Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2018
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Noiembrie 2018
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Baicu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Ursii si fumatul (17)

mihaita_39
mihaita_39
Busola

Tocmai întorsu-m-am din înzăpezita Cozia, unde pe colțu' lui Damaschin dădui de-un martinică și-a sa consoartă. Stăteau la taclale mormăitoare și trăgeau la fumuri ... el pufăia la un trabuc și tot sorbea un coniac ... ea, aere-și dădea cu o țigaretă mentolată ce-o asorta c-o cafeluță. Lavazza. Trebuie să fi discutat afaceri. Familiale.

Parol d'onor, monșer Carpati.org

Luni, 19 februarie 2018 - 13:35

cipicernat
cipicernat
(admin)

OFF-TOPIC: ... Scrierea cu litere distantate nu va scapa de warning sau ban. Radem, glumim, dar nu parasim incinta.

Joi, 15 februarie 2018 - 15:38

monycata
monycata

@ Mihai: O posibilă explicație ar fi: Când Assos se făcea în Grecia, numai d-acesta fumam. Când s-au apucat să-l facă românii am trecut pe Lucky Strike că-l făureau americanii (sau se importa din UK, nu mai știu), la fel și cu Rothmans. Acu găsești numai știfturile astea românești sub licență. Și ursul carpatin nu pune botul la toate ...

Joi, 15 februarie 2018 - 14:16

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Ursii din Parcu National din Yosemite se pare ca sunt atrasi de mirosul pachetului de tigari:
https://outdoors.stackexchange.com/questions/4823/could-smoking-pipe-tobacco-or-a-cig
ar-attract-bears-and-or-other-wildlife
Carpati.org
Raspunsul e dat de un ranger din Yosemite National Park.
Referitor la ursii din Romania, nu putem sa stim, dar probabil si ursii de aici asociaza mirosul de tutun si de fum de tigara cu oamenii.

Miercuri, 14 februarie 2018 - 17:06

miparv
miparv
Rucsac

BT si Snagov am fumat putin in liceu Carpati.org

Miercuri, 14 februarie 2018 - 12:49

zentai
zentai
Coarda

Băi Rață, mai trimite din urșii ăia bagabonți și-n Neamț, că pe aici ăștia numai în psalmi, post și rugăciuni o ard frate! Nu mai ai și tu cu cine să schimbi o miștocăreală, să faci o barosăneală, că ăștia cum te văd cu țâgarea pe meclă, cum se apropie să te bată la obraz, că ești păcătos, că nu ești smerit, că unde e corect'udinea față de ceilanț, că ai sufletul ca o pamblică în vânt, dă ușor ce e!
(PS- unele cuvinte sunt regionalisme, după părerea unor persoane oficiale. Am zis)

Miercuri, 14 februarie 2018 - 08:48

yo6ial
yo6ial
Coarda

Tot soiul de lighioane, dom-le...

Marți, 13 februarie 2018 - 21:43

ratza
ratza
Busola

De ce, aveai urși fumători în liceu? Mie nu-mi dau lacrimile decît cînd îmi bag în ochi propriul fum.

Marți, 13 februarie 2018 - 21:39

yo6ial
yo6ial
Coarda

Rață, te rog... încetează. Mie-mi dau lacrimile acum amintindu-mi de liceu...

Marți, 13 februarie 2018 - 15:21

ratza
ratza
Busola

Îmi cer scuze că am mințit, de fapt urșii din Cozia fumează și beau de rup. Ultima oară am stat la povești cu doi, poștind un Carpați împuțit și o pasînd niște Săniuța.

Marți, 13 februarie 2018 - 14:59

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu-ți fă griji dacă vezi un urs fumând.
Fă-ți griji dacă vine să-ți ceară un foc.
Că după ce-ți cere un for e posibil să-ți ceară și o țigară și...

Carpati.org

Luni, 12 februarie 2018 - 17:15

zentai
zentai
Coarda

Cred că oricine bagă textul cu țigarea care mișcă curiozitatea urșilor, e un subtrefugiu de a spune că fumătorii nu sunt bineveniți!
Nu cred că s-ar avea în vedere sensul propriu pentru că nu s-a dovedit științific că urșii ar fi tentați de nicotină! Carpati.org ...deși m-ar impresiona teribil să văd un urs fumând dar aș fi îngrijorat mai mult de mine însumi decât de priveliște ca atare, că ar însemna că sunt "dus la vale" tare de tot! Carpati.org
Eu am luat-o ca atare!

