Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful lui Stan
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#96  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci de iarna (96)

smokeone
smokeone

Eu mi-am luat pana la urna Lowa Mountain Expert GTX, i-am luat de la Himalaya cu 1100 lei redusi de la 1300 lei. Inca nu am apucat sa ii testez.

Luni, 20 mai 2019 - 18:31

rovid
rovid
Caraba

andras,am Nepal Cube,am fost deranjat doar in zona "limbilor",probabil nu am strans corect sireturile,au o blocare la sireturi,probabil nu am lucrat cum trebuie in zona respectiva.Fara basici,ok.

Luni, 20 mai 2019 - 12:52

andras
andras

Pana la urma am comandat un Mammut Magic Guide High GTX, dar nu a fost la fel de lat ca Raichelul, si trebuia sa trimit inapoi. Am comandat si un La Sportiva Nepal EVO GTX, cu care am facut prima tura ieri. Carpati.org La o tura de 9 ore mixt in Bucegi . Pentru prima utilizare era destul de OK, am o basica pe calcaiul drept, dar nu era foarte deranjant. La coborare m-au deranjat putin limbile interioare, pe care l-am scos dupa un timp. Pana acum sunt bucuros, dar testul cel mare ar fi o tura de iarna reala cand e frig afara, nu 10-20 de grade cum era acum...

Luni, 20 mai 2019 - 12:12

sciprian
sciprian

Atentie! Himalaya Brasov nu are nicio legatura cu Himalaya Bucuresti! Dar, incearca sa vorbesti cu Paul de la Himalaya Brasov, poate are el vreo solutie si pentru tine Carpati.org Sport Virus este acelasi si in Bv si in Sb iar de Decathlon nu mai zic nimic.

Joi, 11 aprilie 2019 - 08:24

meliton1982
meliton1982
Caraba

Lowa au un calapod generos și mărimile sunt reale. La modelul Mountain Guide aș recomanda maxim un nr mai mare decât în mod normal, în niciun caz două. Posibilitatea de a face retur în caz de nepotrivire este obligatorie, iar cei de la Himalaya.ro sunt serioși din punctul ăsta de vedere.

Joi, 11 aprilie 2019 - 08:18

rovid
rovid
Caraba

smokeone "Cineva mi-a spus ca trebuie sa fie neaparat cu doua numere mai mari decat incaltamintea de strada" ,nu este adevarat.In principiu un numar este suficient.Daca poti, fă tot posibilul să probezi,daca nu poti proba, cumpăra de la un magazin serios si faci retur.

Joi, 11 aprilie 2019 - 08:14

maestrultau
maestrultau

Salut Andras, daca esti hotarat sa cumperi bocancii de la Himalaya Brasov, ii poti ruga pe vanzatori cand mai primesc saptamana urmatoare colet cu marfa, sa iti aduca si tie una-doua perechi din Bucuresti sau de unde au ei depozit, chiar si modele diferite, si le spui ca tu esti un client serios, vrei sa le cumperi, dar trebuie sa vezi ghetele, cum iti vin si care numar iti este mai potrivit.

Eu asa am facut/ fac in Sibiu cu Sport Virus si Decathon, si daca mi-au placut am cumparat, daca nu le-am spus ori sa nu il trimita inapoi cateva zile pana ma hotarasc mai bine, ori ca nu imi plac si nu cumpar acum. In felul asta, ghetele tale sunt prinse in coletul care oricum venea la ei, iar tu, daca nu iti plac sa nu ti se potrivesc nu esti obligat la mai mult de un "multumesc".

Stefan.

Joi, 11 aprilie 2019 - 08:05

smokeone
smokeone

Salut, cam la astia de la Lowa ma tot gandesc acum. Vreau sa merg in magazin sa probez un 45 sau 46.
Cineva mi-a spus ca trebuie sa fie neaparat cu doua numere mai mari decat incaltamintea de strada. Este adevarat?

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 22:57

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut, recomand cu căldură Lowa Mountain guide Evo Gtx, pe care ii găsești la reducere pe majoritatea site-urilor de profil. Sunt Foarte comozi, relativ ușori, au izolație primaloft 200. Cu toate ca sunt proiectați pentru ture tehnice, fiind compatibili cu colțari automati, pot fi purtați și pe trasee mai ușoare fără probleme.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 22:39

andras
andras

Mersi. Păcat ca Himalaya Brasov se pare ca nu are pe niciuna, speram sa pot proba acolo, Bucureștiul fiind ... departe. Inca nu sunt convins ca ar trebui sa comand încălțăminte de pe net, cu totul ca comand relativ des din magazine online.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 18:07

mad
mad
Caraba

@Andras: Eu am Nepal, n-am nimic a le reprosa referitor la confort si izolatie termica. Nu-s cei mai usori, dar nici foarte grei (cel putin fata de Reichle-ii detinuti anterior). Sunt, cu tot cu reducerile de final de sezon (eu vazusem la ZuMont, poate au si Himalaya), ceva mai scumpi decat produsul pus de tine.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 11:10

andras
andras

Are cineva https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=6703&cc=85 ? Eu folosesc un Raichle (acum Mammut, Made in Romania) de cca. 12 ani, e confortabil, eram/sunt multumit, dar recent probabil am probleme de circulatie intr-un picior si caut ceva mai caldut. Tinta ar fi trasee in Carpati (iarna) si Alpi (mai ales vara). M-am uitat la bocancii de expeditie, dar sunt scumpi si se pare cu nu sunt chiar atat de rezistenti pe grohotis, stanca si sunt mai putin impermeabili.
Sau mai degraba La Sportiva Nepal?
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 10:39

sciprian
sciprian

Nu mai bine mergi si probezi apoi te decizi ce "meriti" si ce nu? Te vor alege ei pe tine Carpati.org Eu consider ca, indiferent de lungimea si intensitatea turelor, daca incaltamintea nu este comoda/potrivita piciorului tau, ai ales gresit.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 09:40

smokeone
smokeone

In principal ture de o zi, o vale, un varf...

