Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Negoiu
Muntii Fagarasului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Refugiu montan (18)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cu riscul să-mi iau castane de la moderatori:
Ce are cuvântul "cercetare"? Este acru? Pute???

A cerceta, a studia, a învăța (despre). Nu avem o limbă săracă și n-are rost nici să împrumutăm cuvinte când avem, deja, cam multe datorii.

În altă ordine de idei și pe subiect, afli despre utilitatea și calitățiile necesare unui refugiu doar acolo sus, pe munte, într-o situație de necesitate. Lucru ce nu-l doresc nimănui.

Există un motiv pentru care prea multe lucruri sunt făcute anapoda și după ureche, în lumea asta.
Meseria se învață în teren nu doar teoretic, în clasă sau pe internet.
Deci: rucsacul în spinare și te ia la braț cu ceva oameni cu experiență montană ca să vezi, să cercetezi, să afli.

Și nu se supără nimeni dacă ne povestești și nouă cum a fost! Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 3 decembrie 2014 - 20:57

odin
odin
Rucsac

Uite ceva din experienta altoraCarpati.org Refugii-cabane Carpati.org
http://www.gemeinde.ahrntal.bz.it/gemeindeamt/download/toeldra-2-2012.pdf

http://archims.files.wordpress.com/2012/10/20121026_ims_03kreuzinger.pdf

Dati copy-paste din germana pe google translate si va descurcati la idei.

Aaaa, inca ceva, important, fara suparare. Carpati.org
La noi nu e nevoie de refugii mai mari de a adaposti 12-24 persoane. Deci nu vor fi constructii imense ca cele din link. De aceea aveti grija la alt 2 aspecte:
1) Iarna ar fi buna o varianta de acces in refugiu prin partea superioara
2) usa se deschide musai spre inauntru, sa nu va vina alte idei din cauza lipsei de spatiu (deh, usa se misca si are nevoie de loc). Nu de alta dar inopteaza lumea afara ca trebuie sa dezgroape intai intrarea in refugiu.

Miercuri, 3 decembrie 2014 - 20:56

odin
odin
Rucsac

Andreist: ma fac putin avocatul diavolului Carpati.org
Uite ce spuneai:
CITAT 1 ,, in acea zona, ar fi utile pentru alpinisti niste refugii''
Daca as fi autoritate, as raspunde scurt NU. Alpinistii pot veni cu corturile, de aia sunt alpinisti. Chiar vrei mini-cabanute in zona? Astea atrag nu numai alpinistii ci tot felul de petrecareti dornici sa le ocupe la sfarsit de saptamana cu prietena sau cu amicul de betie.
In al doilea rand, ca autoritate ti-as raspunde tot NU din motiv de dureri de cap. De ce sa fac eu cabanute-refugii acolo ca sa incurajez accidentele? Sa dau cu subsemnatul apoi pentru inlesniri de sinucideri? Nu uita ca sportul asta e supus tuturor riscurilor si o atare constructie acolo are acelasi efect pe care il are larva de tantar asupra bibanului, iarna la copca.

Posibil ca voi sa nu fi realizat vreodata ce inseamna sa gasesti un refugiu pe vreme proasta.

CITAT 2 : ,,Este important ca refugiile sa fie construite dupa o anumita altitudine ? ''
Sau in functie de raritatea cabanelor. Se tine cont de oferta turistica din zona, cabane, trasee, turisti. Daca traseele impun crearea unui adapost temporar (refugiu) in zona, posibil ca vreodata se va infiinta unul.

Pentru tine si colega Paula: eu as merge numai pe tema utilitatii refugiului. As scoate instant din calcul un design modern (ceea ce include materiale, culori, aranjament interior/exterior). Motivul este simplu: materialele cele mai rezistente sunt cele din zona, deci piatra/lemn/pamant, dupa caz.
-Nu vad de ce ai face refugiu din lemn peste limita superioara a padurii, se va distruge repede
-Nu vad rostul panourilor alea ,,semifabricate'' decat o completare a refugiului cum ar fi usa, priciurile si eventual, portiuni din acoperis, o fereastra.

Mai aveti grija la refugii cum organizati paratrasnetul, mai ales pe cresta. Si un loc de gatit afara, un zid de piatra. Apoi orientarea refugiului pe axa vaii sau perpendicular pe ea, dupa nevoie.

