Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

August 2019
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Secarea Mare
Muntii Leaota

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#627  Inapoi  (1) ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... (32) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (627)

leomaciu
leomaciu

Imi cer scuze, dar nu mi-am dat seama exact unde sa postez si daca sa deschid un topic.
Legat de cort, nu vreau ceva mare si greu ca cel din linkul dat. La montaj nu vreau sa pierd cu orela, mai ales daca se va intampla sa stau maxim o noapte intr-un loc. Vreau sa urc pe munte cu el pentru inceput in locuri in care poti ajunge si cu masina mica pentru ca o fetita de 3 ani (a susemnatului) nu poate si nu este obisnuita cu muntele, dar speram sa se intample in viitor. Am numit confort un cort inalt de 115cm pana la 130cm si loc de un om in plus pt bagaje. Deasemeni ideal este sa nu treaca de 4-5kg.

Luni, 27 mai 2013 - 07:15

odin
odin
Rucsac

Pana o sa iti mute moderatorii mesajul in topicul cu discutia despre corturi, sa te intreb la obiect: te intereseaza un cort de familie? Ca mie asa mi se pare Carpati.org
Ca de ex: http://www.amazon.de/Skandika-Zelt-Toronto-beige-520x590/dp/B0019EJNHM/ref=tag_stp_s2
_edpp_url

"Eu am 1,85 si as vrea sa nu stau chiar lipit de cort cum stau niste amici si eventual inaltime minim de 115 pentru confort."
Cortul e facut sa te adapostesti, sa dormi relativ uscat, nu sa dai petrecere indoor. Cel putin la munte. Sau ceea ce numim noi munte. Daca stai la un gratarel ceva, e bun orice cort daca il duci cu masina. E piata plina de corturi de 4 persoane sau 3.

Ca incheiere, pe unde numesc unii munte, se renunta la spatiu si confort pentru siguranta si usurinta la carat. Daca vrei numai la poalele muntelui sa stai, e ok orice. Daca vrei pe viitor sa urci pe sus cu corturi asa mari, nu o sa ai sanse la un vand de seara mai puternic, nu zic de furtuna. Dar pana atunci o sa vezi tu cum cara lumea corturi atat de mici de o sa te mire care e scopul lor Carpati.org

Pana una-alta, poate moderatorii vor lua in calcul o rugaminte mai veche a mea, sa die in bara verde un colt al incepatorului cu cateva sfaturi sa se descurce omul prin site Carpati.org Asa nu mai deschide fiecare un topic separat pt o problema universala Carpati.org
Leomaciu, nu te simti atins de ultimele randuri , nu au legatura cu tine Carpati.org

Duminică, 26 mai 2013 - 22:39

leomaciu
leomaciu

Bine v-am gasit.
Am tot cautat si citi, dar nu am gasit discutii despre corturi de 4 persoane (pentru 3 persoane + bagaj) deci 3+ sau 4 persoane ca sa fie loc suficient.
Eu am 1,85 si as vrea sa nu stau chiar lipit de cort cum stau niste amici si eventual inaltime minim de 115 pentru confort.
Unde si cum il vom folosi:
Primavara si inceput de toamna toamna: 40% (munte)
Vara: 60% (impartit in mod egal mare si munte) - deci ventilatia ca sa fie respirabil este foarte importanta si o culoare cat mai deschisa
Cand spun munte, nu vorbim de creste, dar niciodata nu se stie pe viitor... Ca si timp vorbim de 2-4 nopti, cel putin pentru inceput.

Ca si buget as vrea sa nu sar de 850 lei doar pentru cort.
Mentionez ca nu ma pricep deloc la astfel de echipament, dar am tot citit si incep sa invat.

