Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2017
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Iulie 2017
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#117  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere sac de dormit (117)

enderb
enderb

Am auzit eu dar de incercat nu am incercat pana acum asa ca nu am o parere neaparat; si eu ma gandesc sa iau de la ei un quilt; asta daca nu fac cumva rost de pe aici de la noi.

Vineri, 23 iunie 2017 - 16:28

mad
mad
Caraba

A auzit vreunul din voi de marca poloneza Cumulus? Mai bine zis, a folosit? Ca recenzii online pot cauta si eu.

Ma uitam pe site-ul lor la niste saci de vara, de folosit la altiduni mici sau non-montane (gen ture de bicla), si mi s-au parut foarte interesante liniile light.
http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categories/sleeping-bags/down-sleeping-bags

Vineri, 23 iunie 2017 - 13:21

corandrei
corandrei

Multumesc fiecaruia pentru sfaturi.

Pana la urma am ales modelul asta: http://www.gooutdoors.co.uk/oex-helios-ev-hydrodown-300-sleeping-bag-p397795 pana mai este la reducere, are raport calitate-pret destul de bun pentru ceea ce caut eu. Initial m-am gandit si la un Nahanny Praktikus dar depasea bugetul meu.

Sa aveti drumuri bune pe carari de munte!

Andrei

Marți, 20 iunie 2017 - 22:33

victoranica
victoranica
Coarda

Oameni, a scris clar ca vrea un sac "foarte usor". 600 g se califica; 1500 g si 1.3kg nu prea; la 1500 g cumperi balance sau peak de la trimm cu bani de trei ori mai putini si isi face treaba pe trei sezoane

Marți, 20 iunie 2017 - 22:28

danmih
danmih

Eu îți recomand sacii de la Nahanny, pentru că ți-i fac pe măsura ta și pun în ei fulgi cu dărnicie.
Cam la același preț cu Pajak-ul lui Victor, eu mi-am luat sacul Alpin de la Nahanny, 800 CUIN, 700 grame. Pe lângă Pajak arată ca Bran pe lângă Stan Carpati.org
Praktikus de la Nahanny e prea gros pentru vară, eu îl am ca sac de iarnă, are 1.3 kg, la 800 CUIN și am dormit cu el până la -18 doar în bluză de corp.

Marți, 20 iunie 2017 - 19:16

turturelu
turturelu

Salut,
Ma bag si eu. am tot schimbat sacii pana m-am hotarat sa investesc serios si nu regret. Mi-am luat un sac cu puf de la Nahhany (Praktikus-1500g, CUI 750 si extra lungime) facut dupa chipul si asemanarea mea. E extraordinar in comparatie cu ce-am avut pana acum si am avut inclusiv extreme sintetice si ceva cu puf de salewa, etc. Am dormit cu el 4 sezoane si in cort si sub cer si in hamac si numai cu o prelata si n-am avut treaba...singura chestie e, dupa cum probabil stiti, sa nu se ude (materialul ext. e siliconat, dar totusi trebuie grija) si sa ai ceva izolant sub, pt ca se preseaza puternic sub corp si acolo va trage frigul.
Recomand 100% si na, stiu ca suna a reclama, dar e pe bune, sau in cazul meu asa a fost!
Bafta!

Marți, 20 iunie 2017 - 09:24

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Sacul din primul link pare interesant, are o plaja buna de confort termic si reviewuri excelente.
Daca esti dispus sa plusezi câteva zeci de lei ,iti pot recomanda alegerea mea: http://www.sportsworld.ro/sac-de-dormit-pajak-radical-1z.html
E ultralight si puful are o calitate sporită (750 CUiN)

Spor in alegeri !

Luni, 19 iunie 2017 - 19:10

corandrei
corandrei

Salutare tuturor,

Sunt in cautarea unui sac foarte usor de dormit pentru a il folosi timp de 3 sezoane, momentan am un Pinguin Comfort dar are 2,1 kg.

