Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2019
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Pasec
Muntii Aninei

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica "muntele nu este in lista" (12)

radmar
radmar
(admin)

@miparv: premisa ta ca "cine intra pe site cu gandul la site si nu sa-si umple timpul, va scrie ce trebuie, in cunostinta de cauza, fara confuzie etc" este gresita. Asta a incercat sa iti spuna si cipi si victor si poate si altii. In continuare putem nota aceasta sugestie, dar in viitorul scurt si mediu nu cred ca se va putea face mai mult de atat.

_________oarecum pe langa subiect____________

Acum, daca tie ti se pare ca intr-adevar parerea ta este cea mai apropiata de realitate, atunci tin sa precizez ca ce iti apare pe site este filtrat de foarte multe ori de admini. Din aceasta cauza "realitatea ta" nu este cea reala, pe care o intampinam noi adminii si care ne da de furca. Tu vezi aici o parte destul de slefuita.

Totusi, faptul ca ai o asemenea impresie nu poate decat sa ma bucure, insemnand ca totusi echipa de admini isi face treaba si site-ul este vazut bine de unii utilizatori.

Realitatea este de fapt alta si voi prezenta o scruta statistica. Astfel, cel mai rau stam la articole, unde din ultimele 40 publicate, 20 au fost inactivate (ele nu mai apar oficial), deci 50% nu aveau habar ce, unde, cum sau de unde scriu); apoi la forum, din ultimele 40 de subiecte, 11 au suferit interventia adminilor. La alte capitole ori stam ceva mai bine, ori nu am apucat sa facem atata curatenie. Cam asta e realitatea noastra, iar pentru tine, filtrata, ar insemna de fapt din ultimele 40 de articole toate sunt ok si ultimele forumuri la fel 40/40... Acum sper ca te-ai lamurit si intelegi si de ce ai impresia asa de buna despre cine intra pe aici si cum scrie.

Pentru o parere mai clara iti recomand sa studiezi tot internetul pe diferite subiecte si ai sa observi acolo unde nu se filtreaza nimic tinandu-se cont de regulile de bun simt, cum de fapt scrie in general lumea pe internet.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 14:15

miparv
miparv
Rucsac

@victoranica
Cum spuneam, cine intra pe site cu gandul la site si nu sa-si umple timpul, va scrie ce trebuie, in cunostinta de cauza, fara confuzie etc. Recunosc, sunt destui care posteaza jurnale, stiri cu greseli gramaticale sau denumiri din amintiri. O revedere a textului scris inainte de postare ar inlatura greselile insa rar se face asa ceva.

Joi, 3 decembrie 2015 - 17:51

victoranica
victoranica
Coarda

@miparv, din punctul meu de vedere, propunerea ta este din start dezavantajoasa. Gandeste-te la urmatorul scenariu :

Cinci persoane merg in Alpi si fiecare urca pe Monte Rosa, sa zicem. Una dintre ele trece Monte Rosa, alta trece Dufourspitze (varful principal), alta trece denumirea masivului - Alpi Pennini, alta, mai putin informata, rateaza de putin denumirea si scrie Alpii Penieni, in fine, a cincea pune simplu Alpi. Patru dintre ele au dreptate, in felul lor, si cu toate ca e vorba de acelasi loc, apar nume diferite in functie de gradul in care s-a facut generalizarea zonei.

O optiune ceva mai optima ar fi adaugarea catorva areale muntoase externe frecventate mai des (de pilda Tatra, Alpi, Rila), dar chiar si asa nu consider ca s-ar aduce un plus de valoare semnificativ site-ului. Mai importanta mi se pare adaugarea masivelor lipsa din tara noastra, de ex. Berzunt, Gosmanu, Zarand, cu toate ca nici aici nu arde

Daca fiecare poate scrie ceva, sa nu fii surprins cand vei vedea "varful vietii"
Mesaj modificat de autor!

Joi, 3 decembrie 2015 - 14:33

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu sunt sigur ca am înțeles partea legată de indexare. Jurnalul apare în lista atât timp cât se alege corect muntele din lista de munți.

În ceea ce privește opțiunea 'muntele nu este în listă', eu, personal, nu văd valoarea adusă de opțiune și mi se pare că raportul avantaje / dezavantaje este net defavorabil ca să merite investiția cu titlu de probă.

Site-ul are nevoie de o grămadă de îmbunătățiri, suntem cu toții de acord, dar aceasta nu îmi pare una dintre ele. Repet: pentru poze există descrierea, pentru alte categorii, atât timp cât există termenul, el apare în căutare.