Eu m-am gandit la cateva, dar imi pare ca nu este niciunul suficient de bun si as prefera si alternative.
Trimm Largo D - partea negativa este ca are doar o singura intrare si nu stiu cum se comporta (aerisirea/ventilatia) vara la mare
Trimm Magnum - nu are bete duraluminiu
Trimm Focus - are o singura intrare, nu are bete de duraluminiu si am inteles ca se monteaza mai greu?!
Husky Bright 4 - mai sunt si alte modele la Husky, dar am auzit ca nu ar sta prea bine cu fermoarele la ploaie?!
Pinguin Gemini 210 - pare ok, dar nu stiu mai nimic despre acest brand
Modelele de la Husky si Pinguin au cusaturile galvanizate?
Alternativele sunt bine venite.

Duminică, 26 mai 2013 - 21:06

dream2travel
dream2travel..

@ malakai - despre cortul acesta este vorba . pe mine m-a convins review-ul tau si al celor de pe iutub. mai ales ca ma pot uita la stele .. http://www.youtube.com/watch?v=t-SC9tMuulY

Joi, 16 mai 2013 - 02:08

ianovici
ianovici

sekarel@

Sa-l stapanesti cu placere!
Te rog sa postezi un comentariu cu parerea pe care ti-a lasat-o acest cort dupa prima utilizare.

Vineri, 10 mai 2013 - 19:33

sekarel
sekarel
Busola

Va multumesc frumos pentru sfaturi astazi am achzitionat un huski flame 2 si sunt foarte entuziast deabia astept sa il folosesc .Multumesc si o zi faina

Vineri, 10 mai 2013 - 18:59

luna
luna
Busola

Eu sunt vechi proprietar de husky flame 2, folosit in toate anotimpurile si pe orice fel de vreme, pare ok, nu a intrat apa niciodata in el. Montarea e grea la inceput, dar dupa ce te obisnuiesti il montezi usor, si asa cum s-a mai zis il poti monta pe vreme rea fara sa uzi interiorul. Singura parte nasoala e ca face uneori ceva condens. Fusta de zapada e buna, cand nu ai nevoie de ea se prinde cu un snur si ca niste nasturi, nu prea te incurca.

Joi, 9 mai 2013 - 01:58

odin
odin
Rucsac

Altceva...costa Carpati.org

Acum depinde ce vrei; sa iti enumar ceva avantaje si dezavantaje:

Husky:
-rezista bine de tot la vant si ploi, datorita formei
-nu face condens in cort (singurul punct aiurea este partea de sus a plasei, cand deschizi cortul, cateva picaturi nu conteaza)
-foarte usor de montat, se poate monta pe ploaie fara sa uzi interiorul, un mare avantaj (max 10 min)
-daca esti inalt (peste 1.90m) e cam dificil cu el, ca pare scurt in interior.
-in general e un cort "de dormit" , nu unul in care sa iti petreci seara jucand carti; daca esti pretentios la spatiu si vrei mult, nu il recomand chiar daca are fustita de zapada (vara o ridici, ca te sufoci altfel)

Pinguin:

-de obicei corturile tip igloo forteaza betele in zona de incrucisare, asa cum e asta
-la fel, au o mare priza la vant, il agata de te miri unde si ti-l zgaltaie zdravan si la vant e cam ... daramat. Tin minte o furtuna in Padina, din 40 de corturi, 2 tunele erau in picioare (singurele) si 2 igloo-uri (pt ca stapanii stateau in furtuna si tineau de ele)...restul erau toate la nivelul ierbii si fluturau de minune. Mai era in picioare un cort vechi tip Cerna (triunghi), cu bete de dural cat matura de groase.
-ofera spatiu, daca preferi spatiul, un igloo e alegerea buna.
-are folia siliconata, daca se rupe undeva nu o poti lipi (nu stiu noutatile aparute dar cine a avut silicon pe folii (tenda si baza se cam plangeau de aspectul acesta)

Mie mi-ar fi usor sa iti recomand Husky dar nu vreau sa te influentez prea mult decat cu o vorba: pe vreme rea, o sa iti multumesti ca il ai Carpati.org In rest, vezi tu ce oti place si ce nu la o tura/dormit si te hotaresti singur. Spor Carpati.org

