Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Pietrosul
Muntii Calimani

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Sprijin pentru Garofita Pietrei Craiului (11)

adela
adela

am fost la cabana garofita unde am petrecut un weekend placut..oamenii de la cabana au fost foarte primitori ne-au pus totul la dispozitie.cabanieru este un om ospitalier,super de treaba,ne-a oferit tot ce am avut nevoie si ne-a dat indicatii pretioase pentru traseele pe care trebuia sa le fac.mi-a facut o placere sa petrec weekendul la cabana garofita..va recomand tuturor ce iubiti muntele sa va duce-ti acolo unde veti petrece zile si seri de neuitat...

Luni, 23 iunie 2008 - 00:45

nicol
nicol

Aceeasi Luminita solicita sprijin pentru cabana Garofita, in scopul procurarii unei statie de epurare ecologica!
Cine ne poate ajuta indierent de suma ma poate contacta la aceasi adresa de email.
Multumesc tuturor!

Duminică, 11 mai 2008 - 16:13

nicol
nicol

Salutare tuturor celor care au citit mesajele mele!
In sfarsit weekend-ul ce a trecut l-a petrecut la cabana Garofita Piatra Craiului.
Ma bucur nespus de mult ca am avut ocazia din nou sa petrec doua zile alaturi de Clubul Romania Pitoreasca, cei ce au sustinut si initiativa mea propusa inca din ianuarie 2008!
Asa cum va spunea si razvan de la RP lucrarile au evoluat mult. Oamenii de acolo au nevoie intr-adevar de ajutor!
Orice ajutor este bine venit!
Au muncit de dimineata pana seara tarziu pentru ca noi ce ce mergem sa petrecem cateva zile pe varful muntilor avem unde innopta si sa ne bucuram de conditii bune!
Eu si pritenii mei am participat la lucrari cum am putut mai bine!
Fiecare a facut cateceva si seara ne-am bucurat de o atmosfera super faina la un gratar in foisor si un Bulz facut de nea Gogu si o ciorba de fasole cu ciolan facuta de Bucatarul Sef ADRIAN SARBU - RP.
Multumesc celor de la club pentru ospitaliere!Am sa continui ceea ce am inceput!
Asadar cei ce vor sa ni se alature, in luna mai am sa mai fac o tura pana la cabana!
Cine vrea sa vina sa ajute poate sa ma contacteze la aceeasi adresa de mail

Joi, 20 martie 2008 - 18:04

andreeacorodeanu
andreeacorod..

Scuze nea Gogu m-am gandit la un alt adevarat nea Petre Carpati.org

Joi, 20 martie 2008 - 14:53

andreeacorodeanu
andreeacorod..

Luminita vorbim, v-oi face tot posibilul sa ajut cum pot si ca o mica completare m-am simtit foarte bine la aceasta cabana si putine m-ai sunt in care sa ma simt cu adevarat bine iar nea Petre e super tareeeeeeeeeee!

Joi, 20 martie 2008 - 14:52

razvanvm
razvanvm

Salutare,
Din pacate survolez destul de rar forumul acesta, si abia acum am facut cunostinta cu topicul despre Garofita, recunosc, la sugestia Luminitei, care a fost in we la cabana.
Fac parte din clubul RP, si de anul trecut din iunie ne-am incumetat sa schimbam infatisarea cabanei si implicit conditiile de cazare. Pentru a avea informatii direct de la sursa, pana in prezent: s-a schimbat acoperisul in totalitate, s-a executat izolatia termica a peretilor cu panouri din polistiren de 10 pt. combaterea umezelii si cresterea randamentului termic al sobelor, s-au imbracat peretii la exterior in scandura, s-a facut o noua scara de acces in pod, sala de mese a fost extinsa si a fost construita incaperea pt. viitoarele bai si dusuri (2+2) care vor fi accesibile din interiorul cabanei. Deasemenea a fost sapata o groapa de 4m adancime, in care isi va afla odihna viitoarea statie de epurare ecologica, pt. cumpararea careia mai avem de platit o transa de 5000 EUR Carpati.org. Podul a fost complet refacut si acoperit cu dusumele si lambriuri de lemn, dotat cu 2 ferestre velux ce fac cu ochiul spre Marele Grohotis, dupa darea lui in folosinta in scurt timp devenind probabil cea mai solicitata incapere... In momentul de fata mai avem de lucru inca, cateva luni la reamenajarea interiorului cabanei - varuieli, pardoseli, reconditionarea paturilor, amenajarea bailor, finisaje. In tot acest timp, cabana a primit turisti, la fel cum va primi si de aici inainte.
Pt. cei curiosi, pot sa arunce o privire la http://galerie.romaniapitoreasca.ro/album23
E adevarat domnule intel450, site-ul clubului arata realmente primitiv, este de ceva timp in constructie si o sa-i vina si lui randul in curand, dar realmente energia, timpul si nu in ultimul rand resursele au fost canalizate in directia refacerii cabanei, s-a investit destul de mult si crede-ma, nu-i lucru usor sa umbli pe la zeci de sponsori sa faci rost de bani si materiale! Te asteptam si pe tine sa dai o mana de ajutor, fie chiar si la curatenie...
Ii multumesc luminitei pentru initiativa, sa stiti ca orice ajutor este binevenit, de orice natura ar fi el - sponsorizari in bani, materiale, forta de munca, 2%, etc... desi sunt un pic circumspect, anul trecut cand ne-am apucat de treaba am dat un mesaj pe alpinet2k, din cate mii sunt inscrisi acolo am primit 7 oferte de ajutor, din care s-au concretizat 0 barat !!!
Cabana vrem sa ramana a oamenilor de munte, a impatimitilor de Crai, fiind baza de plecare a celor ce vor sa cerceteze abruptul sud-vestic, de la Umeri spre Padina Lancii, Marele Grohotis, Poiana Inchisa, Ceardacul si Pestera Stanciului, pana spre Funduri si Valea Urzicii.
Ma opresc aici caci incepe sa sune a reclama, pt. orice informatii las o adresa de contact: razvan@vmcomp.ro

