Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Piatra Mica
Muntii Piatra Craiului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Campare cabana omu (14)

turturelu
turturelu

Am stat in Bucegi cu cortul la Babele, Omu, Malaiesti, Gaura, Pestera. Culmea, singurul loc unde am avut necazuri a fost in curtea cabanei salvamont unde ursul a venit la cortul vecin unde uitasera o punga cu fulgi...mancarea noastra era in cabana. Ursul era invatat sa vina in zona din cauza gunoiului din spatele cabanei, probabil... "Ciaki", husky-ul cabanei parea invatat cu el...
Nu e voie sa stai sus in munte, dar jos in vale e macel de corturi si gratare...Oricum, daca esti de bun simt si pui cortul seara si il ridici dimineata, nu faci foc, nu pescuiesti, nu lasi gunoaie, nu cred ca are cineva treaba cu tine...nici macar ursul, daca n-ai mancare in cort Carpati.org

Joi, 9 iulie 2015 - 10:27

yo6ial
yo6ial
Coarda

Băi... atâta frică de urși...
Dar de mașini, de șoferi nu vă este frică?
Zilnic mor între 1 și 30-35 de persoane în accidente rutiere.

Mor, da? Nu speriați/umectați prin părțile intime sau cu efecte personale deteriorate/pierdute (tot de frică că au auzit fecale de urs în zonă)

Ok, ar fi un risc a călca într-o balegă de urs și a aluneca pe ea, lăsându-se cu fracturi. Sau mai rău...

Dar pă topic: Oriunde ai campa în Parcul Național Bucegi, o faci pe propriul risc. Regulamentul parcului interzice camparea în afara zonelor de campare amenajate iar acestea lipsesc oricum.

Deci șanse mai mari să te trezești un băiat finuț, în uniformă, peste tine în cort, decât cu ursuleana.

Miercuri, 8 iulie 2015 - 13:28

odin
odin
Rucsac

Sa pun paie pe foc Carpati.org
Ursul trece dintr-o parte in alta a muntelui, pe toata ,,creasta'' dintre Babele-Omu.
Zona de care zici, e un culoar binevenit pentru blanos. O ursoaica trece fix mai incolo de Sfinx spre Baba Mare.
Acum nu trebuie sa fim paranoici dar riscul e cam mare in Bucegi in anumite zone. Nu prea ar merita.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 8 iulie 2015 - 12:14

makayu01
makayu01

Salut Adrian,
Inca nu am apucat sa-mi fac aceasta tura dar acum ca mi-ai zis parca nu imi mai vine sa ma comving pe propria-mi piele. Frumoasa zona dar, in conditiile date, nu se merita.

Miercuri, 8 iulie 2015 - 06:32

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

Salut, Mihai!

Tocmai am citit pe un grup de munte de pe FB că pe la Mecetul Turcesc au fost observate recent dovezi solide ale faptului că ursul are digestia bună.

Prin urmare, nu știu dacă mai este o variantă OK să campezi acolo. Nu zic că ar avea ursul ceva cu tine dar, dacă trece vreo ursoaică cu pui jucăuși, aceștia s-ar putea împiedica din greșeală de cort.

În caz că ți-ai făcut deja tura, îmi cer scuze pentru intervenția tardivă.

Marți, 7 iulie 2015 - 14:11

makayu01
makayu01

Multumesc Adrian pentru informatii.

Marți, 9 iunie 2015 - 11:53

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

Salut!

Nu am mai campat de vreo 10 ani pe Valea Obârșiei. În 2005, pe când nu devenise știre faptul că ursul mai ajunge și pe la Omu din când în când, am petrecut câteva nopți sub Mecetul Turcesc. Cu puțină atenție, găsești pe acolo bolovani pe care să urci mâncarea. Noi nu aveam pe atunci grija asta, nici nu am avut ghinionul unei urs vizitator.

Bănuiesc că, pe măsură ce cobori spre stâna de la confluența cu Valea Șugărilor, crește riscul de a fii vizitat de urs. Deci, dacă e musai să campezi pe acolo, cred că Mecetul Turcesc rămâne o opțiune puțin mai bună.

Luni, 8 iunie 2015 - 15:26

makayu01
makayu01

Salutare,

Imi poate spune cineva daca e sigur sa campezi pe Valea Obarsiei (D.A.) in zona cascadei? Nu neaparat fix langa cascada dar in zona respectiva. As putea gasi cateva locuri in care sa poti sa-ti duci rucsacul cu mancare astfel incat sa nu il indemni pe Mos Martin sa te intrebe de meniul zilei?

Luni, 8 iunie 2015 - 13:57

andini22
andini22

Va multumesc tuturor pentru informatiile oferite.
Carari cu soare va doresc !

Vineri, 22 mai 2015 - 10:55

drumetu71
drumetu71
Busola

Ha, ha, nu e voie, dar e plin de corturi. De obicei toata lumea asteapta seara sa monteze corturile. Ce sa faci , e prea tarziu sa te duci in zone amenajate si la cabana nu e loc sau nu ai bani. Carpati.org

Luni, 18 mai 2015 - 09:15

ad078
ad078
(admin)

nu trebuie sa ceri nici o aprobare pentru a pune cortul. dpdv "legal" nu ai voie sa pui cortul acolo (parc). eu am stat de cateva ori, anul trecut de vreo 2

despre ursi, depinde cum stai cu psihicul Carpati.org daca nu ai nimic de mancare in cort e ok. asa a fost pentru mine, si nu numai acolo. eu nu sunt deloc stresat de animale cand sunt pe munte, atat timp cat respect niste reguli simple si le respect si pe ele. ultima data da, l-am simtit pe langa cort, dar nu a avut nici o treaba cu noi, mancarea era in cabana.

ce am scris mai sus nu e un indemn sau ceva de tipul asta, am spus impresiile mele. alegerea iti apartine Carpati.org

Vineri, 15 mai 2015 - 22:22

xoreax
xoreax
Coarda

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/bucegi/cabana_omu-37/

Multe informatii legate de campare in zona Vf. Omu cu informatii delicioase despre ursuleti.

Vineri, 15 mai 2015 - 16:19

sekarel
sekarel
Busola

Anul trecut am avut cortul pus acolo, e adevarat ca am cerut aprobarea unei doamne de la cabana, nu a fost problema.

Vineri, 15 mai 2015 - 09:33

andini22
andini22

As vrea si eu niste informatii , daca detine cineva, in legatura cu camparea in zona cabanei omu; stiu ca in urma cu multi ani se mai putea dormi la cort in zona aici; e cineva care a dormit recent la cort si ma poate ajuta cu niste informatii?
Multumesc anticipat !

Joi, 14 mai 2015 - 13:41

Afisari: 3,195

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0605 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org