Momentan am am ajuns la urmatoarele optiuni:

http://www.gooutdoors.co.uk/oex-helios-ev-hydrodown-300-sleeping-bag-p397795
+Foarte usor
+impachetat ii doar 25x15 cm
+ pret

https://www.alpinetrek.co.uk/alvivo-ibex-down-sleeping-bag/?cnid=9551837b57a5d5774d75
bd8d994df&backlink=eyJ1cmwiOiJcL2Rvd24tc2xlZXBpbmctYmFnc1wvZm9yLS1tZW5cL3NlYXNvbi0tdG
hyZWUtc2Vhc29uc1wvP2ZpbHRlcldlaWdodCU1QjAlNUQ9Mzg0LTEwMjEmZmlsdGVyUHJpY2UlNUIwJTVEPTE
yMy0xOTUjYjI4MDk5NDIwYjZhOTU5NjJiMThiZTFiZjgwYmUzOTYiLCJoYXNoIjoiODA5NDM5YmY2MDFkY2Ey
MWZiNGY4ZGY4ZjZhNWIzOTIifQ==

Asta e putin mai scump in comparatie cu primul
asta are cu 200 g mai mult

https://www.alpinetrek.co.uk/sir-joseph-rimo-ii-500-down-sleeping-bag/?cnid=9551837b5
7a5d5774d75bd8d994df&backlink=eyJ1cmwiOiJcL2Rvd24tc2xlZXBpbmctYmFnc1wvIzdiNGQzYzYxMWJ
lN2VmZjEzOTA2NDU3ZDY4M2IyMWEzIiwiaGFzaCI6ImQzY2YwYTljNTY1ZTU4YWIyMjM3NWU0ZDI3YjU5MTA3
In0=

interval de temperatura mai bun
-greutate mai mare in comparatie cu celalte

Care dintre cele 3 le considerati mai bune?

Sau astept si alte pareri de la voi pentru saci de 3 sezoane foarte usori si cu temperatura de comfort intre 0..-5 grade

Pret maxim in jur de 900 de lei
Mesaj modificat de autor!

Luni, 19 iunie 2017 - 18:20

robertl
robertl

Exact, indicele de confort este tot ce conteaza si este cel mai bun reper cu precizarea ca in testari apare acea marja de eroare destul de mare ( de acolo si calculele care nu ies) . La unele modele feminine "exista" acea umplutura suplimentara in zona picioarelor care nu ajuta prea mult, ba dimpotriva, motivul fiind cel descris de Florin.

Cei de la MountainHardWear au fost cam singurii care au luat in considerare sensibilitatea femeilor la frig, transformand modelul unisex Lumina in Luminina pentru femei, cu umplutura suplimentara pe toata suprafata sacului, pretul ramanand acelasi ca la modelul unisex.

Despre discriminare nu mai zic nimic pentru ca unii amesteca temperatura cu designul (calapodul cu gradele) iar avantajul cu dezavantajul, numindu-l discriminare..Cel mult poti face o reclamatie ca producatorul nu-ti afiseaza acel "Textr" (pentru barbati, valabil si pentru Tmax) care oricum este "in avantajul" tau.. scopul sacului de dormit fiind acela de a te proteja de frig nu de caldura..

Vineri, 26 februarie 2016 - 12:37

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Standardele astea sunt doar un reper, nu o regula. Scopul lor nu e ca noua sa ne fie la fel de cald, ci ca producatorii sa aiba aceste repere, si noi sa putem compara oarecum produsele.

Uitati-va doar la temperatura de confort, celelalte chiar nu au sens. Cine incearca sa doarma in acelasi sac la -20 si la +5? Ce inseamna extrem? Ca nu mori? Dar maxim? La mai mult deschizi fermoarul si poate mori de frig din cauza caldurii excesive? Mersul in natura trebuie sa fie placut, somnul trebuie sa fie confortabil.

Chiar daca sunt adeptul ultralightului, cand vine vorba de somn nu fac compromisuri. Asa ca mi-am facut saci de puf de gasca/rata (recoltat fara chinuirea pasarilor Carpati.org ) cu grosime si greutate mai mica decat cei pe care-i am din comert, dar pentru ca am folosit alte materiale textile si tehnici de aranjare a camerelor am rezultate mai bune la temperaturi scazute.

Daca il vei folosi la -5 grade poti sa-ti iei un sac de 0 grade ca nu e nevoie sa dormi in fundul gol in el. Dormind imbracat vei scapa si de grija spalatului sacului, spalat care va distruge izolatia si DWR-ul, indiferent de cate tuburi are holofibra sau puful de pinguin.

