Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2017
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Pietrii
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Nr. de stiri, jurnale etc afisate (12)

zentai
zentai
Coarda

Cipi- ai fi uimit cât de mulți sunt cei cărora nu le place, neapărat, să apară pe-o listă, chiar și pe una de bine! Carpati.org .Știi și tu cum e ca-n dragoste, dacă eu cu Lenuța ne iubim, nu tre să știe tot satu'! Carpati.org Desigur, cu un pic de aer tras în piept se poate trece și peste asta. Eu ziceam doar așa...

Nu o să aduc laude site-ului carpați.org. Socotesc doar că fenomenul FB e doar un elogiu adus mediocrității (a argumentat C.V.Tudor, precum și Andrei Pleșu mai vehement și mai literar decât are rost să mai zic io) care nu are cum să țină. Socotesc că acest fenomen social e în cădere liberă dar încă nimeni nu-și dă seama.

Mai degrabă totul migrează spre o problemă de interes. Cei care acum pășesc pe bani pe munte or să-și canalizeze interesul înspre încoace pentru că ce e munte pe bani, nu e autentic, în sensul trăirilor, e doar o cosmetică. Ca și-n trecut, s-or cerne singuri. E și pentru "inițiativa particulară" și tot ce acum se "inițiază" or să ajungă pe aici, mai devreme sau mai târziu. Oamenii caută autentic. Cândva erau cluburi de munte (mai o chitară, mai o țuică, dar pâlpâia o tradiție, se legau prietenii...). Oamenii vor ca frumosul să le intre în suflet ca un dar, nu pe bani (comparația "aia" ar merge...)
Dar cel mai mare câștig al site-ului, pe lângă cel de concentrare a informației specifice, care e rostul site-ului de a exista, pe lângă prietenie, camaraderie etc e că ajută la caracter. Aici ești contrat și tocmai asta te ajută să te verifici ca persoană. Pe FB ești cel mai benga. Nu-ți convone ceva, dai cu "dilitol"

Aici dai piept cu părerea altora. Zece păreri pro și zece păreri contra, paradoxal, sunt cel mai mare câștig al site-ului. Argumentația, dialectica, dacă e în limitele rezonabilului (adică nu jignește), ajută la caracterul omului, e sănătate curată. În lipsa părerii contrare omul poate să ajungă un dobitoc absolut sinistru și nici măcar să nu-și dea seama!

Așa că eu nu m-aș îngrijora foarte tare despre viitorul site-ului! S-ar putea ca peste câțiva ani, nu prea mulți, abia să mai prididiți cu moderarea...

Părerea mea!

Luni, 18 septembrie 2017 - 12:46

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu-i asa ca nu s-a uitat nimeni vreodata la coloana din stanga? Exact sub zona de login/meniu personal? E acolo de mai bine de 10 ani....

Problema Carpati.org, in momentul asta as zice ca e mai putin de interfata cat de continut. Si nu e doar problema Carpati.org sau a Alpinetului, daca e sa ne uitam in afara nisei vedem ca e o problema globala pentru mediile online traditionale (site / forum / blog). Atat timp cat facebook-ul acapareaza tot continutul (cu avantajul gloriei de moment si a usurintei in a posta vs dezavantajul accesului incomod la informatie pe termen mediu/lung), sunt mult mai putini cei care mai utilizeaza celelalte platforme online.

Partea proasta e ca ne vom trezi peste ani ca vom cauta informatii despre trasee si informatiile vor fi la fel de proaspete ca si seria veche MN. Partea buna e ca merge multa lume la (sic) munte si vom gasi pe cineva sa ne duca... contra-cost. Am vazut recent pe FB, niste ture pe bani prin Piatra Mare de mi-a crapat mie obrazul de rusinea organizatorului.

Gata, ma opresc aici, pentru ca oricum nu sunt nici constructiv, nici on-topic...

PS: ultima oara cand am intrebat, costurile de gazduire ale serverului erau acoperite de AMC.
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 17 septembrie 2017 - 07:47

zentai
zentai
Coarda

Si eu as fi pentru chetă...desi nu mă deranjează formatul actual.Peste 15 ani ar avea un ușor aer de "Junimea",ceea ce nu e neapărat un lucru rău.Plus ca avem cu toții amintirea momentului când a crăpat hard-ul si poate ar fi o strategie mai bună să ne încordăm pentru astfel de momente,pret de o chetă, decât pentru umplerea spatiilor negre...desi banii se găsesc mereu ei doar să curgă când trebuie! Carpati.org

Vineri, 15 septembrie 2017 - 17:55

macaz2006
macaz2006
Caraba

Spatiile negre ar putea fi ocupate cu reclame care, daca nu sunt prea agresive, n-ar deranja pe nimeni. In schimb, ar ajuta mult la dezvoltarea siteului, la evoluatia lui din anul 2000 in zilele noastre. Stiu ca nu se doreste asta (la reclame ma refer), dar nu vad altfel cum ar mai putea evolua acest site fara bani. Aplicatie pentru mobil? Nu va mai faceti iluzii. Daca oamenii astia care ne-au oferit saitul (o spun ca pe o multumire) nu baga mana in propriul buzunar ca sa-l dezvolte, fara reclame, si peste 15 ani va fi la fel. Sau poate sa facem o cheta; as fi pentru.

