Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

August 2019
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Curcubata Mare
Muntii Bihor-Vladeasa

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#630  Inapoi  (1) ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... (32) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (630)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Un bivuac militar facut de Ternier. (USGI Modular Sleep System)
La ei se găsește cu prețuri în jurul a 100 dolari, nou, iar 2nd hand și la 30-40.
La noi am vazut unul la vanzare la 230 de dolari. (transport plus tva) - pe moment mi-am luat gândul.
Dacă reușesc să fac rost de materiale, pot să-l fac cu mai puțin de 150 de lei.
Numai bine!

Luni, 24 iunie 2013 - 12:21

dream2travel
dream2travel..

cu multa placere . daca te mai pot ajuta cu info sa imi zici . dar ce anume vrei sa iei ?

Luni, 24 iunie 2013 - 02:14

yo6ial
yo6ial
Coarda

Mulțam de informații!
Se pare că mai caut. Ce vreau eu chiar e undeva la , 2nd hand, și un transport la ~... nu merită efortul.
Știam că vama ia tva de la 10$ în sus și de la nu-știu-cât, în sus, cer și camătă.
În fine, mulțumesc încă odată.

Duminică, 23 iunie 2013 - 18:28

dream2travel
dream2travel..

rectific . tot pachetul a avut 9 lbs = 4.08 kg

Duminică, 23 iunie 2013 - 17:39

dream2travel
dream2travel..

totul e realtiv simplu . vorbesti cu cine ti-l trimite pachetul sa-l declare sub 30 $ si n-ai treaba cu taxele vamale . referitor la trasnport . depinde cu ce ti-l trimite . cred ca air mail e cel mai ieftin . mie mi l-a trimis cu posta lor si mi-au dat si tracking number . ma uitam zilnic sa vad pe unde e . a ajuns repede in tara . noroc ca am sunat eu la posta noastra ca sa intreb daca a venit ca ei imi trimiteau azi peste 3-4 zile Carpati.org) . transportul a fost 69 $ (cort+footprint ) vreo 3kg si ceva

Duminică, 23 iunie 2013 - 17:37

yo6ial
yo6ial
Coarda

Zi-mi, te rog, cât a fost transportul și cum te-a taxat la vamă.
Mă tot uit și eu după niște echipament similar (ca volum, greutate și scop) și nu-l găsesc în uniune decât la prețuri de bișniță. Carpati.org

Sâmbătă, 22 iunie 2013 - 22:33

dream2travel
dream2travel..

mi-a venit hammerhead-ul din State . Abia astept sa il testez in natura . l-am montat o data si imi place fff mult . va multumesc pentru sfaturi si indrumari . in sfarsit am si eu cort Carpati.org

Sâmbătă, 22 iunie 2013 - 15:52

pauless
pauless

@mkcp: De pe net? Eu cand l-am luat nici macar nu exista net, abia se instalase in caminele din regie Carpati.org L-am vazut la Surmont (pe vremea cand nu erau biciclete acolo), mi-a placut, l-am luat, il folosesc si acum. Acum sunt multe oferte, multe review-uri, multa bataie de cap...

Joi, 30 mai 2013 - 10:04

leomaciu
leomaciu

Cred ca in final va ramane Husky Bright 4.
Imi mai trebuie ceva pentru cort? Aici ma refer la vreo foaie de pus pe dedesubt ca sa protejez cortul sau stiu eu ce alte minunatii. Daca ar fi bine sa mai iau ceva optional dati-mi ceva recomandari pentru cortul in cauza.

Miercuri, 29 mai 2013 - 23:58

mkcp
mkcp
Busola

Doamne, ce discutii interminabile despre alegerea unui cort. Si cand ma gandesc ca am unul de vreo 5 ani si am dormit cu el in furtuna la 3600m imi aduc aminte ce sec si repede l-am cumparat de pe net. Lasand la o parte orice nuante aveti grija ca betele sa fie din aluminiu. S-ar putea sa va salveze viata Carpati.org.

Miercuri, 29 mai 2013 - 00:03

yo6ial
yo6ial
Coarda

Bace Mihai, zamacul este un aliaj de zinc, cupru și aluminiu. Este utilizat în multe domenii, de la nasturi și mașinuțe pentru fermoare la carcase sau șasiuri în industria electronică dar în nici un caz în cazul acelor piese de îmbinare a bețelor de cort.
Zamacul nu are nici un fel de rezistență la torsiune și stres. Zero absolut. Este casant, greu, inutilizabil la corturi.