De cele mai multe ori diferenta de pret inte produse similare ale brandurilor diferite nu e data de nume. Nu ar fi sanatos nici pentru fizic, nici pentru psihic sa compari sa zicem un sac Loap cu, sa zicem, unul cu aceleasi specuri dar facut de Exped Carpati.org

Doua tampenii pe care le vad la majoritatea sacilor de dormit din comert, imbecilitati de marketing: Gluga si izolatia suplimentara la picioare. Daca ai aceeasi izolatie la picioare, nu se va pierde mai multa caldura pe acolo, doar ca simti tu frig. Pune un fes pe cap si te vei incalzi si la picioare. Incercati sa dormiti cu sacul invers, cu gluga peste cap, iar sub cap bagati niste haine in sacul de compresie. Va fi mult mai confortabil si nu veti respira aer rece, nici nu va veti trezi cu fata atingand material umed si inghetat.

Vineri, 26 februarie 2016 - 09:28

andry
andry

Asta cu discriminarea nu știu de unde a apărut în discuție, dar e de notat. Adicătelea e discriminare că producătorii fac calapod diferit la geci pentru femei și pentru bărbați ? Sau mărimi diferite ?Vă rog nu răspundeți, mă amuz singur Carpati.org

Modelele junior de sac de dormit, dacă ați observat, sunt mai ușoare. Deci mai puțin material, automat și alt preț; însă cu aceleași specificații termice.

Modelele de damă de sac de dormit, așa cum ați observat, sunt la aceași greutate ca și cele de bărbați, dar mai scurte. De ce? Pentru că sunt mai late în zona șoldurilor, acolo este mutat materialul. De aceea nu vor fi mai ușoare, de aceea nu vor fi mai ieftine. Dar vor avea aceleași specificații termice. Indiferent de sexul utilizatorului.

Deci femeia plătește la fel și beneficiază de aceleași specificații, pe mărimea ei. De ce spui că beneficiază de mai puțin? (Nu-mi răspunde mie, ci sinelui.)

Nu există discriminare. Dacă ar fi vorba de discriminare, eu ca și bărbat aș striga că nu-mi este afișat pentru un sac de dormit Textr(care este definită pentru o femeie); sau Tconf, ca să pot știi și eu de la ce Tamb în sus pot dormi întins, nu chircit ca un cățel în ploaie (pentru că asta îmi indică Tlim).

Sacul X este folositor unei femei descrise în standard la temperatura Y. Același sac poate fi folosit de bărbați la o temperatură Y-Z. Nu este destul de simplu ? De ce le vreți complicate?

Viața este atât de complicată în zilele noastre, iar noi în loc să încercăm să o simplificăm, ne dăm peste cap s-o facem mai complicată.

Sper să mă opresc din discuția pe acest subiect, căci nu are finalitate. A despica firul în patru este o legendă pe lângă decursul acestei discuții.

Cei ce vor un sac de dormit, să verifice temperaturile specificate de producător. Celor ce nu se satură de matematică, calculați ostașii mei ! Carpati.org

Joi, 25 februarie 2016 - 21:29

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pentru sacii ce nu se potrivesc îndeajuns, prea lungi/prea largi, există și cele trei "medicamente": foarfecă, ac și ață.
Carpati.org

Joi, 25 februarie 2016 - 21:25

robertl
robertl

@Andry, pentru ca ai sters o parte din... iti trimit raspunsul la postarea ta de ieri pe privat.. este mai corect asa..

Referitor la Wiki & co la un moment dat ma saturasem sa corectez anumite articole scrise pana la urma tot de oameni ca noi ...deci, nu mai este o sursa de informare demna de luat in calcul ...Asta nu inseamna ca nu-i recunosc meritul....

Raspunsul tau (cel de mai sus) este mult mai conform cu ce consideram eu.. ( asta nu insemna ca avem dreptate ci doar ofera o viziune putin mai realista referitoare la acei indici si la anumite neajunsuri.. )

"Da, ar fi frumos din partea producătorilor să realizeze saci de dormit speciali pentru femei, cu umplutură și formă diferită de varianta unisex, însă ar fi comercializați la un alt preț"

Poi asta ziceam si eu...daca oferi acelasi model dar configurat special pentru femei cu un stat izolator mai dens/gros etc si il oferi la un pret mai mare, faci discriminare bazata pe sensibilitatea biologica a femeii..daca oferi acelasi produs dar cu performante diferentiate, bazate pe sensibilitatea etc (ca acum)...la acelasi pret iar faci discriminare.. de confort ...