O parere personala care va afecta nota voastra finala la research / proiect : refugiul are utilitatea de a adaposti oameni temporar in caz de vreme rea. Avand in vedere zona unde construiti, luati in calcul lipsa sclifoselii din caracterul drumetului. Materiale ignifuge pentru priciuri si usa, restul piatra. Asa va fi durabil si util. Altfel, va atrage tot felul de vietati ciudate, bipede, care se gasesc si ei sa iasa la munte atrasi de confortul din zona, si gratis pe deasupra. Ideea refugiului ar fi ,,frate, nu dorm aici'' (pentru ne-muntomani) iar pentru muntomani, ideea ,,uite un refugiu bun si GOL''.

Cu proiectele voastre de design sper sa nu va atrageti reprosuri peste cativa ani din partea unora care au scris aici, din cauza ca nu au gasit refugiul destinat odihnei si adapostului din cauza supraaglomerarii petrecerii vreunei onomastici, etc.
Bafta !

Miercuri, 3 decembrie 2014 - 20:05

andreist
andreist

Salut,

Impreuna cu niste prieteni de la arhitectura fac un research despre constructia de refugii. Nu sunt un om cu mare experienta pe munte, si de asta ma intereseaza sa aflu niste lucruri despre refugii.

Spre exemplu, am fost recent la Herculane si am vazut ca exista acolo o zona, in jurul vf. Domogled, pentru care
pe timp de vara vin multi alpinisti, chiar din afara tarii. Eram curios sa aflu de la voi, in acea zona, ar fi utile pentru alpinisti niste refugii, pentru a putea incepe escalada pe versant direct de acolo a doua zi ?
Sau, tinand cont de altitudinea mica si vremea buna din zona, ar duce asta la alte folosiri ale refugiului ?
Am auizt ca in Piatra Craiului anumite refugii sunt folosite de braconieri.
Este important ca refugiile sa fie construite dupa o anumita altitudine ?

Orice alte pro si contra pentru refugii la diferite altitudini si in diverse zone sunt binevenite.

Multumesc,
Andrei

Mesaj mutat de admin. Apelati functia de cautare inainte de a deschide un nou topic! Chiar face minuni!

Miercuri, 26 noiembrie 2014 - 22:31

monycata
monycata

Odin a punctat bine. Asa, este, conteaza ce apreciaza proful, cat stie el. Poate il intereseaza numai aspectul vizual, partea de design, nu aplicarea practică. Remarcă bine de asemenea faptul că un refugiu trebuie să se încadreze în peisaj dar să fie, în același timp, vizibil (de regula acoperisul rosu, etc. - adica nu-l faci "camuflat", nu-l pitești). Dar, repet, să nu facă notă discordantă cu peisajul (ar fi ca si cum te-ai duce la Muzeul de Artă și pe fundal s-ar auzi Guță). Un alt aspect util ar fi dotarea cu panouri fotovoltaice, da nu pentru lumină ambientală, ci pentru diverse accesorii. Ar fi foarte utilă, zic eu, dotarea în acest caz și cu o lumină de semnalizare exterioară pe timp de noapte pentru reperarea sa mai ușoară. Dar în România chestiile astea de civilizație, din păcate, nu țin mult.

Joi, 13 noiembrie 2014 - 12:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

In lumea civilizata exista arhitecti specializati pe arhitectura montana Carpati.org
In lumea noastra toti se pricep la toate.

Joi, 13 noiembrie 2014 - 11:16

yo6ial
yo6ial
Coarda

Amu vin și eu cu o întrebare, ce nu așteaptă răspuns din partea Paulei și nici nu se referă la dânsa:

Ce șanse sunt ca refugiile alpine din ziulica de azi, ăstea reale nu din lucrarea teoretică a unui student, să fie proiectate tot așa, cu întrebări pe forumuri, fără ca proiectantul să fi petrecut o noapte într-un refugiu, în condiții de necesitate? Condițiile de necesitate ne fiind lenea de a căra cortul și auto-cazarea la refugiu ca la cabană, cu plângeri că nu curge apa caldă.

Că mă gândesc la refugiul din spumă laminată de la Podul Giurgiului sau refugiul din carton presat de la Călțun...

