Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2019
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Podul Calului
Muntii Buzaului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#592  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (30) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (592)

alek
alek

Intr-adevar impermeabilitatea pare cam slaba, eu imi fac griji si de cum se comporta in timp.

Marți, 9 aprilie 2019 - 21:17

victoranica
victoranica
Coarda

Ce m-a descurajat la Tungsten sunt specificatiile aparent foarte palide in privinta impermeabilitatii.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 9 aprilie 2019 - 10:26

alek
alek

Salutare! Pana la urma si-a cumparat cineva Marmot Tungsten UL? Ma tenteaza, poate prea tare, sa-mi iau unul, sunt curios daca merita. In mare stiu la ce sa ma astept de la el si stiu pentru ce e gandit.

Marți, 9 aprilie 2019 - 10:11

victoranica
victoranica
Coarda

Nu l-am gasit la noi, pe nicaieri. Pe amazon.com era doar varianta UL 2 (fara plus, adica cea cu absida obisnuita).
L-am mai gasit pe niste site uri nemtesti, dar pretul salta de 400 EUR acolo.

Luni, 8 aprilie 2019 - 18:15

dxxx
dxxx

Cand am vazut ce ai scris m-am gandit... - Gata! pleaca cu bicicleta! Absida aia este uriasa, incap 2-3 biciclete.

De ce l-ai luat de pe Amazon?, putei sa-l iei de aici, desi nu stiu in care formula garantia este mai "eficace".

Treaba este ca pana la urma ai luat tot un cort tunel - cum zici tu, o varianta premium la ce ai avut.
Eu iti spuneam ca nu as lua decat cort tunel - are geometria cea mai potrivita si economica, este mai rezistent la vant decat alte variante si folosesti cel mai judicios volumul lui.

O singura obiectie am: asta nu prea este cort uzual de creasta, stii cum este cu minimalismul cand mergi pe munte... totdeauna minimum posibil. Mai degraba te astepti sa fie pus langa masina, sau cum am spus, dus pe ture de bicicleta.
La confort si spatiu locativ va fi o adevarata destrabalare... dar in unele situatii locul disponibil este restrictiv, as putea sa-ti explic cum am campat pe o galma unde incapea cortul la fix... si era Vango Soul 200.

Asteptam (sunt convins ca nu trebuie sa folosesc singularul) impresii dupa folosire si cum te intelegi cu TBSul.

Luni, 8 aprilie 2019 - 18:05

victoranica
victoranica
Coarda

Am stat, am cumpanit, am socotit, m-am rasucit..

In cele din urma mi-am comandat un Vango F10 Xenon UL 2+ .

Ce m-a condus la decizia asta :

1. spatiul foarte generos oferit de el, chiar daca la o greutate usor mai ridicata (2.15 kg).
2. absida uriasa, in care poti gati fara probleme, chiar cu 2 rucsacuri langa tine
3. pretul, care desi a depasit cu mult ce estimasem, e totusi sub alte modele de acelasi calibru
4. faptul ca detin un vango soul 200 de care am fost mai mult decat incantat. Modelul nou este un fel de varianta premium la ce aveam. 290 lire de pe amazon.co.uk.

O sa pot oferi detalii practice dupa ce il voi folosi, daca sunt persoane interesate.

Luni, 8 aprilie 2019 - 11:26

dxxx
dxxx

Pai sa stii ca de ceva timp pretul era pe la 1800lei, deci reducerea este reala.
Si daca te uiti la alternativele posibile multe firme gen Trimm/Pinguin cer 1300 lei pe produse mai slabe si ca conceptie si ca materiale.

Deci eu zic ca este o alegere foarte buna, mai ales ca se pare ca corespunde cu ce doresti tu.
Marmot, Vango sau chiar Ferrino sunt firme vechi, cu experienta, deci merita oricand sa iei ceva de la ei si in general nici preturile nu sar calul.
Sa-l iei .... sa-l stapanesti... sanatos!

Sâmbătă, 30 martie 2019 - 22:10

victoranica
victoranica
Coarda

Am găsit tungsten 2p la nootka, la preț redus

https://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-ultrausoare--46/cort-marmot-tungsten-ul-2p
--72629.htm

Arată bine, da, sunt șanse să fim împreună

Sâmbătă, 30 martie 2019 - 21:36

dxxx
dxxx

Dupa cum eu nu as cauta decat cort tip tunel, probabil ca tu te-ai saturat de geometria respectiva si cauti altceva.
Da, TerraNova sunt scumpe si nici Exped nu sunt ieftine.
Dar de Vango F10 Xenon UL 2 se poate comanda la noi si nu depaseste 1500 lei, cred ca este in zona pe care o tintesti.