Toate cele bune!

Joi, 25 februarie 2016 - 14:14

robertl
robertl

@mad, Discutia nu este legata de achizitionarea unui alt produs , desi daca achizitioneaza alt produs tot acolo se ajunge..

"Aia ca nu-i corect ca o femeie sa dea mai mult pentru un sac de aceeasi greutate cu a variantei "masculine" si in care sa simta acelasi confort, dar la temperaturi mai scazute cu 3-5 grade. Sorry, dar inseamna sa dea aceiasi bani pe un alt produs - unul mai performant. Nu e discriminare - e ALT produs."

Poi tocmai ca ea nu da mai mult, plateste acelasi pret dar beneficiaza de mai putin Carpati.org . Daca vrea mai mult atunci e valabil ce ai spus mai sus..cu mentiunea ca discriminarea tot va exista intr-o forma sau alta.

Apoi, nu exista saci pentru barbati Carpati.org exista saci standard (unisex) si varianta pentru femei ori varianta pentru femei practic este acelasi produs si aici e "buba" pentru ca acel standard permite jonglarea indicilor de temperatura. Hai sa iti dau un ex. pe vremea cand "trebaluiam" pentru altii s-a pus problema intre colegi, care este temperatura de confort in birou..pentru ca, colegelor le era frig la cele 22 grade la cat era setat termostatul. Exista o majoritate feminina dar termostatul era mereu setat la o temperatura de 22 grade C. Ca si cum "termostatul" ar fi zis: eu ce sa le fac daca is femei? sa se imbrace mai gros..

Asa si cu sacii model feminin.. este un model destinat femeilor dar baza de calcul a confortului termic este "barbateasca"

La haine exista o diferenta in pret in functie de model, feminin/masculin bazat pe cantitatea de material care intra in acel produs. La sacii de dormit nu cantitatea se ia vedere ci temperatura.. Totusi la modelele junior, pretul este mai mic..

Acel standard este aplicat intr-o anumita situatie "standard" barbat/femeie 25 ani ( inaltime si masa corporala diferita) Ori un barbat cu o masa corporala mai mare chiar si in comparatie cu alt barbat dar mai "slabut", produce mai multa energie... d-apoi in comparatie cu o femeie ( cu toate "minusurile" ei gen masa corporala, circulatie periferica, metabolism) logic ca "performantele" termice sunt net superioare barbatului..
Indicii termici (confort femeie 4 grade barbat 0) sunt diferiti dar pretul este acelasi in dezavantaj fiind femeie.

Nu putem vorbi de barbati "frigurosi" care sa se planga de.... dupa cum spune si ISO 13537 testarile au fost facute pe "barbat/femeie" manechin "standard" Carpati.org)

Acest Standard doreste un fel de "egalitate" pe care eu il numesc un "feminism mascat/parsiv "

Luam femeia si barbatul ( egalitate) ii punem la un loc, testam, socotim, calculam, intr-un final avem rezultatele si apoi le aplicam pe fiecare produs in parte..

Acel produs performant de care spui tu, este performant doar pentru barbat Carpati.org chiar daca este model feminin

Era mult mai simplu sa foloseasca un standard pentru barbat si unul pentru femeie si indicii termici sa fie afisati in paralel iar modelul feminin sa fie imbunatatit la confortul termic...(dar ieseau in pierdere )

Ei bine dupa cum vezi la acelasi pret nu primesti acelasi confort pentru ca esti femeie.. asta e motivul..esti femeie si ai anumite "lipsuri" si pentru asta trebuie sa platesti mai mult..sau sa beneficiezi de un confort mai scazut..

Cand dai exemple de culori alea se numesc preferinte Carpati.org nu au nicio treaba aici..

Cand spui ceas barbatesc la fel..pentru ca tu poti alege independent de statutul tau biologic Carpati.org vrei ceas barbatesc? foarte bine ..poate sa fie mare greu scump etc Carpati.org Nu iti sta bine la mana? nu esti limitata de biologie ..tine doar de aspectul si cutuma sociala.

La confortul termic insa..totul este batut in cuie...

