Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Furnica
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#634  Inapoi  (1) ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... (32) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (634)

c_ceauca
c_ceauca

Iti faci viata grea daca vrei intr-un cort de 2 persoane sa bagi peste noapte 2 rucsaci si sa si dormiti 2 oameni in el.

Luni, 6 aprilie 2015 - 14:22

kiss
kiss

Planurile mele sunt legate de iesiri cat mai dese (mi-am propus sa ies cam de doua ori pe luna, voi vedea daca si reusesc) si tocmai de aceea si caut sa investesc banii intr-un cort de calitate.
Intr-adevar antreurile mici de la Spitfire reprezinta singura mea problema. Am zis ca spatiul acela il voi folosi pentru bocanci iar rucsacurile aveam de gand sa le depozitez in interior.

Luni, 6 aprilie 2015 - 13:10

c_ceauca
c_ceauca

Salut, daca chiar vrei sa te tii de treaba cu mersul pe munte impreuna cu prietena ta, fie si pentru 2-3 zile doar, o sa vezi ca vei evolua, iar pretentiile vor mai creste. Un primus mai usor, o oala de calitate pentru gatit, haine mai usoare si mai de calitate, un rucsac construit mai bine etc. Asa ca daca vrei sa iei un cort si de care vrei sa tragi zdravan in urmatorii 5 ani macar, merita sa dai un ban in plus, chiar daca in principiu te descurci si cu un cort de 400 RON prin muntii nostri. Nu da bani multi pe un cort daca nu ai de gand sa il "forjezi", sa il testezi in diferite situatii. Am intalnit oameni care, din cauza ca dadusera bani multi pe echipament, erau impulsionati sa mearga des pe munte, replica lor fiind "daca am dat atatia bani pe lucrul asta, macar sa trag de el" Carpati.org

Intr-o noapte de vara la Lacul Caltun, mai multe corturi de multe milioane au fost rupte de vant din cauza ca nu au fost intinse suficient de bine, asa ca a da multi bani pe un cort, nu-i totul. Totusi, ma intreb daca intr-un cort de 400 RON stateam linistit la Bucura cand cortul meu se "scalda" in doua degete de apa din cauza ploii torentiale din timpul noptii. A "durut" un pic cand am luat MSR Hubba Hubba (ceva similar cu Elixir 2 din cate imi dau seama, ba chiar mi se mai fain Elixir-ul fiindca are aerisiri), dar m-am bucurat de fiecare data cand au fost conditii nasoale. Nu e foarte incapator pentru 2 persoane, se putea si mai rau (gen Husky Flame, a dat cineva recomandare mai jos - nu-ti lua asa ceva, ala-i cort pentru ceea ce nu vrei tu sa faci...inca Carpati.org ). I-am mai cumparat niste cuie suplimentare, fiindca in pachetul standard primesti 6 doar, adica strictul necesar. Nu am inteles de ce pe unele review-uri am citit ca nu-i stabil. Oamenii sunt subiectivi, iar cunostintele unora despre cum sa pregateasca un cort pentru vant puternic lasa de dorit.

Teorie despre corturi exista foarte multa si ar fi greu sa cuprind toate aspectele.

Am vazut ca te atrage cortul de la Eureka. Super brand, recunoscut in lume, folosit in expeditiile de altitudine, deci de calitate este fara dubiu. Totusi, pe mine modelul Spitfire Duo XT nu imi place din cauza antreurilor mici. Un rucsac de 45+10 il vad incapand cam greu in el, ar sta inghesuit (nu-i nimic cand e vreme buna, dar daca ploua, ar trebui sa fie un pic de loc intre el si partea de jos a tendei), iar gatitul pe langa el probabil e imposibil.

Luni, 6 aprilie 2015 - 11:33

kiss
kiss

Nu am gasit ce inaltime interioara are modelul de la trimm si fiind un model relativ nou nu se gasesc prea multe informatii despre el.
In schimb ma uitam si eu la Eureka® Spitfire Duo XT. Pare destul de interesant si parerile sunt bune despre el, singura mea grija e daca am loc suficient pentru rucsacuri.

Duminică, 5 aprilie 2015 - 19:18

rovid
rovid
Caraba

Kiss ai Msr ,vezi mai jos pe pagina al4-lea produs.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 18:57

victoranica
victoranica
Coarda

greseala mea. imi cazusera ochii pe a doua varianta de pe pagina - Eureka® Spitfire Duo XT

Vineri, 3 aprilie 2015 - 18:38

pauless
pauless

Phantom ala nu-ti place, de la Trimm? Cat despre meritat sau nu, fiecare face ce vrea cu banutii lui, nu e o regula. Dar la ture de 3 zile parca e prea mult un pret mai mare de 1000 de lei.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 15:09

kiss
kiss

Omul cat traieste invata si imi asum greseala despre care nu stiam pana in acest moment.
Reformulez: merita sa platesc 1125 pe un MSR® Elixir™ 2 ?

Vineri, 3 aprilie 2015 - 14:57

boarescuvlad
boarescuvlad..

Auzim des expresii ca “se merită să faci …”, “oferta … se merită”, “se merită să mergi la …” etc. Totuși, în limba română nu există verbul “a se merita”, iar utilizarea frecventă a unei greșeli nu o face corectă. Situațiile în care verbul “a merita” poate fi reflexiv sunt exclusiv de tipul “se merită unul pe altul”. Așadar, rețineți, merită să vorbiți corect!

Vineri, 3 aprilie 2015 - 14:48

kiss
kiss

rovid mi-a dat link catre MSR® Elixir™ 2...pe acea pagina sunt mai multe modele.
Cred ca întrebarea daca se merita banii a fost foarte corect pusa (din punctul de vedere al cuiva lipsit de experienta).