La cele mai ieftine corturi este folosit fierul zincat sau stanat ori doar spoit să nu ruginească pe raft.
La cele cu 2lei mai scumpe, un oțel slab care se poate despica înainte să facă vreun rău tijei de compozite.

Dacă ar fi bine lipite cu rășini epoxidice nu cu poliester și fabricate dintr-un metal mai rezistent, chiar aluminiu, ar fi foarte durabile. Parcă bețele "Durawarp" sunt așa. Nu le-am văzut încă.
Oricum, în cazul unor corturi mai ieftine, există opțiunea de a corecta, acasă, unele neajunsuri.
Țevile alea pot fi înlocuite cu niște profil rotund de aluminiu sau inox, șmirgheluite un pic pe interior înainte de îmbinarea permanentă cu o rășină epoxidică bună (bicomponentă) și elasticul din interior schimbat cu ceva mai bun de la mercerie (elastc rotund îi zice)

Marți, 28 mai 2013 - 23:52

odin
odin
Rucsac

Sunt din zamac d-ala ordinar.
Ideea e ca la un capat al batului este fixat un manson de 5-10 cm din metal din acela, zamac. Batul are cam 50-60 cm, gros de 1 cm. In mansonul acela introduci capatul liber al celuilalt bat. Se naste o zona rigida intre cele 2 bete; la unul din ele, candva, se va taia materialul, se exfoliaza. Ma rog, poti intari zona cu rasina epox. Cele de fibra tubulara, arata ca o undita, stii tu. Mai usoare, mai flexibile dar la vant ai oarecare problema: nu prea fac fata. Cele de aluminiu, da.
Un alt avantaj al betelor tubulare este faptul ca se pot repara instant, pregatesti de acasa o bucata de metal sau plastic rezistent, cat diametrul tubului interior. Daca se rupe vreunul, introduci in in tub bucata aia de material, mufezi iar betele si dai cu izolierband deasupra. Pana dimineata ar trebui sa tina cat sa nu cada cortul pe tine. O sa te uzi pe furtuna dar asta e, cu cortul cazut, nu e afacere. Merge si cu crenguta verde Carpati.org Poti repara si cele de fibra plina, sa ai o teava de 5-7 cm numai ca operatia se face invers, introduci capetele rupte in bucata de teava, apoi dai cu izolierband.

Cele tubulare, fie de fibra, fie de aluminiu, au un snur care tine betele legate, nu trebuie decat sa le mufezi. In plus, au semne distinctive pentru fiecare zona unde trebuie montat batul la cort, e colorat adica. La cele de fibra plina, o sa ai multe segmente imprastiate prin iarba pe care trebuie sa le aduni, sa le calculezi; lungimea difera, la un igloo, se incruciseaza sus, un bat trece peste altul. Nu ai nimerit corect, demufezi, pozitionezi corect ca altfel tensionezi batul prea tare si apare fenomenul de care ziceam. Fa treaba asta noaptea sa vezi cum e Carpati.org Mintea te va duce sa le legi de acasa pe segmente dar la fata locului e alta poveste.

Marți, 28 mai 2013 - 22:58

leomaciu
leomaciu

Multumesc @odin.
In aces caz cred ca lucrurile imi sunt clare si cred ca voi lua Husky Bright. Aveti idee cine importa Husky (ca pe siteul lor la Romania nu apare nimeni) si daca se pot negocia preturile daca e sa gasesc si vreun sac interesant...
Ati auzit lucruri neplacute despre acest model? Recomandari am mai citit, dar timpul tot trece si se mai pot schimba parerile Carpati.org

Marți, 28 mai 2013 - 22:44

leomaciu
leomaciu

Frumos explicat.
De aici trag concluzia ca diferenta majora intre cele 2 solutii ar fi legata de stabilitate indiferent daca avem parte de vant mai puternic sau de deteriorarea acelor maneci.
"Aluminiul este mai rigid. Asta ar aduce un plus major în stabilitatea cortului, în vânt și zăpadă"
"Bețele din fibră (...) punctul slab fiind mânecile de metal, adesea din fier cam prea moale"
Acum inteleg de ce toata lumea recomanda bete de duraluminiu.