Exemplul cu bluza feminina...la fel si o femeie poate sa isi cumpere un sac de dormit tinand cont de pret, de ex. poate alege un sac de vara pentru iarna.. si asta nu ar fi o problema, a fost alegerea ei bazata strict pe pret.

Oamenii au multe apucaturi/preferinte etc insa sa faci discriminare bazata pe conditia biologica si sa platesti acelasi pret ...ba mai mult s-o numesti si egalitate.. ( repet teoria feminismului iese din discutie..cel mult pot spune ca a fost buna prima parte a ei..si a fost clar..) Sunt de acord ca suntem diferiti ( ar fi tare aiurea sa fie femeia la fel ca barbatul sau barbatul la fel ca femeia ) insa sa pleci de la premiza de egalitate, rezultatele sa arate ca diferentele exista insa totusi sa platesti la fel fiind dezavantajata de statutul biologic...e un pic asa..Carpati.org

In toata discutia asta trebuie sa tinem cont de doua constante, biologie (plecand de la premiza ca biologia nu trebuie sa fie un factor de discriminare) si temperatura..( temperatura in acelasi mediu ambiental) amandoi dorm in aceleasi conditii climatice..

Joi, 25 februarie 2016 - 12:53

drumetu71
drumetu71
Busola

Fara discutie exista discriminari. Pt astia mai indesati, asa ca mine, sacii normali sunt muuult prea lungi ca nu imi bag doar hainele dar si rucsacul, iar saci mai potriviti pe lungime sunt muuult prea ingusti. Si din proprie experienta temperaturile alea sunt vax. La fel patesc si cu hainele. Chiar si cu bocancii, laba piciorului e mult prea lata si bocancii importati la noi sunt prea ingusti.
Nu doar atleticii merg pe munte !

Joi, 25 februarie 2016 - 10:47

mad
mad
Caraba

Baieti, aveti o discutie tehnica interesanta si nu ma bag la indecsi de temperatura. Dar, ca femeie, cred ca o parte din concluzii e gresita. Aia ca nu-i corect ca o femeie sa dea mai mult pentru un sac de aceeasi greutate cu a variantei "masculine" si in care sa simta acelasi confort, dar la temperaturi mai scazute cu 3-5 grade. Sorry, dar inseamna sa dea aceiasi bani pe un alt produs - unul mai performant. Nu e discriminare - e ALT produs. La fel ar putea sa se planga si un barbat "rau de frig", cu circulatie proasta, nu? Sunt si d-astia, cunoastem Carpati.org Asa pot spune si barbatii ca sunt dezavantajati ca anumite haine (am vazut in special tricouri, bluze de corp sau polare) sunt mai scumpe in varianta masculina pentru ca au mai mult material, iar varianta feminina le-ar fi mica; ar trebui sa fie la fel, nu, ca doar trebuie sa primeasca la acelasi pret acelasi confort? Carpati.org Ce-i drept, am un amic cu o bluza de corp mov, cu decolteu "anchior", marimea L de dama, doar pentru ca era considerabil mai ieftin... Carpati.org

Altfel, de acord ca e o tona de marketing in toata afacerea.

P.S.: Si eu ma simt discriminata ca ceasurile barbatesti sunt superbe, dar cu vreo 3-4 mm mai mari decat mi-ar veni mie bine. Carpati.org

Joi, 25 februarie 2016 - 09:46

andry
andry

Puteam configura și un sac, iar acela ar fi Tconf -5°C, iar restul nu m-ar interesa pentru temperatura ambientală dată, pentru că ambele sexe pot dormi foarte bine în cazul de față. Alesesem sac separat pentru bărbat deoarece ar fi mai ușor sacul față de cel necesar unei femei.

Îmi pare rău că-ți spun asta, dar greșești, indus în eroare de site-ul mormota. Acele temperaturi sunt Tconf/Tlimit/Textr. Chiar crezi că un sac cu Tconf de 1°C ar avea Tmax cu 5°C mai sus? Carpati.org

Tmax (??°C) este dată pentru bărbat = corect, dar această temperatură este undeva la cel puțin +20°/22°C; scăderea în cazul de față nu are rost, eventual o adunare dacă vrei să deduci Tmax pentru femei. Aici poți scădea -10°C și să te aflii tot în zona de confort a ambelor sexe, la fel cum poți aduna +10°C la Tconf și vei fi în aceași zonă.
Tconf (+6°C) este dată pentru femeie = corect, dar nu și scăderea
Tlim (+1°C este dată pe bărbat; aici mai poți adăuga eventual acele 4°C pentru a afla Tlim femeie
Textr (-15°C) este dată pentru femeie = corect, la fel și "scăderea"