Luni, 12 februarie 2018 - 15:54

mad
mad
Caraba

Mi se pare super amuzant faptul ca am avut o dezbatere despre asta chiar ieri, pe traseu, evident fara a sti ca se discuta si aici pe forum. Niciun animal zdravan la cap - salbatic sau domestic - n-o sa vina la tine pentru ca simte fum de tigara. Mai degraba fuge sau, oricum, pastreaza distanta. Am avut caini extrem de iubareti, gata sa se bage in sufletul omului, dar daca respectivul era cu tigara in mana lasau dragalasenia pentru mai tarziu. Iar un animal salbatic, cu miros ascutit, iti simte prezenta si fara fum, sa fim seriosi. Iar daca animalul nu e zdravan la cap, iarasi nu cred ca mai conteaza daca emani sau nu gudron si nicotina vaporizate.

A nu se intelege din asta ca promovez fumatul, din contra. Doar ca eu consider ca-i o decizie personala. Iar martinica n-are niciun cuvant de spus.

Luni, 12 februarie 2018 - 10:38

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Frica de fum clar nu le este. Cel putin ursilor obisnuiti cat de cat cu oamenii, inclusiv celor ce ataca stanele, cunoscute pentru cantitatea imensa de fum pe care o emana Carpati.org. Shpirlica dormea in fum fara probleme, chiar daca-l apuca tusea. Iar de mirosul de fum nici atat, nu cred ca exista urs sa refuze o bucata de slana afumata.

O tigara nu scoate foarte mult fum, dar mirosul este atat de specific (chiar si pentru noi, darmite pentru urs), incat nu ar fi de mirare ca unii ursi sa il asocieze cu omul, motiv in plus sa isi ia picioarele la spinare.

Se pare ca mai periculoasa este folosirea sprayului pt ursi pe poteci umblate, caci s-a observat ca unii ursi isi freaca blana de urmele de capsaicina.

Luni, 12 februarie 2018 - 10:06

monycata
monycata

Și Ratza și Alex au dreptate. Indiferent de asocierile pe care le face ursul, nu are nici un motiv să fie atras de fumul de țigară. Mirosul de mâncare; mult mai ademenitor; ați auzit de vreun caz când cineva gătea la primus să fie "atacat" de urs? Și se știe că animalele cu nasul atât de sensibil evită în general mirosurile neplăcute. Aveam un cățel care când voiam să scap de el îi suflam fumul de la țigară. Strănuta și dispărea.
Acum am un cățel asemănător cu cel din poza lui Alex. Ăsta e total indiferent. Carpati.org

Luni, 12 februarie 2018 - 08:20

yo6ial
yo6ial
Coarda

Rață are dreptate.

Depinde, totuși, de animal și asocierile pe care le face.
Există posibilitatea ca un anume urs să fie extrem de ranchiunos pe oameni, și nu prea pot să-mi imaginez motive pentru care n-ar fi și să se folosească de dâra de miros pentru a lua urma oamenilor și mirosul de fum (nu numai de țigară) ce poate călători mult, mai poate fi asociat cu mâncarea lăsată în urmă de la picnicari și grătăriști. Rămasă în urmă la vederea/auzirea ursului, probabil.

Dar în general, fumul de țigară fiind asociat exclusiv cu umanitatea, cauzează unui urs să-și caute de drum în altă direcție decât cea din care vine fumul.

Urșii evită activ, conștient și instinctiv contactul cu oamenii.

Duminică, 11 februarie 2018 - 19:57

vjs
vjs

Salutare,

Putem oare „lamuri“ o legenda (ne)urbana care tine mai mult de discutiile de cabana la pahar.

https://goo.gl/RAiXgD

Ursii si fumul de tigara. Sunt atrasi, nu sunt, trag in piept fara filtru?

Asta plecand si de aici: https://www.screencast.com/t/4V3q1nxR

Din experienta-mi redusa de ex-tabagist (parerea mea) e ca nici nu, si nici le. Si fumul si focul s-ar incadra la 50%-50% blanoaselor (foamea conteaza, daca e zona frecventata de samd etcetera).

Acum daca dai nas cu mosu’ si-i sufli fumul in fata nu stiu daca tuseste ori ba, dar banuiesc ca asta-i ultima grijanie. Daca-mi indeplineste o ultima dorinta atunci banuiesc ca as fuma o tigara.

Duminică, 11 februarie 2018 - 19:02

Afisari: 1,023

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9407 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org