Ma mai uitam si la Lowa, sunt ceva mai scumpi dar par ceva mai ok decat cele doua modele de care ziceam.
https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=4949

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 07:59

baumwolle
baumwolle
(admin)

Nu ai precizat dacă intenționezi să faci ture lungi, de mai multe zile, în condiții de iarnă. Pentru ture de o zi, modelele alese de tine sunt în regulă, dar pentru ture prelungite și condiții vitrege, îți recomand modele care să aibă izolație termică, precum seria La Sportiva Nepal, Garmont Mountain Guide etc.

Nu în ultimul rând, probează-i împreună cu o șosetă serioasă de iarnă, ce genul celei pe care o vei purta pe munte.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 07:57

lauramatei
lauramatei
(admin)

Sunt de iarna in toata regula, nici gand sa mergi cu ei pe uscat, sunt rigizi, solizi, grosi si inalti, au galosare solida si sunt compatibili cu coltari.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 07:51

smokeone
smokeone

La Karakorum ma uitam si eu ca sunt dintr-o bucata facuti, totusi n-am vazut nicaieri ca ar fi bocanci de iarna, imi este sa nu fie bocanci pentru mai multe sezoane.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 06:59

lauramatei
lauramatei
(admin)

Salut!

Parerea mea:
- Nu tu esti cel care nu merita bocanci mai scumpiCarpati.org, ci mai degraba nu stiu daca bocancii mai scumpi merita investitia, dat fiind ca te-ai orientat deja spre niste modele foarte potrivite pentru genul de ture de iarna pe care zici ca obisnuiesti sa le faci.
- Marimea: a) clar trebuie mai mare decat 44.5 pentru bocanci tehnici de iarna, daca porti 44 la incaltari de strada); b) n-ai cum sa decizi de la taste daca 45 sau 46, indiferent de parerile noastre, ci vei decide asta numai proband efectiv modelul pe care vrei sa-l cumperi (e posibil ca la unele modele sa-ti mearga 45, la altele 46, depinde de model, calapod, format...). Dar neaparat degetele din fata nu trebuie sa ajunga fix in varf, atunci cand ai sosetele cu care ii vei purta, ci trebuie sa stea lejer.
- Personal apreciez mai mult Karakorum; e bine ca bocancii de iarna sa aiba cat mai putine cusaturi si sa fie din piele (spun asta in urma unor experiente neplacute cu bocanci tehnici de iarna din alte materiale). Poate sunt un pic mai grei cei din piele, dar izoleaza mai bine. I-am vazut si pe viu, sunt solizi si ofera siguranta si protectie. Dar nu pretind ca sustin adevarul suprem; poate sunt subiectiva. Dar daca tu, cand probezi, nu te simti bine in ei si nu-i simti ai tai, degeaba or fi ei buni "in acte". Niste bocanci in care nu te simti bine si cu care nu calci sigur nu merita sa fie achizitionati nici pe gratis, n-ai ce face cu ei.

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 00:48

smokeone
smokeone

Salutare,

Dupa mai multe ture de iarna facute cu bocancii mei de iarna (Garmont Icon Plus GTX), a sosit timpul sa ii schimb. Probabil nici marimea nu imi este atat de buna (44.5), iar la incaltaminte de strada port 44.
Am facut ceva ture cu ei dar ultima tura facuta in Retezat, m-a convins ca trebuie sa imi iau alti bocanci de iarna.

Am vazut ceva reduceri la Zumont si am pus ochii pe doua modele, inca nu stiu daca as avea nevoie de marimea 45 sau 46, poate aveti niste sfaturi.
Modelele sunt urmatoarele:

https://www.zumont.ro/incaltaminte/iarna/bocanci-la-sportiva-karakorum.html

https://www.zumont.ro/incaltaminte/iarna/bocanci-la-sportiva-tower-extreme-gtx.html

Recunosc ca imi fug ochii si dupa modele mai scumpe dar parca nu as da chiar 1300 lei pe bocancii de iarna, nu consider ca "merit" unii la pretul asta.
Pana acum ca ture de iarna, am facut cateva vai din Bucegi, nordica Pietrei Craiului, Peleaga si Retezat si putin din Fagaras.

Astept parerile voastre!

Multumesc,
Catalin

Miercuri, 10 aprilie 2019 - 00:00

sciprian
sciprian

@sf_inx: am acest model de Raichle (aceia rosii) din decembrie 2009 si pot spune ca sunt foarte buni. Apa nu au luat niciodata si sunt caldurosi. Singurul neajuns pe care il simt este faptul ca se lipeste zapada pe talpa ceea ce face mersul destul de greoi si te face sa cari ceva greutate in plus (surplusul de zapada). Oricum cred ca asta se intampla la toti bocancii cu talpa rigida.

Duminică, 19 februarie 2012 - 21:58

Afisari: 10,158

#96  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0668 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org