Toate cele bune !

Razvan Nuta
"Romania Pitoreasca" - Pitesti

Joi, 20 martie 2008 - 14:00

goaga
goaga

Sa fie vorba de Garofita Craiului.Daca imi dai mai multe detalii poate ma inham si eu.Astept mai multe vesti pe adresa:boher89@yahoo.com

Vineri, 18 ianuarie 2008 - 18:26

intel450
intel450
Busola

Pentru ca noi sa ajutam trebuie ca administratorul Garofitei sa vrea sa fie ajutat - dupa citirea mesajului pe forum am citit si informatiile expuse pe http://www.romaniapitoreasca.ro/ si cu parere de rau in afara de galeria foto cam prea subtire.
As propune sa se inceapa cu ... ceva curatenie, dupa care se pot discuta mai multe aspecte...

Vineri, 18 ianuarie 2008 - 15:22

ultrasro
ultrasro
Busola

E o initiativa care merita sprijinita ... care ar fi caile prin care am putea ajuta Garofita?

Miercuri, 16 ianuarie 2008 - 19:24

alexus
alexus
Busola

In August 2007, cand am fost intr-o drumetie in Fagaras, nea Petre-cabanierul de la Barcaciu, a spus ca are de gand sa construiasca o anexa in care sa amenajeze o sala de mese si cateva camere cu 2 sau 4 paturi.
In acea zi ramasesem putini la cabana, dar acei care eram, adica eu + alti 2 turisti + nea Petre ne-am apucat imediat de treaba. Am masurat, am trasat, am pus mana pe lopeti , tarnacoape si am inceput sa sapam, sa punem deoparte pietrele care erau bune pentru viitoarea fundatie si sa caram pamantul pentru a nivela locul unde urma sa se construiasca anexa.
Am stat toata ziua la cabana si am tras la tarnacop si la lopata. Inseamna foarte putin, dar sunt fericit ca am putut contribui la ceea ce iubesc atat de mult : muntele si oamenii acestuia. Nu stiu in ce stadiu se afla acum lucrarile, dar voi vedea la vara.
Doresc sa ma alatur initiativei tale si in functie de perioada respectiva ( ma refer la eventualul timp liber de atunci ), te voi anunta.
Vreau sa-ti multumesc atat tie, cat si celorlalti care au asemenea initiative.
Multa bafta !

Miercuri, 16 ianuarie 2008 - 18:04

nicol
nicol

Salut!
ma numesc Luminita; am aceasi pasiune ca si voi insa experienta putina!
Nu am facut decat doua ture!
Ultima a fost in piatra craiului in septembrie 2007 ceea ce m-a facut sa iubesc din ce in ce mai mult muntele!
Fac un apel catre toti iubitorii muntelui si ai naturii care ne inconjoara: in primavara eu si prietenii mei vrem sa mai facem o tura pana acolo pentru a vedea care este evolutia lucrarilor la cabana garofita.
Pana atunci incercam sa fecm rost de niste sponsorizari pentru aceasta cabana!
Oamenii sunt foarte primitori si cumsecade!
Haideti sa dam o mana de ajutor!
Daca nu vom gasi sprijin din partea sponsorilor vom da ajutor cu forte proprii.
Cine vrea sa ni se alature poate sa-mi scrie pe adresa de mail ngabriela2005@yahoo.com.
Sunt multe de povestit insa vreau sa trec la fapte!
Uneori vorbele sunt de prisos!
Astept sa-mi scrie-ti!

Luni, 14 ianuarie 2008 - 19:56

Afisari: 1,944

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0562 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org