Miercuri, 8 mai 2013 - 21:28

sekarel
sekarel
Busola

Buna ziua doresc sa achizitonez un cort de maxim 700-750 lei ,in ultima perioada m-am tot uitat la aceste doua corturi un pinguin si un huski
http://www.craimont.ro/corturi_de_expeditie_husky_cort_de_expeditie_flame_2.html
https://www.mormota.ro/corturi/corturi-extreme/cort-pinguin-astra.html
as dori sa imi spuneti ce parere aveti despre aceste doua articole eventual sa ma indrumati spre alt ceva,multumesc anticipat pentru ajutor

Miercuri, 8 mai 2013 - 19:24

mmaxalb
mmaxalb

DECI
l-am vazut in magazin, m-ia placut extrem de mult, de ce?
1 bete aluminiu de 10 mm
2 tenta sustine partea interioara , tenta se poate folosi fara partea interioara , extrem de avantajos , spatiu generos intre tenta si cortul interior , extem de avantajos iarna
3 cusaturi de calitate (credema pe cuvant asta mie meseria)
4 pret 500 ron, bun

ce nu mia placut este rezistenta la vant
1 decat 2 bete cu un singur punct de intersectie
2 lipsa ancorelor in mijlocul tentei

chiar si greutatea mi se pare ok , la 2.7 kg (complet)

nu are nici o treaba cu cele cu automontare (2secunde) , este un cort clasic tip dom asimetric

Miercuri, 13 martie 2013 - 00:32

ianovici
ianovici

@ mmaxalb. Eu unul, nu prea am o parere prea buna despre corturile celor de la quechua...ei au propriul lor sistem de a calcula impermeabilitatea. Eu detin un cort de la ei, nu-l mai gasesc pe situl lor, dar am gasit unul asemanator, diferenta e ca al meu are in partea din fata o mica absida unde incap fara probleme 2 bagaje, si anume http://www.decathlon.be/tente-2seconds-easy-ii-id_8171265.html . Am prins cu el o ploaie zdravana vara trecuta si a rezistat. Singura problema a fost condensul. Oricum, este un cort de carat in masina...o sa radeti de mine grozav, dar fiind incepator in domeniul corturilor si neavand pe cineva care sa ma sfatuiasca l-am cumparat pentru o expeditie de 3zile in Piatra Craiului. A fost ok, chiar si la 3.3 kg deoarece mi-a carat cel cu care am dormit in cort mancarea si alte cele...De asta caut acum alt cortCarpati.org
asadar, te sfatuiesc sa iei altceva la banii astia...

Marți, 12 martie 2013 - 20:40

iulianasb
iulianasb
Caraba

@Max: am eu cort de la decathlon, d-ala de se arunca in sus si se face singur. Este ok cortul pentru stat cu el la baza muntelui si sa il care masina. Pe munte nu as cara asa ceva ca sunt foarte grele. Ce ai vazut tu are 2,7 kg, mie mi se pare foarte greu atata timo cat un cort profi de 2 persoane poate sa aiba si 1,6 kg ! Carpati.org

Marți, 12 martie 2013 - 10:01

mmaxalb
mmaxalb

http://www.decathlon.ro/RO/cort-quickhiker-ii-217242343/
a folosit cineva un asfel de cort , cel putin din descriere pare ceva de capu lui

