Cautare:
De actualitate

Carpati.org pe Facebook

Doneaza

Calendar

Aprilie 2014
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Mai 2014
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Baicu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Khan Tengri cu bicicleta

Homepage

Lista de discutii

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Trasee Mountain Biking... (8)

yo6ial
yo6ial
Busola

In mare, m-am convins ca orice traseu accesibil la picior este sau poate fi accesibil si bicicletei cu singura conditie: sa poti transporta bicicleta intr-un mod sigur (sa nu iti puna probelem de echilibru!) si eficient in pasajele prea dificile sau imposibile bicicletei.
Singurele zone sau portiuni in care am mers cu bicicleta langa mine sau cu ea in spinare ar fi pantele prea abrupte, brane, muchii prea inguste si teren prea accidentat (de ex. bolovanis de la surpari sau alunecari de teren))
Am gasit ca apucand bicicleta de teava de sub sa (seat tube) aproape de butucul pedalier ofera maximum de confort la carat in situati dificile. Mult mai comod decat pusul pe umar sau pe ambii umeri.
Altfel, bicicleta ofera marele avantaj al scurtarii timpilor de coborare si plat, chiar si la urcus, cat te tine cureaua, desigur, dar marele dezavantaj al incomoditatii la urcusuri dificile si eventuala deplasare in desis sau nuielis.
Totusi, cu bicicleta, am fact trasee de 8 ore in 2-3 si invers! Chiar si coborari in care poate ca am tras de tmp dar am pus o ora in plus sau doua fata de timpul de picior.
De comparat nu pot compara cu nimic, pedalatul pe creste si coborarile prin vai ascunse pe doua roti.
Cel mai mult imi place ca scurtez drastic timpul in care ajung la poalele muntelui sau imi permit sa ma avant la distante mult mai mari decat la picior in aceeasi marja de timp.
Daca lumea asta minunata nu are limite, concediile, in schimb, se termina in muchii ascutite. Carpati.org

http://www.carpati.org/jurnal/tura_de_libertate_cu_bucluc_/1099/
Si versiunea video:
http://www.youtube.com/watch?v=XO5Lngjyo2w&feature=channel_page
Ture faine!

Miercuri, 4 februarie 2009 - 17:58

baltarel
baltarel
Busola

Trasee de iarma in Macin:
1.) TA, zona Poiana Fagilor, Valea Seaca, saua dintre Tutuiatu si Ioanes, culmea Ioanes si coborare pe TR in sosaeaua de legarura cu Nifon, inapoi la Poiana Fagilor, (traseu pe drum forestier si poteca)- Niste cutezatori, duminica erau pe traseu. Durata aprox 2h- apa pe traseu.
2.) Acelasi traseu pina in saua dintre Tutuiatu si Ghimaltu, cu coborare in com. Greci, tot traseul pe TA, cea mai mare parte pe drum forestier. Durata aprox 2h- apa pe traseu.
Si inca altele dupa interes si placere. Am indicat acelasi punct de plecare intrucat in prima parte traseul este usor si va constitui si faza de incalzire corespunzatoare, mult necesara, pe care multi sportivi o neglijeaza.
Suces la pedalat!

Marți, 3 februarie 2009 - 09:55

nucu1963
nucu1963
(admin)

1. Novaci-Ranca-Ob. Lotrului-Oasa-Sibiu
2. Brezoi-Voineasa-Ob. Lotrului-Petrosani

Luni, 2 februarie 2009 - 18:16

vpraji
vpraji

Un traseu ce l-am facut in toamna, a fost in Siriu.
Se pleaca din Cheia (chiar unde este pancarta de la intrare, cum vii dispre Ploiesti, se face un drum forestier la dreapta) - Poiana Valea Stanei - Pasul Boncuta - Tabla Butii - Cimitirul Eroilor - Vf. Lui Crai - Slon - Maneciu ( se iese pe barajul lacului de acumulare). Traseul are aproximativ 40 de km, in totalitate drum forestier.
Noi am lasat masina la intrarea in traseu (Cheia), si din Maneciu am mers cu ,,ia-ma nene'' sa recuperam masina. Asa am scutit 15 km de pedalat pe asfalt si de multitudinea de camioane care trec pe acolo.
Traseul este minunat, de dificultate medie, se poate face in totalitate in sa, noi doar la ceva pante mai abrupte am ales varianta,,pe langa bicicleta''. Ca timp am facuit vreo 9 ore, cu pauze lungi si dese, una de aprox o ora in zona Tabla Butii - Cimitirul Eroilor.
Numai bine