Joi, 13 noiembrie 2014 - 10:19

jpi
jpi

Nu pot decat sa va multumesc pentru ca ati raspuns! imi sunt de mare ajutor raspunsurile voastre , multumesc si pentru site Carpati.org
Am incercat sa va provoc sa imi spuneti neplacerile voastre intalnite referitor la refugii cat si ceea ce ati dori sa intalniti intr-un refugiu. Din pacate am vizitata doar pe cel de la Bucura (tot asa pentru un proiect-reamenajarea lui) si pe cel din Glavoi.
Proiectul meu va fi evaluat dupa utilitatea lui in primul rand, de aceea am si deschis acest subiect, ca sa cunosc nevoile voastre, apoi designul lui exterior cat si cel interior, materialul pe care il propun pentru constuctia lui cat si pentru cel al mobilierului. Da, trebuie sa iau in considerare si o eventuala constructie a lui. Daca mai aveti propuneri si idei nu ezitati sa le scrieti, orice informatie poate fi utila.Carpati.org Va doresc o zi frumoasa si multumesc inca o data pt raspunsuri! Carpati.org Carpati.org

Joi, 13 noiembrie 2014 - 09:14

odin
odin
Rucsac

O sa incerc sa iti dau un raspuns cat de cat la obiect.
-Refugiile, din principiu, prin natura lor, ofera un loc de adapost temporar in caz de vreme proasta.
La proiectul tau trebuie sa incepi cu prezentarea refugiului ca notiune (iar colegul ti-a lasat un link bun), ceea ce urmaresti tu in proiect sa arati...utilizarea lui.
-Trebuie sa iti stabilesti intai zona unde ar trebui sa amenajezi refugiul, traficul de turisti si nu in ultimul rand, vremea.
-Un refugiu in zona joasa nu trebuie sa fie atat de aerodinamic, un refugiu la altitudine da, unde este expus intemperiilor (vant, furtuna, ploaie, chiciura, grindina, inghet/dezghet etc etc). Apoi culoarea. Recomand culoare exterioara vizibila de departe, deci nu negru, maro, verde sau combinatii de culori din astea.
-La proiectarea refugiului se tine cont de zona de acces, facila sau nu, cu ce cari materialele, tipul materialelor, etc. Si totul pleaca de la structura de rezistenta, forma lui. De acolo pleci cu designul.
-Referitor la sobe si curent, au raspuns colegii.

Ceea ce nu stim noi este daca proiectul tau se va referi numai la design, fara a avea pretentii ca il vei si construi. Zic asa pt ca imi este neclar daca ti se va puncta numai designul (aranjarea interioara de ex) sau toata constructia in sine, de la utilitate incepand.
Caci un refugiu nu trebuie sa fie langa sursa de apa, uneori nu ai de ales, locul se gaseste intai ferit de avalanse si alte intemperii ca vantul, apoi restul. Pt ca daca ti se va cere numai desen, atunci toate datele expuse de colegi pica. Daca vei face proiectul dupa ce spunem noi (ne referim la utilitate 100%) si tie iti cere altceva, e posibil sa nu fie pe placul profesorului...etc...intelegi tu Carpati.org

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 16:58

rupi2003
rupi2003
Caraba

Neplaceri intalnite la refugiile sferice din Crai - izolatia proasta a acoperisului, lipsa unei podele de piatra care transforma spatiul de la intrare in mocirla, nu ai in ce sa agati o haina pe pereti.
Unele refugii au locatari permanenti - rozatoare.

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 12:10

drumetu71
drumetu71
Busola

Sunt de acord cu Catalin, cel mai bine e sa vezi 2-3 refugii la fata locului si sa le privesti cu ochii a ceea ce ai invatat. In Bucegi gasesti cam toate tipurile si e la indemana. Ca si integrare in peisaj cred ca Ref Iezer din Iezer-Papusa e cel mai potrivit fiind din piatra. Dar si cele de lemn se potrivesc bine in peisaj si sunt si mai calduroase. Cele din fibra sunt RECI chiar si cand e cald. Soba ? Chiar si la refugiile care au sobe si lemn in zona nu am facut focul. M-am pregatit intotdeauna ca si cum nu ar fi fost. Comoditatea priciurilor e si ea neinsemnata pt ca oricine pleaca cu saltea. La noi nu poti sa pui saltele ca dispar ca cele din Ref Iezer. Electricitate ? Hm, oarecum utila dar nu pt iluminat sau altele, doar cel mult pt incarcarea unui telefon sau GPS (doar daca nu dispare instalatia ca la ref din Fagaras ). O masa e obligatorie si din cate am observat un loc (dulap, nisa, raft) unde se poate lasa mancare sau apa. Bafta !

