Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Brusturu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#634  Inapoi  (1) ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... (32) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (634)

mkcp
mkcp
Busola

Daca ar fi sa aleg as lua asa ceva:

http://www.jack-wolfskin.com/equipment/tents/tunnel-tents/3001121-time-tunnel-ii-rt.a
spx

Vineri, 1 martie 2013 - 01:09

ianovici
ianovici

Inca nu stiu ce sa fac...Inclin spre acest model :
http://www.jack-wolfskin.co.uk/equipment/tents/dome-tents/3001981-yellowstone-ii-vent
.aspx

Singurele impedimente, sa zic asa, ar fi greutatea...care ajunge la 4 kg si pretul...care depaseste bugetul meu cu aproape 300 lei...

Vineri, 1 martie 2013 - 01:05

mkcp
mkcp
Busola

Pai eu am avut ocazia sa testez un asemenea cort, ultralight, anul trecut in plina iarna in Austria. Foarte usor, undeva la 2,5 -3kg, foarte rezistent la vant. Era un cort din seria "Tunnel" dar nu stiu exact modelul. Banuiesc ca era acesta http://www.jack-wolfskin.com/equipment/tents/tunnel-tents/3000581-sanctuary-ii-rt.asp
x,
dar, repet, nu pot spune sigur.

Se monteaza foarte repede de catre o singura persoana chiar si in conditii nasoale de vant puternic.

Vineri, 1 martie 2013 - 00:53

ianovici
ianovici

mkcp....daca ceea ce spui tu este adevarat, tocmai am aflat ce cort vreau sa imi achizitionez...Iti multumesc mult pentru raspuns si daca imi mai poti da ceva detalii despre aceasta firma (in afara de ceea ce gasesc pe situ-ul lor) ar fi extraordinar. Spre exemplu, daca cineva cunoscut tie detine un asemenea cort si daca este multumit de el...

Vineri, 1 martie 2013 - 00:43

mkcp
mkcp
Busola

JW sunt tare faine dar au niste scoruri de imi vine sa plang. Mult peste cele cehesti...

Vineri, 1 martie 2013 - 00:06

ianovici
ianovici

De corturile celor de le Jack Wolfskin ce parere aveti? Sunt peste cele cehesti?

Vineri, 1 martie 2013 - 00:00

ianovici
ianovici

Sunt de parere ca este putin peste firmele cehesti. Asta este doar parerea mea.

http://www.vango.co.uk/our-history.html

Joi, 28 februarie 2013 - 18:16

adriela
adriela

Sunt in cautarea unui cort de 3 sezoane, si saptamana aceasta am gasit unele de la Vango, la lichidari de stoc pe proalpin.ro.
Stiti ceva de acest brand?
Ma puteti ajuta cu informatii in ceea ce priveste raportul calitate-pret?

Joi, 28 februarie 2013 - 10:44

ianovici
ianovici

anekaiac chiar sunt curios sa vad niste fotografii,in afara de cele gasite pe net, cu acest cort. Adresa mea de email este : daniel_ianovici@yahoo.com. Astept fotografiile si totodata iti multumesc !

Miercuri, 27 februarie 2013 - 10:35

anekaiac
anekaiac

De foarte multe ori un cort sh este vandut pt ca nu mai este folosit.. Sunt foarte multi care isi cumpara un cort bun dar nu il folosesc asa ca il vand... Da este corect ca nu ai garantie.. Mai bine mai astepti strangi mai multi banuti si iti cumperi unul tare.. Cei de la ferrino mi se par foarte buni in ale cort-ului.. Daca vrei iti pot trimite cateva poze pe e-mail cat de departe este tenda din interior fata de folia exterioara. Cortul l-am intins in casa fara sa il ancorez in cuie, iar folia exterioara era intinsa la maxim.. In concluzie mai asteapta putin,nu te grabi,si ai sa faci o alegere corecta.

Miercuri, 27 februarie 2013 - 09:05

ianovici
ianovici

Salut anekaiac!

La varianta ta nu m-am gandit, insa parca nu as avea incredere sa achizitionez un cort la sh...
In primul rand, parerea mea, cumparatorul nu-l vinde degeaba (defect, a luat apa, etc).
Iar in al doilea rand, pierzi garantia...

Oricum, iti multumesc mult pentru parerea ta!

Miercuri, 27 februarie 2013 - 00:10

anekaiac
anekaiac

Salut,
De ce nu cauti un cort second la bani astia?..io mi-aim luat cu 600 ron un ferrino makalu3 folosit o singura data vara..nu ploat nu nimic...este nou cortul..incearca sa cauti ceva second..

Marți, 26 februarie 2013 - 17:36

ianovici
ianovici

Salut Bronx!

La o asemena idee m-am gandit si eu, referindu-ma aici la gasirea unui partener cu care sa achizitionez un cort bun, dar bineinteles la un pret ridicat, asemanator cu ceea ce mi-ai aratat tu. Insa, toti 'muntomanii' cu care ies pe traseu detin corturi si de aceea imi este extrem de greu sa conving pe cineva.
Referitor la cortul pe care il detii. Dupa parerea mea, este o mica 'bijuterie' la care nu pot momentan decat sa visez. As prefera insa unul care sa aiba 2 intrari, pentru o aerisire cat mai buna deoarece intentionez sa-l folosesc si vara. Iti multumesc pentru parere!

Luni, 25 februarie 2013 - 07:45

bronx
bronx

Salut,

Problema cu cortul am avut-o si eu. Bugetul initial a fost tot in jurul sumei de 700 RON. De

Tinand cont faptul ca nu merg singur pe munte, intr-un final am vorbit cu un prieten (oricum mergeam impreuna pe munte) sa luam amandoi un cort. Astfel, din doua bugete de 700 RON si o mica diferenta am cumparat un Vaude Power Odysee.