Vineri, 3 aprilie 2015 - 14:44

victoranica
victoranica
Coarda

Cel recomandat mai jos de rovid arata foarte atractiv si se incadreaza optim in pretentiile tale (2 intrari, rezistent, usor ,in buget) . Daca vrei tu sa dai dublu pe un msr elixir, ca e pe trend, n-ai decat Carpati.org

Apropo, merita sa nu scrii 'se merita' !
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 3 aprilie 2015 - 14:32

kiss
kiss

Nu stiu ce sanse am sa imi conving prietena sa dam banii pe un MSR® Elixir™ 2...parerea voastra sincera: se merita sau nu?

Vineri, 3 aprilie 2015 - 14:22

rovid
rovid
Caraba

Vrei
MSR® Elixir™ 2? http://www.mmsport.ro/excursie-corturi-p1.htm
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 3 aprilie 2015 - 12:29

kiss
kiss

La cele doua intrari nu renunt cu siguranta. Detin un cort Vango Alpha 400 si stiu ce inseamna o singura intrare.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 11:30

boarescuvlad
boarescuvlad..

Ce parere aveti de vango banshee 300??
Eu vreau unul ca ma duc cu caunele si dormim amandoi si sa avem loc. Dar pentru doua persoane cred ca ar fi ok si banshee 200.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 10:54

victoranica
victoranica
Coarda

Cam greu de impacat si capra si varza. Un cort cu doua intrari nu va putea avea o forma de tunel, care l-ar face mai rezistent la vant puternic. Pe de alta parte, un cort tunelar inseamna mai putin spatiu, dar si greutate teoretic mai mica. Acum depinde in ce parte vrei sa inclini balanta.

Ia-ti un flame - http://www.dimisport.ro/echipament-munte/Corturi/corturi-doua-persoane-grupa/cort-hus
ky-flame2.htm
. In principiu, Husky e o firma bunicica pentru corturi.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 10:53

pauless
pauless

@kiss
De asta ce zici?
http://www.himalaya.ro/ro/produs/cort-phantom-d--2108/

Si mie imi plac alea cu doua intrari, mai ales pentru zilele calduroase. Iar daca vrei sa mergi si la mare cu el, doua intrari e ceva aproape obligatoriu. Greutatea iar e importanta, deja daca te apropii de 4 kg il simti in spate. Rezistenta la vant la fel, trebuie sa aiba ancore pe toate partile.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 10:41

kiss
kiss

Hai sa raspund la intrebari:
-inaltime : 1,75 (si eu si prietena)
-obligatoriu 2 intrari
-turele vor fi prin muntii nostri si nu cred ca vor fi mai lungi de 2-3 zile
-legat de confort e putin mai greu...presupun ca toti cautam confort, dar in masura in care se poate.
Am putina experienta pe munte si pana in acest moment nu am avut parte decat de vreme buna (nu am prins nici macar o ploaie), deci nu stiu la ce sa ma astept si de aceea caut un cort care sa nu ma lase la greu.
In legatura cu greutatea, as prefera sa car 3kg si sa am loc pentru altceva in bagaj.
M-am uitat si dupa MSR Elixir 2 dar nu l-am gasit la nici un magazin pe la noi, iar pe Amazon costa in jur de 240 dolari, ceea ce inseamna ca m-ar costa aproximativ 1300-1400 lei cu tot cu taxe, ceea ce depaseste bugetul cu mult.

Vineri, 3 aprilie 2015 - 10:11

andreicroitor
andreicroito..

Eu ți-aș recomanda în primul rând să îți iei un cort de 3 persoane dacă mergeți 2. Poate acum zici că nu ai nevoie de spațiu dar ai să vezi după ceva vreme de ce...

Joi, 2 aprilie 2015 - 21:27

silviu79sv
silviu79sv

Pentru a-ti recomanda, sa ne spui (noua, celor de pe forum de aici) cateva chestii:
- ce inaltime ai
- cat de important e confortul in cortul ala (ca sa vezi - cauti un cort mai inalt sau unul mai putin inalt si - de multe ori mai rezistent la vant)
- probabil vrei sa aiba 2 intrari, pe laterale? (ajuta noaptea cand unul vrea afara la baie - nu-l trezeste si pe celalalt, ventilatie mai buna vara etc.)
- in ce fel de ture mergi? pe la noi prin munti? mergi in ture mai lungi sau e o chestie de 2-3 zile (weekend warrior)

Per ansamblu - nu te crampona foarte tare in legatura cu numerele, milimetri, greutate (chiar crezi e un capat de lume daca cortul are 4 kg in loc de 3Kg? Mai ales ca merg 2 deci unul cara o parte altul alta. Si chiar daca cari tu totul ca mergi cu prietena si vrei sa fii gentleman, tot nu e prea important (poate fi doar la ture lungi unde trebuie sa cari automat mai multe cu tine, acolo da, se aduna) - de asta am si intrebat daca mergi prin munti in weekend sau stai pe coclauri mai mult (7 - 10 zile)

Cautarea asta pe net mai are o problema - nu vezi produsul, nu vezi executia.

Eu ti-as "recomanda" (am pus ghilimele pentru ca nu-l am dar eu pe asta mi l-as lua daca n-as avea deja cort) MSR Elixir 2, desi e peste bugetul de care ai vorbit. Singurul lucru ciudat (desi e faina) e culoarea - striga de la 100km lucru de calitate, scump, vino si fura-ma. Si pe la noi prin munti trebuie sa fii foarte atent si la chestia asta.

Joi, 2 aprilie 2015 - 20:37

Afisari: 64,479

#634  Inapoi  (1) ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... (32) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0926 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org