Fata de vechiul cort vei avea si unele dezavantaje, legate inerent de "greutate mai redusa si model mai nou, tehnologii mai bune."
O sa vezi cum fosneste la orice adiere noul cort cu 15D sau 20D, fata de vechiul Soul care cu cei 70D nici nu se clintea. Plus ca sunt mult mai fragile.
Dar cred ca dezavantajele vor fi compensate de avantajele respective.
Totusi unele gaselnite cum sunt pungutele de fire de la exped sau TBSul de la F10 cam merita sa ai rezerve, nu prea le vad utilitatea.

Acum privitor la cazul concret:

Sa nu bagi in aceeasi categorie Trimm-ul ala cu Marmot Tungsten 2P ... crede-ma ca este mare distanta.
Nu pot sa cred ca produsul este bun, dar prezentarea lamentabila.

Ai 100% votul meu pentru Marmot, este cu totul alt ceva.
Uite ce scriam despre el in articolul publicat cu mai mult de un an in urma:

"Tungsten 2P-UL - aici este piesa de rezistenta, un cort apropiat de ideal. Merita fiecare banut, pentru cine si-l permite.

Tungsten s-ar putea spune ca este luxos nu doar confortabil si mare, asta la numai 1,47kg. Are autosustinere si scheletul cu precurbari destept plasate.

Dar nimic nu poate fi perfect, deci notam la deficite rezistenta la vant, interiorul din plasa si costul"

Sâmbătă, 30 martie 2019 - 20:42

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Eu zic ca am fost suficient de darnic in amanunte, dar pot oferi si suplimentar, la cerere Carpati.org

In principiu am loc si in Vango Soul, nu pentru ca ar fi el foarte incapator ci pentru ca sunt eu suficient de mic. O idee mai mult spatiu nu ar strica. Nu doar pentru spatiu vreau sa il inlocuiesc, cat pentru greutate mai redusa si model mai nou, deci tehnologii mai bune. Teoretic.

Am gresit cu postarea initiala in cazul variantelor 2) si 3), pentru ca am confundat nr de intrari cu nr de abside. E cum spui tu, Renato, doar Trimm Pioneer-ul are 2 abside, restul au una. Oricum, inclin semnificativ spre Trimm decat spre celelalte doua variante.

Andrei Badea a venit si cu sugestia unui Marmot Tungsten 2P, care arata interesant.

Terra Nova sunt faine , dar triple ca pret.

Sâmbătă, 30 martie 2019 - 17:33

dxxx
dxxx

Salut Victor,

Vad ca nu prea ai fost darnic cu amanuntele:

1. Ai Vango Soul 200, care este un cort foarte mic pentru 2 persoane. Era util sa ne spui daca spatiul din Vango iti este suficient / suficient la limita / sau daca doresti un cort mult mai mare...
Sunt convins ca stii ca este cel mai bine sa iei ceva EXACT de dimensiunea minima in care te simti bine, pentru ca orice excedent te penalizeaza la greutate si rezistenta la vant.

2. Deduc ca doresti sa-l folosesti pentru 2 persoane, corect?
Presupun ca din cauza asta doresti 2 abside.
Insa, daca este cort de mers pe munte si de 2 persoane eu te sfatuiesc sa renunti la idee - pentru un cort de mai multe persoane, si pentru unul "pe langa masina" este super cu 2 abside, dar pentru creasta e mai bine cu o singura absida.
In plus intre corturile selectate de tine 67% nu au doua abside.

OK, hai acum sa le analizam:

1. Trimm
Nu pot sa zic ca ma incanta...
- in primul rand schemele cu dimensiuni au pusi ocupantii invers cu 90 grade, ceea ce o firma serioasa nu pune in circulatie...
- impresia mea este ca este INUTIL de inalt, dar ramane o impresie, ca nu s-au obosit sa dea dimensiunea...
- schelet complicat cu 2 Y (i-grec-uri) nu recomand, in caz de probleme chiar e nasol.
- nici date despre materiale nu sunt corecte/complete, nu stim ce impregnare au, cati Denieri si cam vag si compozitia chimica.

2. Hannah
Da, ca date pare mult sub Trimm, insa ca credibilitate sunt mult peste. Uite date utilizabile ca dimensiuni, stim ca este nylon de 40D, (RS este mai vag, dar ma rog...)
O singura problema vad, scheletul de 7,9mm este prea subtire pentru bete in diagonala. Insa macar betele sunt corect pozitionate si in X, deci simplu si fiabil.
Eu zic ca ai fi mai multumit cu el decat cu primul.

3. Vango Helium
Poate te atrage pe tine greutatea...
DAR...
Dar, retiune ca Hannah avea 135cm latime pe toata lungimea. Asta are 120cm intr-un singur punct, si situat dezavantajos, la mijloc.
Ca sa intelegi mai bine, gandeste-te ca cortul tau actual are exact 120cm, insa macar situati corect, in dreptul umerilor, si simetric fata de axa cortului.
Deci Vango Helium este un cort nerecomandabil pentru 2 persoane. Asa ca nu mai conteaza restul.