Luni, 2 februarie 2009 - 16:50

mike
mike
Rucsac

Ok hai sa iti sugerez cate ceva prin zona Valea Prahovei...
Nu o sa ma refer la forestiere pentru ca la cum ai inceput nu e cazul de plimbari pe sa...
Deci: sinaia, cota 1400, cota 2000-piatra arsa-babele-si apoi pe forestierul care coboara spre cabana Cuibul Dorului prin Saua Laptici si prin Saua Dichiului. O bicicleta normala de MTB e suficienta.Sau Babele -pestera-padina-bolboci-saua dichiului-cab cuibul dorului-sinaia.
Daca vrei altceva...un gand de-al nostru e sa taram bicicleta de la Babele la Vf Omu. Inca nu l-am realizat dar nu e timpul pierdut. Pe la cerdac si probabil pe vf Bucura Ocolit o sa o cari in spate. Dar de la Omu nu ai decat sa te intorci la Babele ca nu ai trasee de coborat pe sa.

BAIULUI: Aici esti intr-un mic rai: creasta de la posada pana unde poti ca drum forestier pe creasta sau portiuni gen culmea zamora-piscul cainelui-sinaia.

Mai departe: Calimani: trans calimani se merita 100%.Sfat plecati din gura haitii aveti 12-13 m de drum bun, semiaslatat spre fosta cariera de sulf de la Negoiul Romanesc si apoi continuati spre vf Retetis-impins de bicle . De pe Reteti spre Toplita pe la Lacul Iezerul si pe Piciorul Puturosului-Poiana Puturosului-Toplita.

In Cozia aveti drum forestier pana la cabana pe care va puteti incerca bividii.

Iezer-ai drum de la baraj pe portareasa pana sus la curcea ateneului

In FAGRAS: transfagarasanul si in plus f multe drumuri forestiere din sud-de ex pe Valea Rea cu rabdare si tutun poate si pe Moldoveanu poti sa ajungi daca mai cari si in spate bicla

Leaota-drum forestier pana la cabana si apoi poteca pana sub vf Romanescu si apoi iara drum pana aproape de vf Leaota.

Si in Retezat poti ajunge pe Bicla pana in poiana Pelegii si de acolo impingand la ea la Bucura....

Luni, 2 februarie 2009 - 15:39

kya
kya
(admin)

@grindboy_rol: Activitatile outdoor sunt diverse. Este destul de greu sa se creeze cate o sectiune pentru fiecare. Insa forumul este locul ideal pentru a discuta toate problemele care te preocupa in legatura cu acest subiect.

Mike a postat cateva jurnale in care a descris niste ture cu bicicleta. De asemenea si userul "ionica".

Folosind functia de cautare dupa cuvantul "bicicleta" pe sectiunea Jurnale am avut urmatorul rezultat:
http://www.carpati.org/cauta/jurnale/bicicleta/0/1/
Exista si ceva "zgomot" in rezultatul cautarii, dar o idee, cu siguranta, tot iti vei face.

Succes si te asteptam pe site cu contributii legate de aceasta pasiune a ta!

Duminică, 1 februarie 2009 - 13:05

catalin_
catalin_

Si eu sunt interesat de acest subiect.
zilele astea achizitionez un MTB hard-trail cu care sa ma duc pe Semenic, Straja (trasee care se pot face cu un astfel de MTB).

Citisem ca la vulcanii noroiosi, parti din cheile nerei.. mai multe se pot face, eventual citeste aici:
http://gianinalin.blogspot.com/search/label/~bike

Cine mai stie si altele.. asteptam vesti.

Duminică, 1 februarie 2009 - 04:10

grindboy_rol
grindboy_rol..

Salutare!
Sunt pasionat de mersul pe bicicleta... si tare as vrea vara asta sa plec la ture pe munte cu bicicleta cu tot... problema este ca nu cunosc trasee... asa ca apelez la voi, cei care faceti asta de ceva timp si va rog sa faceti publice traseele montane care se pot face pe bicicleta, chiar si daca trebuie carate sin in spate pe unele portiuni... Apoi trebuie sa mentionati si dificultatea si ce fel de MTB este recomandat pt traseul respectiv, adica daca este traseu strict de DownHill sau merge si cu bicla (MTB) mai normala de munte....
Apoi cred ca ar merge facuta o sectiune pe acest site legata numai de acest sport! Defapt ar trebuii facuta o sectiune numita "Sporturi pe munte" unde sa se discute strict de trasee specifice pt un anumit sport ( ski, bicicleta, catarat... samd), tehnici si tot ce mai trebuie spus...
Multa Bafta si sa aveti cat mai multe intalniri cu natura pe anul acesta (cel putin) !!!

Duminică, 1 februarie 2009 - 03:16

Afisari: 1,822

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0578 secunde

The lyrics that count | ro | fr | es | it | de | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2014) www.carpati.org