Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

August 2019
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Nedeia
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#627  Inapoi  (1) ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... (32) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (627)

pauless
pauless

Am eu un Freetime Desert 2, frantuzesc, dar nu se mai vinde in Romania (il vindea Surmont, inainte de perioada bicicletelor). Pacat, oferta de corturi de la noi e atat de slaba, numeri pe degete producatorii.

Luni, 6 octombrie 2014 - 11:47

mkcp
mkcp
Busola

Vezi corturile Hannah. Eu am un model mai vechi, de 3-4 persoane, are deja vreo 6-7 ani, rezista inca foarte bine la orice fel de intemperii. Se monteaza intai folia exterioara, ceea ce este mai mult decat perfect pe vreme ploioasa.

http://www.hannahromania.ro/index.php?id_product=124&controller=product&id_lang=6

https://www.youtube.com/watch?v=Z0ymQvnq8NQ

Sâmbătă, 4 octombrie 2014 - 12:26

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Sunt si corturi cu ambele "camere" prinse intre ele, se monteaza deodata.

Sâmbătă, 4 octombrie 2014 - 10:36

boarescuvlad
boarescuvlad..

Salutare!
Vreau sa cumpar un cort caruia i se monteaza intai camera exterioara si dupa aceea camera interioara. are cineva puteti sa imi indicati niste + sau - uri?
Multumesc.

Vineri, 3 octombrie 2014 - 22:49

andreicroitor
andreicroito..

Mulțumesc, e o idee și asta, să îmi păstrez actualul cort și să încerc să înlocuiesc bețele cu unele de aluminiu. Aș fi vrut totuși unul care să se asambleze mai rapid că ăsta al meu are un al treilea băț la absidă care e destul de greu asamblat.
Corturi cu bețe din fibră de sticlă cât de cât acceptabile (și cu podea din polietilenă) se mai vând pe undeva?

Joi, 11 septembrie 2014 - 09:08

florin75
florin75

Nu cred sa se gaseasca asa ceva, dar poti sa cumperi un cort cu bete din fibra si sa le inlocuiesti cu unele din aluminiu. Se gasesc la Decathlon kituri care contin betele si elasticul, le asamblezi la dimensiunea necesara.

Joi, 11 septembrie 2014 - 09:01

midan
midan
Rucsac

N-am vazut cort cu bete de aluminiu si cu fund de polietilena si cred ca sunt putine sanse sa gasesti.

Miercuri, 10 septembrie 2014 - 15:54

andreicroitor
andreicroito..

Salut
Îmi puteți recomanda un cort de 3 persoane, cât mai ușor (< 3.5 kg) și cu podeaua din polietilenă? Nu vreau să car o folie suplimentară pentru podea. Să aibe bețele din duraluminiu. Momenyan prețul nu ar fi o problemă.

Vă mulțumesc

Miercuri, 10 septembrie 2014 - 15:24

mariuscbn
mariuscbn

Domnilor v-am promis ca revin cu un review la intoarcere, aveti aici toata povestea scutei mele vacante: http://mariuscbn1973.blogspot.ro/2014/07/padina-25-27-iulie-2014.html

Cortul a fost mai mult decat ma asteptam....a fost perfect de bine si de bun!!!
Va multumesc tuturor si va urez cer senin pe unde umblati. Carpati.org

Marți, 29 iulie 2014 - 13:42

yo6ial
yo6ial
Coarda

Recunosc că este și asta o opțiune valabilă dar, offtopic, două milioane???
Cu două milioane cumperi o casă cu 2 etaje din centrul Brașovului.

Vineri, 25 iulie 2014 - 10:37

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Decat sa dai 2 milioane pe o prelata, mai bine cumperi folie neagra de 10 lei. Carpati.org

Vineri, 25 iulie 2014 - 09:15

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ultra ușor, sub un kilogram, pentru 1-2 persoane și ultra ieftin... se numește prelată (Tarp).

http://www.himalaya.ro/ro/produs/foaie-de-cort-trace--4044/
Nici bețe de cort nu trebuie, bețele de treking sunt suficiente sau poate fi ancorată de crengi, de bolovani, stânci (cu un friend, de exemplu), etc.
La nevoie se poate face bivuac cu tarpul înfășurat peste sacul de dormit sau doar pus pe umeri.

Joi, 24 iulie 2014 - 18:04

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

O varianta de cort superieftin de pana la 1 kg. a vazut cineva? Pentru 1-2 persoane.

Sau macar a incercat cineva sa modifice un cort tip "2 secunde"?

Joi, 24 iulie 2014 - 15:42

drumetu71
drumetu71
Busola

In privinta disponibilitatii e OK. La Brasov aveau vreo 2-3 cutii mari cu modelul asta expuse. Si daca nu ma insel era o cutie si cu alta culoare chiar daca pe site spun ca e doar verde.