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 11:59

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Fiind un proiect fictiv ai libertate mult mai mare decat daca ai avea un amplasament fix si un buget limitat. Ideal este sa gandesti un maxim de confort respectand desigur conditiile impuse de acest tip de lucrare. Probabil profesorii vor evalua aspectul volumetriei, inventivitatea (in special referitor la compactitatea cladirii, modularea interioara si alegerea materialelor) caracterul ecologic al proiectului, integrarea in peisaj etc. Dar in special conteaza prezentarea proiectului Carpati.org

Ai mai multe posibilitati de abordare, de la refugiul clasic din piatra si lemn (unde trebuie sa pui accent pe modulare, mobilier multifunctional samd), la o inventie cu materiale ultramoderne si instalatii integrate (gen invelitoare din panouri solare cu pereti transparenti polarizati).

La noi exista 2 tipuri de refugiu, cel din lemn si piatra la altitudine joasa, care in functie de nivelul de degradare are soba functionala sau nu, fiind tipul de refugiu pe cale de disparitie, deoarece arde bine, si refugiul de creasta, din module din fibra de sticla sau structura metalica placata cu materiale compozite. De regula confortul scade odata cu altitudinea, soba dispare odata cu disparitia lemnului de foc, curentul electric poate fi asigurat de panouri fotovoltaice si/sau generatoare.

Asta nu inseamna ca nu poti propune si tipul de refugiu intalnit prin Alpi, cu design si confort superior multor cabane turistice, fiind de multe ori cu un regim intermediar. (taxa, rezervare, conservele nu-s gratis, etc)

Raspunsuri la intrebari:
Neplaceri: proasta ermetizare a golurilor, proiectare deficienta in ceea ce priveste folosirea spatiului interior. De multe ori suprafata priciurilor este mai mica decat putea fi realizata in acelasi volum, lipsesc spatiile de depozitare a bagajelor si zona de organizare a mesei, ceea ce genereaza confuzii si mizerie. Carpati.org

In principiu intr-un refugiu ai nevoie de o suprafata orizontala de 60/200cm, pentru dormit. Tot ce e in plus e binevenit.

Electricitatea nu este o necesitate dar in functie de destinatia refugiului (refugiere in situatii limita sau cabana fara cabanier) poti gandi un sistem mai mult sau mai putin elaborat pentru iluminare si incarcarea electronicelor.

Instalatiile sanitare sunt excluse din motive evidente, in cazul unei surse de apa in apropiere se poate amenaja o zona pentru spalat, poate in legatura cu godinul, avand desigur grija la modul de evacuare a apei uzate. Godinul cu plita este binevenit acolo unde exista o sursa de combustibil (exclus deci golul alpin si ariile protejate)

Cu cat creste inaltimea unei cladiri cu atat creste greutatea ei (fundatie mai zdravana) si opune rezistenta mai mare la vant (structura si ancorare mai solide). In rest totul depinde de costuri si fezabilitate. Se poate face orice daca ai bani, numai sa merite.

Priciurile sunt niste placi dure. Pe ele se pot pune saltele, izoprene, saltele gonflabile sau autogonflabile.

A, si nu te uita la minimalistii de pe aici, is doar niste extremisti eco-anarhisti de cort Carpati.org

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 11:07

monycata
monycata

Rafugiul este un loc de retragere in caz de nevoie (timpi lungi, vreme nefavorabila) iar prin amplasarea sa se urmareste pe cat posibil si existenta unei surse de apa prin zona. Insa, cum acestea sunt de obicei amplasate in gol alpin, sursele de apa sunt precare. Da, soba ar fi necesara, dar ce sa arzi in ea? Curent? De unde? Exista posibilitatea de amplasare a unor panouri solare, dar costa. Un aspect important pe care l-ai omis: din ce sa fie construit refugiul. Piatra, fibre, materiale compozite, lemn, etc. Piatra-durabilitate, dar frig, costuri mari; fibra-ieftina, amplasare facila cu elicopterul, frig; materiale compozite-oarecare confort termic, materiale scumpe. Lemn-ieftin, oarecare confort termic, nesigur, durata de viata mica.
Diferentele dintre refugiile din Romania si cele din afara tarii? Ca si nivelul de trai, ca si gradul de civilizatie.
Ce preferi: cabane sau refugii? Pai daca n-ai cabana in zona sau bani de cabana, raspunsul este evident. Si de obicei nu se amplaseaza refugii acolo unde sunt cabane. Presupunând totusi ca acestea ar coabita, depinde de gusturile fiecaruia.
A, si cea mai buna documentare este mersul la fata locului.
Bafta la lucrare. Poate o postezi si tu dupa ce o termini sa vedem si noi ce a iesit.

