred că din contra! Poate că și bocancii luați pentru prima dată (Boreal Kovach) să fi bătut apa-n piuă dar zic că, de fapt, nu respirau și se aduna condens! Știi dansul Călușarilor! Ei bine, la un minus 20 de grade, cu aceste șosete, sigur îl joci dacă te oprești mai mult de 5 minute! Și la mine a fost o tură amărâtă, în Bodoc, cu foarte puțină zăpadă! Cred că aceste șosete sunt foarte bune când mergi ore prin zăpadă fleșcăită, primăvara sau toamna la primele ninsori!Eu am prins așa ceva în Ceahlău și bocancii mei (Boreal - Bulnes)au cedat nervos pentru prima dată, ceea ce m-a convins să iau șosetele mai sus pomenite!

Dacă nu ai buget, poți încerca norocul pe la second-hand-uri de încălțăminte...deși îți garantez că faci cea mai proastă alegere posibil! Dar am prieteni care au mai găsit câte o Lowa, câte un LaSPortiva...cum ți-e norocul! Și nu s-au plâns! Și bat muntele la greu!

PS- eu nu aș miza așa de tare pe marfa românească, pe motiv că-i ieftină! Dacă nici străinii nu mai sunt ce erau odată...Totuși, sentimentul că ai băgat picioarele într-un bocanc unde cineva, ca să facă o glumă proastă, a strecurat niște pirahna care rod la piciorul tău, nu poate să fie decât unul mucenicesc! Eu, mai modest, mă mulțumesc cu "Doamne ajută"! Și-așa, pe munte, poți da oricând de dracu!De ce să-l bagi, chiar tu, la tine-n bocanci?! Carpati.org

Luni, 18 noiembrie 2019 - 14:31

emanuel9596
emanuel9596

Salutare,

Multumesc tuturor pentru pareri.

Vreau sa clarific ceva si sa imi cer scuze pentru neintelegere. Prin "Nu am buget in care sa ma incadrez fiindca nu imi permit." am vrut sa zic ca nu imi permit a-mi lua o pereche de bocanci ieftini si sa fiu nepasator in alegerea lor datorita situatie picioarelor mele "de femeie haha". Ca sa fie mai clar, am banii necesarii pentru a investi intr-o pereche de bocanci.

O sa iau in considerare sfaturile voastre, dar nu o sa renunt la turele de iarna !! Putini cam offtopic aici unele comentarii.

Am scris in acest grup pentru a cere ajutorul deoarece nu ma ajuta nici o specificatie tehnica, ci doar o parere a unui purtator. Daca m-as lua dupa orice ghid de producator as fi incantat de aproape orice ofera piata.

Bogdan* o sa merg chiar zilele urmatoare sa probez Lowa WEISSHORN GTX si daca o sa gasesc , despre care am auzit nu doar de la tine laude. Cat despre sosete, am cativa ani de cand nu ma zgarcesc la achizitia lor. Si La Sportiva G2 SM sunt varianta cea mai ok, dar nu am luat-o in calcul din cauza multora care sunt impotriva bocancilor dubli pentru Carpatii nostri.

Am incercat varianta unor plastici, dar ambele perechi au cedat in acelasi sezon din cauza fisurilor protectiei exterioare.

Inca odata multumesc si orice idee este binevenita.
Un inceput de sezon rece plin de zapada si aventuri va doresc tuturor!
Mesaj modificat de autor!

Luni, 18 noiembrie 2019 - 14:30

mad
mad
Caraba

Un om care a facut degeraturi si a capatat o sensibilitate n-are nicio problema in a merge iarna in abrupt atata timp cat stie sa se protejeze. Ca om patit cu asta in doua randuri (un episod petrecut la oras, se poate si asta), inteleg foarte bine ce zice Emanuel.

Si eu am crezut ca niste bocanci dubli sunt "overkill" pentru Carpatii nostri, dar daca tot i-am luat i-am folosit si aici si mi-am dat seama ca n-am murit deloc de cald in ei. Daca nu faci mofturi la buget si ai picioare de "femeie" (reci pe timp de vara, degete amortite la cel mai mic frig) si ai de gand sa mergi iarna in ture lugi si/sau la coltari, eu n-am decat cuvinte de lauda pentru La Sportiva G2 SM; personal, am decis sa-mi vad bocancii de iarna "simpli" pentru ca sunt mai grei decat acestia. Cum mai ziceau si altii, sunt foarte importante si sosetele; exista multe modele care au in compozitie lana si sunt destinate celor frigurosi.

@cristi.iliescu: Te rog sa ma ierti, foarte rar scriu asa vehement lucruri, dar ce spui tu cu transpiratia este o mare prostie. Cea mai mare prostie pe timp de iarna, cand n-ai o deplasare si un efort constante. Transpiratia aia, desi face microclimat cat e calda, se raceste instant cand te opresti. E ca si cum ti-a intrat apa in bocanci, desi ei sunt impermeabili. E cel mai usor mod in care faci degeraturi in profunzime, adica alea cand degeri nu o data, ci treci prin cicluri de degerat-incalzit care sunt cele mai nasoale. Sosetele impermebile sunt foarte utile, dar nu pentru asa ceva!

Luni, 18 noiembrie 2019 - 10:44

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Înclin să cred că Emanuel a folosit o figură de stil și a fost înțeles greșit. Dacă ai o condiție medicală nu îți mai permiți să faci nazuri la bani și cumperi ceea ce îți trebuie, indiferent de preț.

Emanuel, eu zic să mergi în magazine și să probezi, oferta este foarte variată și acoperă toate nevoile. Caută calapodul potrivit și încearcă bocancii cu ciorapi tehnici, groși. Mărimea bocancului ar trebui să fie cam cu un număr mai mare decât porți tu de regulă, dar măsura exactă o stabilești după ce probezi mai multe numere.

Nu știu în ce măsură ți s-ar potrivi așa ceva, dar îți sugerez să te uiți și la ciorapii impermeabili. În timpul mersului rețin transpirația piciorului la interior, ceea ce nu e tocmai un lucru rău dacă nu te deplasezi foarte mult, fiindcă păstrează un mediu constant cald, iar la încheierea turei poți schimba șosetele. Dacă te interesează, le găsești comercializate aici: https://magazin.rucksack.ro/categorie-produs/imbracaminte-waterproof/sosete-imbracami
nte-waterproof/

Dacă nu faci ture tehnice, pentru iarnă îți recomand achiziționarea unei perechi de rachete de zăpadă. Cu cât bocancul stă mai mult la suprafață, cu atât rezistă mai mult la umezeală.

Spor la probat!

Luni, 18 noiembrie 2019 - 09:46

Afisari: 11,013

#123  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0687 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org