Miercuri, 2 decembrie 2015 - 21:15

ratza
ratza
Busola

Știu asta, dar nu văd legătura cu Carpații. E totuși vorba de munți din afara României.

Miercuri, 2 decembrie 2015 - 21:10

xoreax
xoreax
Coarda

@ratza cred ca dorinta cea mare e aceea ca aceste jurnale/stiri/etc. sa poata fi indexate pe baza muntelui.
Daca eu scriu un jurnal despre o tura in muntii Ciuc dar trec "muntele nu este in lista", jurnalul meu nu va aparea la pagina:

http://www.carpati.org/jurnale/muntii/ciuc-14/1/

E doar un exemplu in ceea ce priveste indexarea.

@cipicernat: propun o perioada de proba in care sa urmarim ce se intampla. Vedem atunci daca e cum spune @miparv (ca nu vor fi greseli) sau altcumva si daca efortul de corectura e prea mare.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 2 decembrie 2015 - 19:58

ratza
ratza
Busola

Nu e mai simplu să scrieți în prima linie din jurnal/articol/tură etc "muntele cutare"?

Miercuri, 2 decembrie 2015 - 19:28

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

nu e o idee rea deloc intrucerea optiunii ...
si eu am vrut sa propun odata treaba asta dar nu stiam ce reactii vor fi...

Marți, 1 decembrie 2015 - 11:25

miparv
miparv
Rucsac

Cine chiar e interesat de acest site si nu intra pe el doar ca sa treaca timpul, sunt sigur ca nu scrie gresit numele muntelui respectiv !

Luni, 30 noiembrie 2015 - 21:17

xoreax
xoreax
Coarda

De acord cu @miparv ca s-ar putea introduce optiunea respectiva dar apoi ar aparea alte probleme gen:

- cineva greseste denumirea corecta (eg. Priatra Craiului)
- cineva utilizeaza o denumire alternativa (eg. Cucuietii Dealului in loc de Cucuietii din Deal)

Optiunea aceasta e folosita pentru:

- informarea corecta a utilizatorului
- filtrare ulterioara dupa denumirea muntelui

Lasand la latitudinea utilizatorilor completarea acestui camp se faciliteaza generarea de inconsistente de tipul celor mentionate de mine pe termen lung. Apare, de ce nu, necesitatea corectarii acestor informatii.

Din pacate nu e o problema triviala care se poate rezolva cu cateva linii de cod..

Vineri, 27 noiembrie 2015 - 09:19

cipicernat
cipicernat
(admin)

Este greu, spre imposibil.

Ca si principiu:
- cineva ar trebui sa intretina lista cu toti muntii de pe Terra (nu imposibil, dar greu, pentru ca ar aparea mereu variante gresite - gen: "Bucegi" / "Buceci" / "Buceg" etc sau diverse variante pentru acelasi masiv - a se vedea cazul Mount McKinley vs Denali)
- apoi ar trebui sa existe o regula clara pe care sa o respecte toti utilizatorii (gen: pentru muntii din afara Romaniei punem "Himalaya", "Alpi" etc - adica lantul muntos sau "Everest" / "Mont Blanc" - adica masivul
- apoi, utilizatorii ar trebui sa selecteze muntele corect dintr-o lista extrem de lunga de munti (ceea ce ar putea fi extrem de frustrant, mai ales ca majoritatea cauta munti din Romania)

Dincolo de asta: Exista doua categorii generice:
- Munti din afara Romaniei
- Muntele nu este in lista (pentru poze din subcarcarpati, de exemplu)

Mai exista si un camp descriere, acolo unde utilizatorul ar putea sa treaca explicatii legate de imagine (inclusiv detalii privind localizare). Si mie imi pare rau cand cineva tranteste o poza cu "Munti din afara Romaniei" (sau, nici macar nu se agita sa caute, lasa "Muntele nu este in lista"), dar tine de timpul fiecaruia (sau de respectul fata de ceilalti) si nu de o facilitate pe care sa o putem oferi in mod realist. Carpati.org

Vineri, 27 noiembrie 2015 - 09:07

miparv
miparv
Rucsac

In loc sa tot apara "muntele nu este in lista" ar trebui ca fiecare sa poata scrie ce munte este: Himalaya, Mont Blanc etc.

Joi, 26 noiembrie 2015 - 17:55

Afisari: 1,403

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0805 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org