Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Mare
Muntii Gurghiu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort de creasta (16)

alek
alek

Da, ai un avantaj daca ai spatiu in plus, mai ales ca poti sa ti o parte din bagaje in interior. Succes la aventura! Poate o sa prinzi vreme pe masura cortului, se anunta ploi si vant in unele zone.

Marți, 8 august 2017 - 14:15

sejes
sejes

Am vazut si Robens Verve 2, foarte asemanator cu Edge, insa am ales Edge pentru cei 30cm in plus la spatiu Carpati.org

Azi a venit si la mine coletul cu noua casa mobila. Abia astept weekendul Carpati.org

Marți, 8 august 2017 - 13:35

alek
alek

Eu am cumparat pana la urma cortul Robens Verve 2, l-am folosit deja in 2 ture.
In Apuseni, am dormit intr-un camping sa vad cum se comporta si pot spune ca avea condens la greu, curgea apa pe interior, ventilatia fiind f. proasta, dar nu ajunge apa in cort. Daca e scoasa supratenta si atarnata se usca foarte repede.
In tura din Fagaras am dormit pe un vant si ploaie foarte puternica, in nori, langa lacul Podragu. Aici e super ok lipsa ventilatiei, daca deschideam doar putin aerisirile se vedea cum intra norii in cort, iar interiorul s-a mentinut uscat si cald. Umezeala era asa de mare in aer incat lucrurile lasate in antreu au fost ude. Culoarea e faina, insa cand m-am intors de la un ceai de la cabana, am gasit cortul cu mare greu.
Una peste alta sunt multumit de el, a costat mult dar are materiale de calitate, constructie faina si e usor(2.5kg).

Marți, 8 august 2017 - 13:14

sejes
sejes

Dupa lungile cautari si zilnicele razgandiri am ales modelul ROBENS EDGE de 2 persoane cu o greutate de doar 2.5kg.

https://www.proalpin.ro/cort-robens-edge-2-persoane.html

Acum ramane sa-l testez daca chiar rezista la 100km/h sau devine parapanta Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 7 august 2017 - 19:19

zentai
zentai
Coarda

*erată - la alineatul 2 rândul 5-se va citi Pinguin Summit 2 ,in loc de Pinguin Summit 3...(ultimul fiind,evident,de 3 persoane).
În apărarea mea pot spune că am crezut ca e modelul mai nou dar nu am verificat să văd dacă e așa pentru că mă grăbeam din motive de serviciu.Dar...mea culpa,cu scuzele de rigoare.Sper ca nu te-am încurcat prea tare...

Luni, 10 iulie 2017 - 16:58

zentai
zentai
Coarda

Prietene, la grea încercare m-ai pus! Carpati.org

N-am lăsat fericirea mea din următorul concediu la voia întâmplării! M-am încordat și, după muuuulte nopți nedormite, integrale, fracții, multe considerații filosofice, țigări fumate și vreo 60 de beri ("juriul" a deliberat cu greu), mi-e mi-a ieșit "mireasă pentru fiul meu", fix cortul ăsta: Pinguin Summit 3. Recunosc jidănește c-a contat și faptul că atunci era la reducere...dar acum l-aș lua și fără acea reducere. E un fel de similiaritate a lui Husky Flame 2 dar mult mai spațios, la fel de rezistent la vânturi și ploi și mult mai ușor.

E atât de spațioasă tinda că dacă mă cert cu domnița mea, mă pot retrage țâfnos în tindă! Foarte fain, foarte aerisit. Singura lui pacoste e că dacă te campezi în pădure, te duci "la peisaj", și dacă te-ai învârtit de trei ori și se lasă seara, să-l ai la geană din prima, pentru deliciul tău estetic, e o oareșcare problemă care nu poate fi rezolvată decât cu niște sănătoase ziceri de mamă! Dar am văzut că-l face și pe varianta portocaliu...Dacă ai noroc...

Luni, 10 iulie 2017 - 13:56

sejes
sejes

@zentai

Intr-un final ce cort de vara ai ales (sa reziste si la conditiile extreme de vara)? Sau inca esti in cautarea lui? Carpati.org

Luni, 10 iulie 2017 - 12:26

zentai
zentai
Coarda

Husky Flame 2 e un cort de iarnă, de condiții extreme de iarnă, adică în jurul tău e urgie, temperatura scade rapid, tu ești obosit, nu ai multe variante să-ți joci mintea cu ele, așa că trântești cortul și nădăjduiești să mai ieși din el peste 2 zile Carpati.org.
Dacă ai în vedere acest scenariu la cumpărarea unui cort, Husky Flame 2, e un compromis reușit. Minusuri: e mic, e greu. Plusuri: e ieftin față de ce cer alții "pentru același film",arată fain, se montează f.repede, nu-s multe de zis la montarea lui, termini clar de zis în gând un "Tatăl nostru"! Carpati.org

Ca un avatar, nimeni nu te oprește să mergi în ciubote vara dar accepți situația ca atare!

Am folosit cortul în camping, la altitudine de peste 1000 m (Franța-Italia), vara. A plouat, a scăzut temperatura, cortul tot făcea condens, deși am dormit cu toate aerisiririle deschise... și mă COCEAM în el, oricât de dezbrăcat aș fi dormit și învelit doar în cearșaful ăla de protecție a sacului. Dacă mă mai băgam și-n sacul de vară, crecă se întâmpla o autocombustie ca-n "X - Files".Încă de pe atunci am avut în cap că, totuși, să iau și un cort de vară n-ar fi o idee așa de trăznită, crede-mă pe cuvânt! Carpati.org

Luni, 10 iulie 2017 - 12:22

sejes
sejes

@odin

Weekendul acesta am vorbit cu doua persoane care detin Husky Flame 2 si mi-au spus ca e singurul cort pe care il recomanda de pus pe creasta fara emotii in caz de furtuna sau vant puternic (ambii avand si alte modele in trecut). Da, asa este, ridicarea fustelor ar remedia vara problema cu condensul. Singurul lucru de care erau oarecum nemultumiti ambii baieti cu care am vorbit era legat de podeaua cortului. Au spus ca se poate intepa destul de usor si recomanda si un fund de cort pentru Flame 2. Probabil am sa aleg tot un Flame 2, ca sa nu existe riscul sa raman doar in sacul de dormit cand/daca vine urgia Carpati.org .

