Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Februarie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Vremea
Varful Baiul Mare
Muntii Baiului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere jacheta puf (16)

victoranica
victoranica
Coarda

Eu am modelul acesta - https://www.decathlon.ro/jacheta-calduroasa-puf-light--id_8495173.html

Testata cu succes la -15 C si vant puternic. Are doar 360 g, sunt foarte multumit de ea.

Plus ca e albastra Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Marți, 8 ianuarie 2019 - 13:43

andras
andras

Eu pe baza recomandărilor prietenilor de tura am luat https://www.decathlon.ro/jacheta-trek-500-barbati--id_8397296.html
E subțire și ușoară. Nu intenționez să port în timpul mersului, mai degrabă când mănânc, fac poze, la cort, etc.
Am oscilat între acesta și unul mai gros și mai călduros, https://www.decathlon.ro/jacheta-trek-900-warm-barbati-id_8397271.html dar până la urmă m-am decis asupra celui care e mai ușor și ocupă loc mai mic în rucsac.

Menționez că personal încă n-am avut ocazia să testez pe munte.

Marți, 8 ianuarie 2019 - 13:16

mad
mad
Caraba

Cand am dat de polonezii de la Cumulus, am gasit foarte putine recenzii la produsele lor, insa niciuna nu zicea de rau. Dupa un sac de dormit de vara de care am fost incantata, dar care prezinta prea putin interes pentru muntomani, am zis ca voi face review-uri pentru alte produse dedicate activitatilor montane.

Intre timp, am luat de la ei doua jachete - una de puf si una umpluta cu ceva sintetic numit de ei "climashield apex". Jacheta de puf nu a fost testata inca in conditii relevante, dar cealalta da. Iata parerea mea de om foarte friguros in repaus, mai ales dupa efort.

Este vorba de Climalite Full Zip Lady ( http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categories/jackets/womens/climalite-full-zip-lady?g
id=172&vid=1
); am marimea S, aprox 290 g cu sac de compresie, a costat 150 euro. Scopul pentru care am luat-o este folosirea la stanca, unde mi-ar putea fi rece cat filez si mi-ar fi mila de jacheta de puf.

Am folosit-o iarna aceasta in doua ture de trekking, una cu temperaturi scazute si vant mediu (Ceahlau), alte cu temperaturi decente si vant foarte puternic (peste 80 km/h la rafala, Cernei); a fost al treilea strat peste tricou si bluza de corp din merinos. Ma declar extrem de placut surprinsa de cat de cald mi-a tinut, eliminand totusi marea parte a transpiratiei produse pe urcare; si, mai ales, de protectia pe care mi-a oferit-o la vant. Sincer, nu ma asteptam sa izoleze atat de bine, in special capul.

Nota: 9/10
Scad un punct pentru greutatea cu care se inchide fermoarul si pentru absenta unui buzunar la piept (chiar daca asta i-ar fi crescut putin greutatea).
O recomad cu caldura oricui muntoman pentru care pretul nu reprezinta o problema. E foarte usoara si compresibila, nu are problema pufului cu apa, izoleaza excelent in conditiile descrise: vant mediu si temperaturi aprox. -10C, respectiv vant puternic si temperaturi aprox. -3C.

Marți, 8 ianuarie 2019 - 13:02

adrianbadea
adrianbadea

Am ales pana la urma (dupa ce am vazut-o la un prieten) o jacheta de la CMP pe care am comandat-o de pe outletinn.com. E exact ce cautam: bine construita, cu gluga, numai buna de strat intermediar. Mi-as fi dorit-o o idee mai groasa, dar la pretul asta (aprox 60 euro) mi s-a parut best buy. Au reduceri pana pe 24.02 pe site.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Duminică, 19 februarie 2017 - 22:25

adrianbadea
adrianbadea

Multumesc pentru sfaturi! O sa ma uit si revin cu ce am ales.

Miercuri, 25 ianuarie 2017 - 22:51

macaz2006
macaz2006
Caraba

Eu am avut drum prin Brasov saptamana trecuta, asa ca am trecut si pe "la tigani" - targul de la iesire dinspre Bartolomeu. M-am dus chitit pe pufoaice si manusi. Manusi nu am gasit, in targ fiind foarte putini comercianti, din cauza temperaturilor foarte mici, insa mi-am cumparat doua pufoaice, una subtirica de 90 puf si 10 fulg - 30lei, si una groasa de 320g de 70puf si 30 fulg - 40 lei.
Mai este un targ la Zarnesti, inteleg chiar mai ieftin decat cel din Brasov.
Pe OLX si pe paginile de FB dedicate vanzarii echipamentului montan, marea majoritate a produselor provin din astfel de targuri.
Am si una de la Decathlon, dar nu m-a dat pe spate...

Vineri, 20 ianuarie 2017 - 10:55

poe
poe

Poti apela cu incredere la cei de la Decathlon; cautam si eu o jacheta cu puf, cu gluga, nu exagerat de groasa tocmai ca sa o pot purta ca strat intermediat sub un shell, si mai ales nu foarte scumpa, sa nu plang daca se murdareste mult prea tare sau se agata sau mai stiu eu ce (ce vazusem alte modele echivalente la grosime pe alte site-uri din afara era undeva la 400 lei - poate nu si la calitate, intr-adevar).