Cortul a fost testat cu succes iarna asta, rezistand foarte bine la ninsoare si vant puternic.

Duminică, 24 februarie 2013 - 13:52

ianovici
ianovici

V-as ruga sa imi dati cateva exemple de corturi, pe care le detineti si pe care le puteti recomanda si altora. Totodata pretul sa se invarta in jurul sumei de 700 lei.

Joi, 21 februarie 2013 - 15:15

ianovici
ianovici

Nici o problema. Initial, am crezut ca am facut o alegere buna cand m-am oprit la cortul specificat in titlu. Dar mi-am dat seama,mai apoi, ca nu este asa. Multumesc cipicernat pentru parere!

Miercuri, 20 februarie 2013 - 12:30

cipicernat
cipicernat
(admin)

Un cort asemanator cu Covert-ul si tot de la Hannah (practic unul cu diferente minore fata de Covert) am eu. Am vazut la treaba, la niste amici si Covert-ul (generatia anterioara).

Sunt corturi ok (desi calitatea generala a scazut fata de H. Serak-ul cumparat acum vreo 8-9 ani - dar eu sunt un pretentios si ma enerveaza orice ata care atarna), stabile la vant (datorita batului suplimentar), spatioase, rezistente la precipitatii, dar, pentru mine, nu este un cort de iarna (in special datorita betelor cam subtiri). Deci un cort ok, dar de 3 sezoane.

PS: Orice cort, oricat de performant ar fi, va lua apa atat timp cat nu este corect plasat si intins. Exemplul cu vechile (si solidele) corturi facute la Urziceni (cu muuulti ani in urma) vorbeste de la sine. E drept ca bagajele ramaneau afara, protejate de saci de plastic. Carpati.org

Miercuri, 20 februarie 2013 - 11:52

ianovici
ianovici

Rivas, am 1.80 m, deci la domeniul asta toate imi sunt pe plac. M-am uitat la corturile ce se invart in jurul sumei de 500 de lei si nu prea am gasit ceva ce sa imi inspire incredere. Caut ceva ce trebuie sa aiba o inaltime cuprinsa intre 105-120 cm. In timpul ierni nu cred ca o sa fac mai mult de 3 iesiri, dar eu merg pe premiza ca dai un ban, dar ai un somn odihnitor. In legatura cu inaltimea, ai mare dreptate. Am avut o experienta neplacuta in vara trecuta in Rodnei. Fiind cu un cort de 2-3 sezoane, am prins in timpul unei noptii o ploaie torentiala si un vant foarte puternic. A trebuit sa stau aproximativ pe tot parcursul "furtunii" sa tin de cort, sa nu mi-l ia. Nu mai spun de apa care a intrat in cort...Noroc de un sac de dormit destul de bun (si el de 2-3 sezoane) care mi-a tinut de cald si atunci cand era ud.
Optez pentru unul de 2 persoane pentru ca niciodata nu ma incumet sa merg pe munte, sau in orice alta expeditie, singur. Asadar, cum ai spus si tu, greutatea va fi distribuita.
Inca mai astept pareri si opinii in legatura cu acele corturi pe care le-am mentionat si/sau despre alte corturi. Multumesc!!!

Miercuri, 20 februarie 2013 - 11:25

rivas
rivas
Caraba

m-am uitat la ele . Asa la prima vedere sint bune , urmaresc sa stea bine in vint : au ancore laterale toate, pt. impiedicarea condensului au ventilatie eficienta ( asa zic ei ), impermeabilitate . La greutate cel mai bine sta cel de la hannah , asta sper sa fie greutatea maxima. Cel de la mercury poate fi folosit si fara cortul interior asta poate fi un avantaj vara sau iarna daca ai un sac de dormit bun si urmaresti sa te aperi doar de viscol . Tu cit de inalt esti ? Pe timp de iarna conteaza sa te poti imbraca in cort inainte de a iesi afara. Mercury cel mai scund 100, hannah 105 si pinguin 125 cm. Daca vrei confort ia-ti un cort spatios dar evident mai greu. Un cort mai mic de inaltime sta mai bine in vint. Daca vrei sa faci un ceai iarna in cort trebuie sa ai spatiu mai mare ( cind nu poti sa gatesti afara din cauza vintului ) dar bineinteles trebuie ventilat foarte bine. Daca vrei sa mergi singur corturile sint prea mari si prea grele pt. o singura persoana. In doi puteti imparti greutatea cortului, iar in 3 unul doarme afara ! Va puteti inghesui si 3 in cort depinde cit de inalti sau solizi sinteti , dar rucsaci ramin afara. Atentie la condens in acest caz. Poate primesti si un feedback de la cei care au folosit efectiv aceste corturi.

cit despre raportul pret/ calitate nu pot sa spun nimic deoarece nu am folosit aceste corturi , deci despre calitate nu pot vorbi in cunostinta de cauza . Am comentat doar caracteristicile lor. Cit despre pret mi se pare mare totusi . La 500 de ron ar fi mai rezonabil. Acum depinde unde vrei sa folosesti cortul si cit de intens ca sa merite niste bani in plus : gindind ca un pret mai mare inseamna si o calitate mai buna sau nu ,doar un adaos comercial mai mare.

Miercuri, 20 februarie 2013 - 08:40

ianovici
ianovici

Iti multumesc Rivas pentru sfaturi. O sa le iau in considerare. Tu ce parere ai de marcile mentionate de mine in anteriorul comentariu? Care crezi ca are cel mai bun raport calitate/pret?

Marți, 19 februarie 2013 - 23:51

Afisari: 64,471

#634  Inapoi  (1) ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... (32) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0898 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org