Mai este o problema, nu stiu daca ai mai folosit corturi inversate, adica unde stai cu capul si picioarele sub panza coborata foarte jos spre margine - sunt incomode.
Deci nu ti-l rcomand decat pentru 1 persoana.

Vezi insa un cort care imi place foarte mult, tot Vango F10, dar Xenon UL (fara plus) care mai are si avantajul ca se monteaza inati cortul extern, solutie foarte utila... daca ai experienta cu asa ceva stii de ce.

4. Andras zice de Ferrino Leaf.
Eu sunt un fan pentru Ferrino (bune si ieftine), dar nu iti recomand de la nimeni cort cu scheletul incrucisat "aiurea". Betele trebuie sa fie incrucisate in X, ca sa intinda colturile corect.
De la Ferrino iti recomand Ferino Sling 2, care este ieftin si bun, vorbesc pe probatelea... dar este numai o (vaga) idee mai mare decat Vango Soul 200. Cred ca vrei ceva mai mare.

Ca sa-ti fac recomandari - eu nu m-as uita decat dupa un cort tip tunel, cu montarea mai intai a exteriorului, cum este Vango Xenon de mai sus.
Insa Xenon este prea mare si prea inalt pentru gustul meu (pentru creasta).
Daca te tine bugetul ai insa variante excelente de la Exped si mai ales de la TerraNova, mai exista unul ciudat de la Tarptent.

Daca mai doresti conversatie, sau amanunte te rog sa mi le ceri, cu mare placere incerc sa te ajut.

Vineri, 29 martie 2019 - 21:51

andras
andras

Modelul respectiv Hannah nu-l cunosc, am un Hannah Compact 3, care e sub 3kg pentru 3 persoane. Podeaua e destul de subtire, deci se poate perfora usor, altfel imi place, mai ales la pretul la care se vinde. Am dormit intr-un cort similar la Tete Rousse, vreme nu tocmai buna, dar totusi nu era furtuna, si era mai mult decat OK.

Un prieten care merge deseori in Alpi mi-a mai recomandat Ferrino Leaf 2 si MSR Hubba Hubba NX, ultimul este insa mult mai scump.

Vineri, 29 martie 2019 - 17:02

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Am de gand sa imi schimb cortul. Detin un Vango Soul 200 care si-a facut si isi va mai face treaba, dar vreau un cort de 2 persoane ultra light, de folosit in principiu intre aprilie si octombrie, preferabil cu 2 intrari si 2 abside.
Buget, ~ 1000 RON, +/- 2-300 pentru situatiile exceptionale.

Mentionez ca nu sunt interesat sa cumpar un cort mai greu si sa-l "usurez" manual, prin croit, inlocuit componente s.a.m.d., la fel cum nu sunt interesat sa cumpar un produs second hand.

Pe ce am pus eu ochii ar fi, in ordinea preferintelor personale:

1. Trimm Pioneer DSL : 1,65 kg, 2 intrari, 2 abside, dimensiuni: 215 x (60 + 125 + 60) / 110, rezistenta la apa folie/podea 4000/10000 mm; pare cea mai buna alegere overall

A fost la oferta la 750 RON la Ascent, dar am vazut tarziu. Momentan best price am gasit aici: https://www.bravosport.ro/toate-corturile/625617-cort-pioneer-dsl.html

2. Hannah Falcon 2: 2 kg, 2 intrari, 2 abside, dimensiuni: 220 x 135 x 100, rezistenta la apa folie/podea 5000/7000 mm

pret bun, in schimb cam greu si nici firma nu o cunosc mai deloc, cu toate ca am auzit

https://www.biciclop.eu/cort-hannah-falcon-2-gri.html

3. Vango Helium 200: 1,42 kg, 2 intrari, 2 abside, dimensiuni: 210 x 120 x 82, rezistenta la apa folie/podea 3000/6000 mm ; greutate excelenta, in schimb nu stiu cata incredere sa am in betele preformate si scheletul foarte usor; este si cel mai mic ca spatiu dintre cele trei.

https://maiaoutdoor.ro/cort-vango-helium-200

Sunt deschis la alte sugestii care se incadreaza in criteriile enumerate. Binevenite ar fi si sfaturile / experientele de la cei care au avut macar unul dintre modelele carora le-am pus descriere.

Vineri, 29 martie 2019 - 13:09

baumwolle
baumwolle
(admin)

Sunt un avocat al limbii române, dar consider că mai bine rămânem la subiectul de față, păstrând lecțiile de ortografie și semantică pentru altă dată. Mulțumesc!