Miercuri, 13 septembrie 2017 - 21:06

miparv
miparv
Rucsac

Oricum, la navigare de pe mobil dispar spatiile laterale si e foarte bine. Poate mai are lumea TV-uri in format 4:3, dar cei care au in format 16:9 sigur se plang ca e lat ecranul si viseaza la spatii laterale libere.

Marți, 12 septembrie 2017 - 14:50

vjs
vjs

@victoranica „In rest, nu vad nicio motivatie serioasa pentru o schimbare radicala a formatului actual.“

E spre imposibil de navigat / postat de pe mobile? +1UP @Laura cu secțiunile respective și pe partea de ture.

Carpati.org are nevoie de reboot serios. Nu aruncă nimeni cu pietre.

Mai bine cu el așa, decât fără.

Marți, 12 septembrie 2017 - 14:40

miparv
miparv
Rucsac

@Laura
Exista siteuri pentru format 16:9 fara spatii laterale si se vede super.

Marți, 12 septembrie 2017 - 14:29

victoranica
victoranica
Coarda

@miparv : " Spatiile negre laterale mi se par inutile "

Lucrez de ceva timp la un site (partea de design) si imi dau seama cat de important e sa-ti sara in ochi informatia cand intri pe o pagina. Or fi spatiile negre mari si plictisitoare, dar daca s-ar umple cu tot felul de chestii, ar rezulta o pagina suprapopulata din care vizitatorul n-ar intelege mare lucru.

@laura : AMC ul are actiuni in continuare, dar da, ar trebui facut ceva cu sectiunea lor de pe site - fie actualizata, cu realizari mai recente, fie inlocuita cu niste informatii utile.

In rest, nu vad nicio motivatie serioasa pentru o schimbare radicala a formatului actual.

Marți, 12 septembrie 2017 - 14:10

lauramatei
lauramatei
Busola

Spatiile acelea pe care le vrei ocupate au rolul sa nu-ti explodeze ochii in orbite si cerebelul in cutiuta cand deschizi pagina.

Marți, 12 septembrie 2017 - 14:08

miparv
miparv
Rucsac

Evident ca si la ture ar fi 6 afisate in loc de 4. Spatiile negre laterale mi se par inutile si numai bine ar incape inca o coloana la latimea originala. Si in meniul verde de sus ar incape mai multe. Lumea are monitoare in diferite formate iar la 5:4 si 4:3 avantajul e clar. La formatul 16:9 ar fi chiar super.

Marți, 12 septembrie 2017 - 13:28

lauramatei
lauramatei
Busola

Ar fi o imbulzeala de nedescris. O stire are sens sa ocupe rubrica stiri doar daca e de actualitate, nu ma intereseaza sa vad stiri de saptamana trecuta. La jurnale, e inca pe prima pagina un jurnal scris acum aproape o luna, deci nu poti spune ca nu-i spatiu de jurnale noi. La articole, zac acolo postari de luni de zile. Despre culturale, ce sa mai zic, niste inutilitati, uneori cu greseli grave de ortografie si punctuatie, dar cu pretentii de act artistic.

Poate in sensul acesta se poate face ceva in favoarea spatiului destinat turelor. Eu vreau sa postez o tura acum si daca fac asta, arunc de pe prima pagina tura Cristinei, care e deschisa si asteapta inscrieri chiar zilele astea, pentru sambata aceasta, si ar fi normal sa fie vizibila.

Cam mult spatiu mort ocupa AMC. Fara suparare, nu e vreun atac, doamne feri, sunt de acord cu majoritatea actiunilor AMC, dar observ ca oricum nu-si mai promoveaza aici nimic in mod real sau in timp util. Cel mult apare cate o informare seaca despre ceva ce a trecut sau e vag in plan.

Marți, 12 septembrie 2017 - 13:20

miparv
miparv
Rucsac

In momentul de fata afisarea in carpati.org e pe 2 coloane si sunt vizibile 4 stiri, jurnale etc. Daca afisarea ar fi pe 3 coloane, s-ar putea vedea 6 stiri, jurnale etc si ar incapea mai multe in pagina "home".

Multumesc.

Marți, 12 septembrie 2017 - 12:57

Afisari: 395

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9397 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org