Luni, 10 iulie 2017 - 12:02

odin
odin
Rucsac

@sejesCarpati.org
Si netul acela plin de pareri nu spuna ca Husky Flame 2 e un cort de avut pe conditii extreme? In sensul ca te bucuri de alegerea facuta atunci cand incepe urgia? Nu e vina cortului daca lumea nu ridica vara fustita, de aceea face condens. E mic? E perfect, nu iti trebuie amprenta mare pe creasta, doar dormi in sac si ala te tine ,,legat". Ma rog, unii cred ca un cort e un dormitor portabil. Fiecare cu ce poate trai... aia nu e buna, nici cealalta, nu exista ceva perfect.

Luni, 10 iulie 2017 - 10:50

alek
alek

Si asta e foarte fain, nu sunt sigur ce sa aleg.Greutatea nu mi se pare mare daca se urca in 2 si se imparte.

Duminică, 9 iulie 2017 - 13:56

sejes
sejes

Mai este si modelul acesta https://www.proalpin.ro/cort-robens-voyager-2-2-persoane.html

Imi pare mai incapator si mai bine ancorat decat ROBENS STARLIGHT 2 insa e cu 400 grame mai greu (conform specificatiilor).

Materialele din cate am vazut sunt identice, impermeabilitatea la fel 5000mm folia si 10000mm podeaua. Betele doar sunt cu 5mm mai groase ca la STARLIGHT 2.

Sâmbătă, 8 iulie 2017 - 00:21

alek
alek

Si eu am pus ochii pe Robens Starlight 2 - 2, are cateva chestii faine: nu are fusta, dar supratenta pare destul de lunga incat sa reziste si la o zapada usoara. Ventilatia se poate regla: sa fie mai proasta pe vant sau frig sau mai racoare pe caldura, iar partea de jos a supratentei are ceva sistem de rulare incat sa se ridice.
La modelul Husky Flame 2 e si logic sa aiba condens, avand ventilatia proasta. Mie nu mi se pare ca merita modelul asta.

Vineri, 7 iulie 2017 - 11:13

sejes
sejes

Salut alek,

Intre timp am renuntat la branduri precum Pinguin sau Trimm. Am citit/auzit destule pareri proaste despre ele, inclusiv ca in ultima perioada a scazut destul de mult calitatea materialelor la cele de la Pinguin (odata cu preturile).

Acum am alte modele pe lista:

https://www.proalpin.ro/cort-robens-starlight-2-2-persoane.html
https://www.dimisport.ro/echipament-munte/Corturi/corturi-doua-persoane-grupa/cort-hu
sky-flame2.htm
sau ceva mai scump
https://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-de-munte--45/cort-marmot-alvar-2p--52665.h
tm

Despre Robens nu am gasit prea multe pareri in afara de cele de pe site-ul ProAlpin.
Despre Husky Flame 2 este plin internetul de pareri (inclusiv despre problema cu condensul). Cu acest model totusi sunt indecis deoarece este prea mic/inghesuit si are iesirea pe la cap, deci daca ploua iesi cu mainile direct in mocirla Carpati.org
Despre Marmot am vazut ca sunt destul de recomandate, ramane sa ma mai documentez. Oricum pretul este aproape dublu fata de cele de la Robens si Husky.

Ar mai fi ceva modele de la Hannah si Fjord la care m-am uitat dar inca nu sunt sigur 100% de nimic.

Vineri, 7 iulie 2017 - 11:04

alek
alek

Salut,
Si eu imi caut un cort sa reziste la aceleasi conditii enumerate de tine. Dar vreau sa tre intreb, de ce preferi Pinguin?
Eu ma gandeam la Robens https://www.proalpin.ro/corturi/corturi-drumetie/online/producator-robens.html
Ce parere ai?

Vineri, 7 iulie 2017 - 09:42

sejes
sejes

Salutare,

Am nevoie de cateva recomandari in legatura cu alegerea unui cort, de 2-3 persoane, rezistent, cu care sa pot sta pe creasta fara probleme chiar si in conditii meteo mai extreme (vant puternic si ploaie).

Am gasit pe magazinele online cateva optiuni insa as vrea sa aud si cateva recomandari inainte de a face o alegere.

Cort Extreme
https://www.mormota.ro/corturi/corturi/corturi-extreme/pinguin-cort-gemini-150-extrem
e.html
https://www.mormota.ro/corturi/corturi/corturi-extreme/pinguin-cort-gemini-150.html

https://www.mormota.ro/corturi/corturi/corturi-extreme/pinguin-cort-gemini-150-extrem
e-snow.html
(acest model l-am pus in lista in varianta in care pot pune pietre pe fusta de zapada, daca vantul e prea puternic si nu am suficiente zone cu pamant sa-l ancorez cum trebuie).

Cort Extremlight
https://www.mormota.ro/corturi/corturi/corturi-extremlight/husky-cort-sawaj-3.html

Multumesc! Carpati.org

Luni, 3 iulie 2017 - 21:44

Afisari: 623

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0602 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org