După cum vezi, între Tconf(femei) și Tlim(femei), confort logicii scădem/adunăm este o plajă foarte mică de valori; iar asta indiferent de sacul de dormit.
Putem ajunge la următoarea concluzie, fără alte operații matematice: Tconf este limita de jos pentru o femeie, iar Tlim este limita de jos pentru un bărbat? Putem deci să folosim acele grafice ale producătorilor, în care Tconf și Tlim sunt acompaniate de însemnele sexelor, fără a mai face calcule de Tlim(femei) și Tconf(barbati) ?

Cu concluziile pe care le-ai evidențiat sunt de acord.

Nu văd care ar fi problema în exemplul sacilor Mistral. Poartă același nume, au același material de umplere, au aceleași specificații, au fost testați folosind aceași referință. Nu văd la ce indici și calcule ascunse te gândești. Fetei i-ar fi frig, mie mi-ar fi bine, pentru că aș fi departe tare de Tmax, iar în asta nu văd cu ce m-a mințit producătorul ? Fetei îi indică faptul că va dormi bine la +3°C (Tconf din specificațiile sacului), iar mie că voi putea dormi relativ bine până la -3°C(Tlim din spec).
Dacă vrei (că-ți plac calculelele Carpati.org) aplicăm adunări și scăderi și ajungem la:
- Tlim pentru femei = Tlim + 4°C = +1°C
- Tconf pentru bărbați = Tconf - 4°C = -1°C
Din ce se arată mai sus, la valoare de 0°C fetei i-ar fi rece iar pentru mine ar fi un somn adânc, nicidecum cald. Mi se pare că tinzi să te raportezi la Tconf ca fiind o temperatură maximă de confort pentru bărbați.

Vreau să discutăm, nu vreau să isc polemici.

Miercuri, 24 februarie 2016 - 21:02

robertl
robertl

@andry, Se pare ca ai inteles ideea ..Desi eu ti-am propus sa "configurezi" un singur sac care sa reziste la o temperatura ambientala de 0 grade ca indice de confort, tu ai configurat doi Carpati.org pentru ca paractic nu puteai configura unul singur si pentru barbat si pentru femeie fara sa jonglezi cu indicii termici. Producatorii pot....

In cazul Savana lady :

https://www.mormota.ro/pinguin-sac-de-dormit-savana-lady-extrem-15-c.html

Specificatiile vin pe maxim/confort/extrem cu +6/+1/-15

Cum traduci asta daca aplici standardul EN 13537 ?

Maxim* = limita superioara la care un barbat poate sa doarma fara sa transpire excesiv
Confort**= temperatura de confort la care poate dormi linistita/intr-o pozitie relaxata etc o femeie
Extrem= temperatura la care femeia risca sa intre in hipotermie

*limita superioara (In EN 13537 upper limit - unii producatori folosesc indicele "Maxim")
** unii aplica Limita( inferioara desigur) adica Confort barbat

Ca o paranteza, stim ca femeile sunt mai sensibile la frig plus ca au zona de confort termic pe la 25 C grade iar barbatii pe la 22 C. Pe de alta parte metabolismul femeii este mai lent cu 20 poate chiar 30% decat al unui barbat , circulatie periferica mai "proasta", masa corporala mai mica..
In prezenta frigului diferenta aia de 3 grade C poate ajunge si la 5 C.

Mai pe "babeste" femeia are nevoie de vreo 3-5 grade in plus decat barbatul pentru a atinge confortul termic

Ca sa fie mai simplu am pus o medie de 4 grade C

Acum aplica pe specificatiile de la Savana...

maxim +6/confort +1/ extrema -15

Maxima este data pe barbat ( -4 C =zona de Confort barbat sau ramai la maxim si transpiri, nu excesiv cei drept)

Confortul este dat pe femeie (-4 C =limita inferioara barbat )

Extrema este data pe femeie (-4 C =extrema barbat )

Acum ai inteles de ce am scazut?