Miercuri, 23 iulie 2014 - 18:09

casian
casian

1. Carpatismul poate fi practicat și prin ture de-o zi, cu retur la tabăra de bază, atâta timp cât acesteia i se asigură un minim de protecție și supraveghere.
2. Felicitările mele Marius pentru lunga listă de achiziții, cu speranța că gradul ridicat de confort pe care încerci să-l asiguri în tabăra de bază le va face pe cele două partenere să-ți ordone după 1-2 sezoane un upgrade montan.
3. Aștept cu interes un jurnal cu primele trăiri la altitudine, pe care cu siguranță nu le vei mai întâlni niciodată. Succes !

Miercuri, 23 iulie 2014 - 17:49

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Dragoș:
Am avut unul identic ca materiale, model, stil. Doar alt producător și culoare.
E ieftin, simplu, excelent pentru început.
Are doar o hibă: Dacă plouă nu poți lăsa intrarea deschisă/întredeschisă să intre/iasă aerul.
Deci, e imposibil să-ți faci o cafea sau un ceai dacă plouă și n-ai alternative de adăpostire...

Dar, contrabalansând hiba, dacă nu plouă și e calm și senin, deschizi larg intrarea și ai cerul înstelat în fața ochilor, cu restul în sac, la căldurică. Carpati.org

Miercuri, 23 iulie 2014 - 15:04

mariuscbn
mariuscbn

@drumetu71...suna ianinte la dechatlon si verifica daca il au pe stoc...
De exeplu acest cot figureaza pe site dar, NU il au pe stoc si-l aduc taman in ianuarie 1015 ce-l mai curand...sau pe comanda in 4 saptamani.
http://www.decathlon.ro/corturi-familie/8322425-cort-arpenaz-familie-4-1.html

@pauless am luat folie inca de la prima sugestie...multumesc fain!

Miercuri, 23 iulie 2014 - 14:51

pauless
pauless

Marius, sa stii ca-mi place cortul asta ultimul, Arpenaz, l-am vazut si in parcare la Decathlon si mi s-a parut foarte spatios. Bineinteles ca nu e de creasta, dar asta nu inseamna ca e un cort naspa (nu sunt de acord cu ideea ca Decathlon e varza, la raportul calitate-pret sta mai bine decat multe magazine de profil). Ti-am zis, daca iti mai faci rost de o folie de plastic care sa-l acopere complet la nevoie, ca tot cara masina, n-o sa ai treaba cu el. Iar daca stai mai multe zile, sapa un santulet in jurul lui, sa se dreneze locul de sub cort daca te prinde vreo mocaneasca. Si cam atat. Ma alatur si eu cu felicitarile pentru ca-ti duci copilul la munte de la varsta asta. Dar iti spun un secret: deja e marisor, peste cativa ani va trebui sa-i cumperi echipament complet daca il prinde microbul, ai pus-o Carpati.org

Bafta multa, vreme buna si pofta de plimbari!

Miercuri, 23 iulie 2014 - 14:42

drumetu71
drumetu71
Busola

M-a rugat cineva sa ii caut un cort ieftin, nepretentios, rezistent la ploaie, dar cat de cat usor, pt ture de max 2-3 zile fara trasee de creasta sau alte complicaciuni. L-am gasit pe acesta
http://www.decathlon.ro/corturi-montare-instantanee/8293539-cort-arpenaz-2-verde-1.ht
ml
Ce parere aveti ? Il are cineva ?
Pare bine facut si imi place talpa de rafie impregnata, iar la 2,5 Kg (daca o fi real) pare o afacere

Miercuri, 23 iulie 2014 - 14:42

mariuscbn
mariuscbn

Parintii mei aveau un cot de la Baraganul Camping Urziceni din acela cu bete de fier...batranii stiu despre ce vorbesc, cantarea mult mai mult decat asta si s-au descurcat.

App: Cand am schimbat cortul NU am intampinat nici o problema chiar daca stafful mai baga cate un ochi aici, nici NU s-a uitat la el, nici nu l-a desfacut macar, au mers pur si siplu pe increderea si cuvantul meu.
Le multumesc frumos pentru asta si am ramas placut surprins! Carpati.org

Ma repet...am facut toate aceste achizitii in decurs de 2 sapamani ceea ce mi-a dat ceva gaura'n buget.
Avem bocanci, imbracaminte polar, fasuri de ploaie smd
Cu mancarea am priceput si asa voi proceda cum mi-ati sugerat voi, in masina peste noapte si masina'n parcare.
PS: Asta si-mi doresc, sa ii placa fici mele si nevestei...si om mai vedea noi pe urma, un inceput trebuie sa fie in toate...zic.
Respectele mele!!!

Miercuri, 23 iulie 2014 - 14:11

Afisari: 61,500

#627  Inapoi  (1) ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... (32) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0891 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org