Marți, 12 martie 2013 - 04:13

malakai
malakai

Servus,

Iti recomand acest cort: http://www.backcountry.com/mountain-hardwear-hammerhead-2-tent-2-person-3-season-mhw1
084
Acum vreo 2 ani se gasea si in Romania, am cumparat unul pentru un prieten din afara Bucurestiului si am avut ocazia sa il testez un weekend in Iezer si 9 zile in Retezat in diverse conditii (ploaie, vant puternic etc). Cortul s-a comportat foarte bine. In primul rand e foarte spatios pentru 2 persoane, si asta cu rucsacuri pentru 2 saptamani in interior. Cele 3 bete de aluminiu intersectate in 3 puncte il fac foarte stabil. Alte puncte forte ar fi: 2 intrari, 2 vestibuluri si posibilitatea de a fi montat doar cu supratenta si un "footprint" care ii scade greutatea sub 2 kg. In rest la 2,7-2,9 kg nu e un cort din categoria light, evident.
Chiar daca nu e un cort dedicat de iarna cred ca in muntii din Romania ar face fata cu succes.
Personal mi s-a parut un cort excelent pentru muntii nostri, chiar regret ca nu am luat unul si pentru mine, mai ales ca pretul era destul de mic, in jur de 600 de lei, pentru calitatea produsului.

Vineri, 8 martie 2013 - 11:56

ianovici
ianovici

@odin iti multumesc inca odata de sfaturi!

Joi, 7 martie 2013 - 23:37

odin
odin
Rucsac

Deci tu vrei si de iarna si de vara. Tine minte ca iarna e mai bun un cort mai spatios, bagajul este mai voluminos si trebuie sa ai si loc sa te misti.
Si cel mai important, rezistenta la vant si lipsa condensului. Pentru vant, o forma aerodinamica iar pt condens, aerisiri mari; 2 jos si una sus de tot.
Spor la achizitie, orice ai alege (e investitie de durata, nu te zgarci la bani, mai asteapta daca nu iti poti permite)

Joi, 7 martie 2013 - 15:43

ianovici
ianovici

@florinbalan, gandurile tale imi sunt de mare folos si cred ca, in mare masura, achizitia o sa fie de la una din firmele specificate de tine. Nu esti singurul care imi recomanda aceste firme si de aceea cred ca e mai bine, cum am specificat si in alte comentarii, sa astept pana o sa reusesc sa strang suma necesara. (cand ai drum prin Suceava poate iesim sa te cinstesc cu o bere)

@odin, tind sa inclin balanta spre cel de la hilleberg. Am vazut si unele pareri, marea majoritate pozitive, ale unor "muntomani" despre acest cort. Iti multumesc!

Miercuri, 6 martie 2013 - 23:29

odin
odin
Rucsac

Asta te-ar multumi pt vara?
http://www.fliegfix.com/produkt/wechsel-pathfinder-travel-line/4114

eu ti-as recomanda asta, dar e dublu la pret fata de ce vrei tu
http://www.fliegfix.com/produkt/hilleberg-akto-red-label/5365

Miercuri, 6 martie 2013 - 22:35

florinbalan
florinbalan
Rucsac

OK. Tot nu ma convinge ca ar fi cort pe care sa-l folosesc cu succes vara in conditii nasoale si iarna in conditii normale. Daca nu vrei sa-l pui pe creasta si crezi ca merita faza cu antreu detasabil pe care dai -culmea- bani in plus (in ultimul link nici nu apare antreul, ceea ce ma face sa ma gandesc la un cort de plaja in care-mi adun sculele de pescuit noaptea intre saltele) si ti se pare un pret bun, asta e. Carpati.org

Vad ca in continuare amicii polonezi il considera ultralight la 4 kg. Cantarit probabil ceva mai mult. Cortul meu usor (atentie, nu e "ultralight") de 2 persoane are 1,4 kile iarna si 1,2 vara, caci interiorul de vara e din plasa. Sub aceeasi tenda intra un cort de o persoana, reducand greutatea la fix 1kg. Nu exista pe piata caci este artizanal. Cel greu e polonez, fara antreu ci doar o copertina la intrare, cu podea din rafie, 3,7kg total si are 20 de ani. Bun la pescuit cu masina caci nu are ce sa se strice la el fiind destul de bine croit. Dar mult timp l-am folosit si ca adapost de iarna. Loc bun, lopata zdravana, intins bine cu ancore care mai suie greutatea cu un kil, nu patesti nimic. Dar trebuie sa fii extrem de atent sa-l intinzi perfect si sa-l pazesti noaptea.