Concluzie? Un barbat poate sa doarma la temperaturi mai scazute in acelasi sac. O alta concluzie? se aplica la orice sac fie el configurat pentru femei sau "standard"... Femeia este dezavantajata ( si nu sunt feminist sau alte "bazaconii" dar nu pot sa fiu de acord cu faptul ca daca este mai sensibila, trebuie sa plateasca mai mult)

In cazul Mistral vs Mistral Lady ? este practic acelasi sac .... la o temperatura ambientala de 0 grade C , ei s-ar putea sa-i fie frig si tie cald dar fara sa atingi limita superioara.. de ce spun asta? pentru ca producatorul jongleaza cu indicii ... aplicand calcule pe care le stie doar el.

Toate cele bune!

Miercuri, 24 februarie 2016 - 20:23

andry
andry

Ok, hai că am șters tot ce am scris (răspuns lung cât o zi de post), căci parcă încercam prea mult să găsesc o explicație pentru specificațiile date de producători, de parcă eram de la departamentul lor de marketing Carpati.org
Deci ajungem la concluzia că între sacii unisex și cei destinați femeilor este o singură diferență: dimensiunea. Că ar fi sau nu frumos să modifice umplutura pentru a ajusta indicii de temperatură nu putem comenta, din moment ce standardul este definit atât pentru femei cât și pentru bărbați, laolaltă.
Am mai căutat descrierea exactă a EN13537 și văd că diferă chiar destul de mult față de descrierile succinte ce le găsești pe Wikipedia & co. Așadar cele trei temperaturi conf/lim/extr sunt chiar niște limite pentru utilizatori cu ceva experiență cu dormitul în sac, incluzând chiar poziția fetusului pentru a fi probabile. Așadar nu văd de ce mai scazi grade pentru un utilizator bărbat în cazul Savana Lady, precum nici de ce mai ești denumerit de "unde este Tlim pentru bărbat" (dacă tot spui că ai citit bine EN13537 și alte documente ce explică standardul și procedura).
În Mistral vs Mistral Lady, ne-ar fi amândurora bine la Tconf și amândurora rece la Tlim, considerând că avem experiență la dormit in natură și la alegerea hainelor, a mesei de seară, etc. Dacă femeia nu ar fi obișnuită, atunci i-ar fi frig la Tconf.
Pentru o temp ambientală de 0°C aș alege un sac cu Tconf/Tlim -5­°C/-11°C pentru o femeie și unul cu Tconf/Tlim 0°C/-6°C pentru bărbat, pentru a avea un somn liniștit, la greutatea cea mai mică a sacului. Asta având în vedere și marja de "eroare" dintre specificații și produsul real.
Da, ar fi frumos din partea producătorilor să realizeze saci de dormit speciali pentru femei, cu umplutură și formă diferită de varianta unisex, însă ar fi comercializați la un alt preț. Materialul ce se câștigă din lungimea sacului întră în lățirea acestuia în zona taliei, deci nu rămâne material pentru a-l adăuga uniform și a crește Tconf.
Oricum apar diferențe între producători pentru că unii chiar testează sacii (menționat “temperature tested to EN 13537” ), alții doar calculează temperaturile( “temperature rating in accordance with EN 13537” ), însă la final toți sunt conform standardului. Probabil mulți producători, printre care cei menționați de tine la final de mesaj, folosesc cea de-a doua metodă pentru determinarea caracteristicilor de temperatură.

Îmi place să dorm cât mai puțin îmbrăcat în sac, dar în cazul campării în perioada iernii, pentru a mai economisi spațiu și greutate în rucsac, aleg varianta sac modest + pufoaică, pentru a împușca doi iepuri - somn confortabil și jachetă izolantă pentru zi.

(și iar am ajuns la jumătate față de cât scrisesem anterior, deși mi-am promis că nu mă mai bag în discuții interminabile pe internet Carpati.org )

Miercuri, 24 februarie 2016 - 17:54

robertl
robertl

@andry,
Am zis ca Savana lady ( Nu Savana si nu Savana junior ( desi au aceleasi intervale termice) vine configurat pentru femei.. cu +6 maxim +1 confort si -15 extrema, insa defapt este configurat doar ergonomic..