Aveam deja modelul indicat de Catalin, dar e un pic cam groasa pentru ce cautam eu si am vazut la ei pe site modelul full down cu gluga: https://www.decathlon.fr/full-down-homme-noir-id_8344417.html

In tara nu aveau marimea care imi trebuia, dar am luat legatura cu ei pe mail si mi-au confirmat ca marimea cautata de mine era pe stoc in depozitul lor central din Franta si mi-am comandat-o prin intermediul lor.

A venit mai repede chiar decat timpul estimat de ei (in total vreo 10 zile lucratoare de la confirmarea comenzii pe mail) si pot sa zic ca sunt multumit atat de pret (la 200 lei nu gasesti nicio pufoaica cu gluga nici dupa ultimele reduceri de pe site-urile mari din afara) cat si de calitate (bine, in masura pretului platit - nu te va tine o viata, dar la pretul dat pe ea daca ma tine 3 ani eu sunt multumit; e numai buna estimez si pentru serile racoaroase de vara langa cort si greutatea de 270g chiar e nesemnificativa in rucsac).

Joi, 19 ianuarie 2017 - 21:00

catalin.moisa
catalin.mois..

Eu am luat una de la Dechatlon, este excelenta pentru ture de iarna.
http://www.decathlon.ro/p/8370135_jacheta-calduroasa-drumeie-full-down-xwarm-barbai.h
tml#/1-200-s
Are un singur dezavantaj, nu are gluga.

Miercuri, 18 ianuarie 2017 - 11:12

lukis
lukis
Caraba

Incearca sa nu folosesti puf in timpul deplasarilor, ci izolatie sintetica gen Primaloft (vezi aceeasi idee in comentariul lui "anta"). Primaloft 60 ar ajunge iarna.
Pentru perioadele de fotografiere ("belay") puf (acelasi comentariu "anta"), dar as completa: minim 200g puf, iarna.
Varianta subtire cu Primaloft o poti folosi vara pentru perioadele de stationare.
Ambele variante pot fi gasite pe olx sau in second-hand-uri. Incearca si eBay (DE si UK).

Bafta.

Marți, 17 ianuarie 2017 - 20:01

dinuct
dinuct

Incearcă sa combini o vestă puf subțire pe dedesubt, cu o pufoaică subțire un pic mai largă deasupra sau variante separat.

Marți, 17 ianuarie 2017 - 15:27

anta
anta

Salut!

Depinde foarte mult in ce scop vrei sa folosesti pufoaica. Nu exista o pufoiaca care sa le faca pe toate.
1. Daca vrei sa folosesti ca strat intermediar pe traseu pot recomanda:
a. Thermoball de la The North Face: foloseste sotia in trasee de iarna, pe poteca/vai, incepand toamna tarziu pana la sfarsitul lui Aprilie/inceput de Mai.
b. Gecile hibride de puf de la Quechua (ultima oara erau la 120 lei): am folosit in trasee alpine, trasee de poteca si m-am simtit bine cu ea sub un SoftShell.
Acceasi tip de geaca pot sa o folosesti si in sacul de dormit in noptile friguroase.
Alternativa ar fi sa iti regandesti sistemul de layering a hainelor pe care il folosesti pe traseu.

2. Daca vrei sa o folosesti pe langa cort/ture foto (adica stat pe loc in frig pe o perioada mai lunga) ar trebui sa te orientezi spre o pufoaica mai groasa, cu o incarcatura mai mare de puf (de preferat CUIN 700+) dar din pacate sunt mai scumpe. Aici poti sa incerci pe OLX, grupuri pe Facebook sau sa te orientezi spre Karrimor.
Acest tip de pufoaica o poti folosi si cand iei pauze mai lungi pe traseu: o scoti din rucsac, o iei peste geaca iar la final o pui inapoi in rucsac.

Orice pufoaica ai alege, iti recomand sa iti iei cu gluga. Este foarte folositoare.

Marți, 17 ianuarie 2017 - 12:11

lawr
lawr
Caraba

cauta si tu pe olx. Eu am luat 2 buc de acolo...

Marți, 17 ianuarie 2017 - 11:43

petrepop86
petrepop86

Salut,
Eu am doua jachete de puf de la Montane, sunt foarte multumit de ele.
Cei de la mormota.ro le importa, desi le-ai gasi la preturi mai bune direct din UK, daca ai cum.

Marți, 17 ianuarie 2017 - 11:40

adrianbadea
adrianbadea

Am incercat Carpati.org Le-am dat mail de acum o luna si dupa ce m-au tot amanat (sa revin dupa 3 ianuarie, sa le dau numarul de telefon dar nu au sunat etc), i-am intrebat daca totusi ma pot ajuta sau nu. Raspunsul a fost politicos si sec: incearca in alta parte...

Asa ca problema ramane deschisa pentru mine.

Marți, 17 ianuarie 2017 - 11:32

victoranica
victoranica
Coarda

Salut, încearcă si la Nahanny, ei fac si pe comanda in funcție de dimensiunile tale si de ce ai tu nevoie
http://nahanny.com/ro/

Marți, 17 ianuarie 2017 - 10:17

adrianbadea
adrianbadea

Salutare!

Cine stie de unde as putea sa imi iau o jacheta de puf pe care sa o port ca strat intermediar si pe care sa o folosesc pe langa cort/ture foto? M-am uitat aseara la oferta celor de la Himalaya, dar sunt foarte subtiri. Si scumpe Carpati.org

Multumesc!

Marți, 17 ianuarie 2017 - 09:08

Afisari: 1,495

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,6345 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org