Marți, 8 ianuarie 2019 - 16:58

florinbalan
florinbalan
Rucsac

editat de admin

On topic: daca vorbim de pret mic, luand in calcul faptul ca nu exista corturi ieftine si bune in Univers decat provenind dintr-o parte a lumii, poti incerca variante de pe Aliexpress, unele au preturi incredibile la ce materiale ofera, si, in functie de review-uri te poti orienta spre ce iti trebuie.

Stiu ca nu sunt "de firma" dar nici Hannah, Husky, Pinguin nu erau firme, ci foste fabrici din anii '90 pentru branduri mai mari (The North Face - Hannah, MSR-Husky etc.), fabrici care cand au incheiat contractele si-au luat un nume si au continuat sa faca modele mai mult sau mai putin adaptate ale acestor branduri. Exact aceeasi situatie este si cu produsele chinezesti, in plus au aparut multe fabrici independente, cu produse de calitate buna, acoperind o nisa precisa: echipament bun dar relativ ieftin.

Avand timp pana la vara pot fi si testate. Corturi Naturehike am vazut/pipait si mi s-au parut foarte bine lucrate. A, si daca vedeti ca un cort are specificata o coloana de apa de 3000mm asta nu inseamna ca e prost ci realist. Nu va imaginati ca exista vreun cort care sa reziste la 10m coloana de apa, cum se lauda unii. Pe verificate, caci am tubulatura pentru test pregatita. Carpati.org

Marți, 8 ianuarie 2019 - 08:50

dxxx
dxxx

Tu initial ai intrebat ceva si ai mentionat "usor" si sa scazi din 4,2 kg inca 3 kg... pentru 3 persoane.

Nu ai spus nimic de economie...

Eu ti-am raspuns la ce ai intrebat.

Altfel, sunt de acord cu Victor, a zis foarte corect totul.
Dar, pentru ca sa fiu un pic carcotas trebuie sa-i spun ca (fara sa calculez precis) sunt peste 35 de ani de cand nu folosesc pentru doua persoane cort mai greu de 2,5Kg, cu absida pentru echipament. Mai aveam unul de 2kg, dar fara absida.

Acum on-topic:
- cred ca cea mai buna sugestie, avand in vedere a lua ceva bun si nu prea scump este sa mai cumperi un cort de 2 persoane (2 persoane inghesuite - adica la limita, pentru ca un cort mic = unul usor).
- greutatea ar trebui sa fie sub 2kg, dar tinzand spre 1,5kg, si cred ca te descurci la un cost nu mult peste 500 lei
- nu iti recomand cort de 1 persoana, pentru ca nu vei castiga mult nici la greutate, nici la pret, dar ar fi mult mai putin confortabil si flexibil ca optiuni.
- in acest mod ati merge 3 persoane carand doua corturi sub 4,5kg ambele, deci 1,5kg per persoana.

Ca geometrie iti sugerez sa mergi pe cort-tunel.

Luni, 7 ianuarie 2019 - 20:25

andreiboblea
andreiboblea..

Iti multumesc mult foarte mult pt sfat! Bineinteles ca o sa incercam sa ne punem corturile cat mai ferite, eventual langa refugii ar fi ideal. E bine ca am intrebat aici si nu am ajuns sa fac chestia cu Tarpul la fata locului. Multumesc tuturor inca o data!

Luni, 7 ianuarie 2019 - 12:24

victoranica
victoranica
Coarda

@Andrei:

Pentru Creasta Fagarasului parcursa VARA, Husky Bret e mai mult decat suficient, presupunand ca nu te duci pe cod portocaliu sau pe furtuna naprasnica.

@Ceilalti:

Sa fim seriosi, nu ne-am nascut cu tehnologie de ultima ora pe mana. Acum 20 de ani inca se mergea cu ditamai mormanul de panza si metal cu o caruta de kilograme in spinare. De acord, nu e Husky Bret cortul ideal de innoptat pe creste, dar nici sa nu poti dormi in el nu se pune problema.

Eu am un Husky Boyard (tot pe acolo, doar ca de 3-4 persoane) pe care l-am folosit cu succes si pe ploaie torentiala, si pe vant moderat. Mai depinde si cum si unde il amplasezi

Luni, 7 ianuarie 2019 - 11:53

alek
alek

Salutare! La cort parerea mea e ca greutatea e una acceptabila atata timp cat cara fiecare ceva. Insa eu iti recomand sa investesti intr-un rucsac de calitate, nu neaparat unul foarte usor. Vei vedea ca o sa para mai usor, fiindca greutatea e distribuita mai bine.

Luni, 7 ianuarie 2019 - 11:17

andreiboblea
andreiboblea..

Sa inteleg ca nu am nicio sansa pana la urma sa merg cu Husky Bret 2 pe creasta? Daca ar fi sa nu mai fac nicio alta investitie, zic

Luni, 7 ianuarie 2019 - 10:32

Afisari: 59,257

#592  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (30) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0951 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org