Daca un barbat doarme in acel sac teoretic el trebuie sa se transforme intr-un sac cu indici termici gen +2 maxim -3 confort si -19 extrema..( se pot lua in calcul si 5 grade diferenta de confort barbat femeie, eu am calculat cu 4 grade)

Sper ca m-am facut inteles pana aici.. bun acum aplica standardul EN13537 Carpati.org si iti dai seama unde apare neintelegerea si pacaleala.. de ce? standardul spune asa limita superioara/confort/limita inferioara/extrema.. producatorul spune asa maxim/confort/extrema ( poate nu e niciun bai pana aici) si brusc sacul ramane doar cu indici pentru confort/extrema Carpati.org aici e problema... Din acelasi sac producatorul face doi saci jongland cu standardul EN13537 pentru maxima/limita pentru fiecare categorie in parte. Maxima se transforma in confort (in cazul femeilor) Carpati.org Poi si atunci unde-i limita pentru barbati? dar pentru femei? ehhh..nu-i.. Doar asa spune standardul Carpati.org Daca apare cumva ca prin minune si limita inferioara pentru barbati? poi aia se transforma in confort..deci tot nu-i...

Acum ia spune-mi o chestiuta..daca tu iti iei sa zicem Mistral iar sotia( prietena) isi ia Mistral Lady da? puteti dormi amandoi la aceiasi temperatura? ( sa nu imi zici ca mama natura o sa tina cont in parte de specificatiile producatorului )
Ia cazul lui Mistral vs Mistral Lady sau Savana vs Savana Lady observi vreo diferenta? practic este acelasi sac cu acelasi pret ... doar ca femeia este "pacalita" indiferent care varianta o ia...

Cand o femeie isi ia un sac ... este dezavantajata platind acelasi pret ca barbatul dar ne-beneficiind de aceleasi "conditii"
Daca femeia vrea sa doarma la aceiasi temperatura ambientala ca barbatul trebuie sa scoata mai mult din buzunar pentru un sac cu indici termici mai scazuti ( si probabil mai greu)

Aplica standardul pe specificatiile producatorului si vezi ce iese Carpati.org

Fa un calcul pentru o temperatura ambientala de 0 grade, pentru femei si spune-mi si mie cum aplici standardul si cam ce indici de temperatura ai recomanda..chiar sunt curios Carpati.org
Din cate stiu au fost destule discutii si pe aici legate de sacii de dormit.

Daca nu, exista varianta de 2,3 polare pe noi ceea ce nu este tocmai indicat la fel cum nu este nici varianta cu "dezbracat"...

La barbati nu sunt atatea probleme.. eu cel putin am dormit si in saci sub indicele de "limita inferioara" dar o femeie? ehh...

Si nu am incurcat standardul respectiv insa pur si simplu el nu se potriveste cu realitatea sau este aplicat preferential...nu conteaza ce "papusi" au folosit la testari..

Tocmai de aceea am spus ca pentru o temperatura ambientala de 0 grade sa aleaga un sac cu temperatura de confort pe la -3 -4 pentru ca producatorii sunt destul de parsivi si nu aplica standardul in parte ci la comun..

Hai sa luam Savana lady de la Pinguin.. si observam ca 6 grade confort la femei si 1 grad la barbati ..desi este un sac pentru femei .. Nu era mai frumos ca producatorul sa upgradeze varianta lady? sa poata dormi si femeia la aceleasi temperaturi ca barbatul.. doar a platit la fel pe acelasi model.. ehh.. Insa aceasta solutie le-ar aduce pierderi de 10-15%
Bine nu vrei sa pierzi? fa-i o reducere pe varianta lady pentru cele 4-5 grade.. ahh si asa pierzi ?!.. atunci la-s ca merge si asa...

Si sa nu le amestecam .. Standardul trebuie sa cuprinda toti cei 4 indici de temperatura.. poi? unde-s?
De ce sunt importanti? pentru ca nu e totuna sa mori de cald si/sau sa dormi cu fermoarul deschis sau sa dormi cu 10 cojoace pe tine..

Colac peste pupaza: unii producatori "specifica" temperatura de confort la femei si barbati altii nu desi, si unul si altul aplica acelasi standard... poi daca aplici acelasi standard de unde aceste diferente de "etichetare" si mai ales de ce?

Pe cei de la Pinguin si Hannah i-am intrebat cum aplica ei standardul respectiv si raspunsul lor nu m-a multumit deloc.. seci si destul de crispati...

Toate cele bune!

Miercuri, 24 februarie 2016 - 16:11

Afisari: 9,047

#117  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1030 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org