Asta e o discutie care probabil nu se va termina niciodata. Ce-i MAI important la un cort? Caracteristicle de podea si tenda pentru mine-s doar goange marketistice. Un cort facut integral din fash 1000 daca e bine intins nu lasa apa sa treaca decat prin porii care apar de la frecat. Frecush valabil la orice cort. Daca vrei sa iti pui cortul la 1m sub apa n-ai decat. Ce-i drept, tenda poate fi teoretic batuta cu stropi avand o forta mai mare, dar care nu poate depasi 1500mm presiune de apa. Ala ar tb sa fie vant care smulge mai inatai cortul si abia apoi baga apa inauntru. Vei vedea ca firmele mai "serioase" nu vand corturi de iarna cu multi milimetri in coloana de apa ci doar corturi "de expeditie". Ei stiind ca aia care se duc in adevarate expeditii nu iau cort pe net caci probabil stiu ce fac. Un cort de iarna nu trebuie sa fie super impermeabil ci super rezistent la vant. Ceea ce huskyul ala nu e. Si daca cele 3 huskyuri "extrem" pe care le-am testat luau apa cu podea de 10.000, ma intreb cum o fi aia de 6.000.

Poate sunt eu mai perfectionist si zic ca nu are sens sa-mi iau echipament ieftin doar ca imita echipamentul bun. Deci ca firme in care am incredere daca le iei de la dealeri autorizati (o noua paranteza, eram convins ca pot avea incredere in magazinul primului roman care a catarat niste optmiari
pana cand am descoperit ca unele produsele vaude de la el au bube mari si triste. Valabil si la alti montaniarzi celebri care-si rotunjesc venitul cu magazine de echipament):

Terra Nova, Exped, Big Agnes, Marmot, Mountain Hardware, Msr, Vaude, si The North Face. Sunt si altii, dar astia-s singurii pe care-i stiu care ofera garantie reala si daca patesti ceva cu produsul nu simti ca ai luat o mare teapa. In ordine inversa listei comunicarea cu clientul, din experiente proprii Poti avea noroc, dar unii producatori chiar isi permit sa garanteze pentru produs. Daca cumperi de la dealerii autorizati de ei. Caci un Vaude luat de la mallul nostru e posibil sa te surprinda neplacut caci a stat in raft 2 ani si patronul nu si-a batut capul sa-i puna pe angajati sa-l mai desfaca, monteze si reimpacheteze. Mai sunt si unii mai mici si foarte saritori, dar fiind mici producatori americani sau australieni e mai greu sa-i atingi.
Cu micile-mi cunostinte in domeniul executiei de corturi cam astia-s producatorii de la care mi-as lua un cort stiind la ce-l folosesc cu ochii aproape inchisi (adica sa cumpar citind specificatiile) Carpati.org In rest tine doar de cumplita noastra saracie si noroc. Carpati.org

Miercuri, 6 martie 2013 - 21:36

ianovici
ianovici

@ florinbalan, am ramas putin surprins citidu-ti comentariul, dar mi-am dat seama de ce. Husky Extreme lite Buster este cortul pe care-l aveam in minte. Am facut o comparatie intre cel vechi, cel pe care l-ai descris tu si cel nou. Din greseala am postat adresa celui mai vechi. Imi cer scuze pentru neatentie. Aceasta este adresa buna:
http://www.huskyeu.eu/tent-extreme-lite-buster-2-3-prs-red-d817.html

Esti si un filmulet cu acest cort aici (Ultimul din cele 4 de jos):
http://www.huskyat.at/zelte-extreme-lite-zelte-st-4.html

Daca ai putea sa imi dai o parere si despre acesta ar fi extraordinar. Iar daca ai minte unul mai bun ar fi si mai grozav. (doresc un cort de 4 sezoane-iarna utilizabil in 2-3 iesiri, cu 2 intrari, tip iglu, buget 200 E)

Miercuri, 6 martie 2013 - 20:31

Afisari: 61,488

#627  Inapoi  (1) ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... (32) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1053 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org