Marți, 28 mai 2013 - 22:33

odin
odin
Rucsac

Leomaciu: cred ca ar trebui sa vorbesti de avantajele betelor de aluminiu.
Exista 2 tipuri de bete de fibra: pline si tubulare. Cele pline sunt mai grele, logic. Partea proasta este ca ele sunt imbinate cu mufe care la solicitare "taie" batul, lucru valabil si la cele tubulare, acestea din urma fiind mai elastice, efortul la care sunt supuse este mai mic. In schimb, ele se prind de fundul cortului cam aiurea: ori are cortul un orificiu in chinga si acolo este introdus capatul batului ori are un cui si se introduce capatul batului tubular. Ambele variante nu sunt satisfacatoare la betele cu fibra datorita materialului.
La cele de aluminiu, fiind mai rezistente, nu prea se intampla sa iesi sa ancorezi iar cortul ca l-a suflat vantul. Apoi nici nu se coace materialul la soare ca la cele de fibra.

Mai este o combinatie de bete din fibra plus manson de plasa de otel, la noi nu am vazut inca.

Marți, 28 mai 2013 - 22:23

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pe scurt:
- Bețele din fibră de sticlă sau fibră de carbon sunt mai elastice decât cele din aliaje de
aluminiu. Sunt foarte rezistente la rupere, punctul slab fiind mânecile de metal, adesea din fier cam prea moale.
Poate, copilul, să joace hora pe bețele de fibră de sticlă că îi greu de crezut că o să le strice.
- Aluminiul este mai rigid. Asta ar aduce un plus major în stabilitatea cortului, în vânt și zăpadă.
Dar, fiind mai rigid și având o toleranță limitată la stres*, este mai ușor să rupi sau, mai degrabă, să îndoi definitiv un segment din aluminiu. Și nu mai merge îndreptat...
Pentru că aluminiul este deformabil și plastic nu doar elastic precum compozitele.
Oricum, toate cele trei tipuri, compozite de carbon, sticlă sau aluminiu (exista și o combinație fibră de sticlă+aluminiu "Glare") sunt destul de robuste pentru a nu se rupe la cel mai mărunt accident.

* spre deosebire de oțel, de exemplu, care poate fi deformat până la un punct, de unde să revină, în totalitate, la forma inițială, de un număr nelimitat de ori, aluminiul are un număr finit de deformări elastice până la deteriorarea catastrofală a structurii cristaline (ruperea piesei).

Marți, 28 mai 2013 - 21:55

leomaciu
leomaciu

Multumesc de raspuns.
Legat de betele de duraluminiu si fibra am o intrebare. In afara faptului ca poate calca pe ele copilul din greseala si le poate rupe ce alte dezavantaje ma sunt? Sunt mai grele sau mai usoare? Sunt mai elastice etc?
As vrea ca saptamana viitoare (cel tarziu) sa-l cumpar si mi-ar ajuta explicatiile de mai sus si eventual pareri a celor ce detin asa ceva ca poate de cand au postat ultima oara si-au mai schimbat parerea...

Marți, 28 mai 2013 - 21:17

agdandanache
agdandanache..

Orice cort ai achizitiona, betele sa fie de duraluminiu.

Marți, 28 mai 2013 - 12:59

leomaciu
leomaciu

Am ajuns la concluzia ca am nevoie de 2 intrari (copii au mai putina stare si nici nu am vrea sa sarim unul dintre noi peste copil daca vrem sa iesim pe afara dupa ce adoarme in margine pe care i se pune pata).
Acum bugetul pentru cort este de maxim 850 lei si a ramas sa aleg intre 2 modele sau poate ma indrumati voi mai bine...
1. Trimm Magnum l-am gasit la un pret bun aici, dar nu stiu cat de seriosi sunt
http://www.altisport.ro/index.php/Alpinism/Cort-Magnum-Trimm/flypage.tpl.html
Detine cineva ascet model sa-mi spuna o parere?!
2. Husky Bright l-am gasit in mai multe locuri la 720 lei
Ca si o comparatie intre ele din ce ma pricem treaba sta cam asa:
Magnum Bright
spatiu/confort ok aprox egale aprox egale
materialele textile au proprietati pe hartie asemanatoare
culoare deschisa e un avantaj vara bej verde
bete fibra aluminiu
greutate 4.4kg 3.5kg
pret 580 lei 720 lei

Va rog sa ma ajutati cu alegera intre cele 2 sau o propunere in bugetul dat.
La vant care ar fi mai solid? iar la ploi mai putin pretentios.
De partea practica imi puteti spune ceva?

Marți, 28 mai 2013 - 10:22

agdandanache
agdandanache..

am fost in doisprezece ture cu el, dintre care trei de iarna si nu am avut nici un fel de probleme cu fermoarele sau cu altceva. dealtfel imi par foarte trainice, caci am fost nevoit sa le fortez deoarece iarna se depunea gheata pe ele.

Luni, 27 mai 2013 - 19:09

Afisari: 61,672

#630  Inapoi  (1) ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... (32) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0944 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org