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 08:36

nicolaes
nicolaes

Refugio trebuie sa fie o constructie cat mai rezistenta la capriciile naturii. Refugiile trebuie sa iti ofere un loc uscat si unde nu bate vantul. Electricitate si soba sunt binevenite dar nu necesare. La refugiu Batrana din Bucegi ai 4g, dar cred ca este o exceptie 😀

Miercuri, 12 noiembrie 2014 - 06:56

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Dacă e test, încercăm:
1. Neplăceri: gunoiul. Ar fi bună o mențiune, la vedere, că gunoiul personal se transportă jos.
2. Adăpost.
3. Nu. Lanternele frontale oferă suficientă lumină.
4. Priciuri. Suprapuse, dacă este posibil, pentru a încăpea cât mai multe persoane.
5. Refugiile cu etaj: dacă e vorba despre etaj al clădirii, e un vis, greu de construit.
6. Nu. Cine cunoaște refugiile din zona în care își propune traseul, se organizează cu sac de dormit corespunzător. În plus, dacă lemnul este departe de refugiu, soba e un moft.
7. Nu neapărat. Sunt multe refugii la altitudine mare, unde nu este izvor. Nu înseamnă că nu-și găsesc rostul. Sunt persoane care lasă la refugiu surplusul de apă sau mâncare, pentru camarazi mai strâmtorați.

La 9 și 10 a răspuns deja prea bine Alex.

Marți, 11 noiembrie 2014 - 23:15

john_tukey
john_tukey

Hello, bun venit pe carpati.org

Nu am eu treaba cu refugiile, insa cred ca site-ul asta te poate ajuta:

http://www.refuges.info/

Marți, 11 noiembrie 2014 - 22:11

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cat de comode sunt priciurile?
Infinit mai comode decât stânca sau bolovanii uzi, pe timp de furtună, la 2 grade celsius.
Și un pic mai incomode decât zăpada tasată de sub saltea.

Ce preferati refugiile sau cabanele de altitudine? si de ce ?
Refugiile nu sunt cabane. Există unele mici excepții în care, persoane binevoitoare, pun la dispoziția turiștilor, o construcție aflată în proprietatea privată.

La restul chestionarului și nu numai, ți-or mai zice și alții dar ai să afli mai multe și ai să le înțelegi mai bine doar sus, pe munte.

Marți, 11 noiembrie 2014 - 19:51

jpi
jpi

Salut! sunt studenta la facultatea de arte vizuale, specializarea design si am un proiect, in care trebuie sa proiectez si sa amenajez un refugiu montan. In scurtele mele iesiri pe munte am fost doar in trecere pe la refugii, si as apela la voi ca sa imi dati, daca doriti, cateva detalii care m-ar ajuta in dezvoltarea proiectului, stiu ca experienta voastra nu este comparabila cu a mea.
In primul rand, as dori sa stiu cu ce neplaceri va confruntati atunci cand intrati intr-un refugiu?
Care sunt lucrurile de care aveti nevoie intr-un refugiu?
Electricitatea, este o necesitate?
Ce utilitati va asteptati sa gasiti intr-un refugiu? sau ati dori sa fie?
Ce dezavantaj au refugiile cu un etaj?
Ati gasit in toate refugiile vizitate sobe pentru a incalzii incaperea iarna?
Refugiile in general sunt in apropierea vreunui izvor sau o sursa de apa?
Ce direfente ati gasit intre refugiile din Romania si cele din afara tarii?
Cat de comode sunt priciurile?
Ce preferati refugiile sau cabanele de altitudine? si de ce ?
Va multumesc, si as fii recunoscatoare daca ati putea sa rapiti din timpul vostru pentru a da cateva informatii.

Marți, 11 noiembrie 2014 - 18:22

Afisari: 3,206

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0830 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org