Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Oslea Romaneasca
Muntii Godeanu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#49  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Intalnire membri Carpati.org (49)

vasile.popescu
vasile.popes..
Caraba

Eu am fost doar la 2 astfel de întâlniri. Pe Valea Dălghiului, de vară și Valea Sămbetei, de iarnă. Pare că astea cu Valea sunt mai cu noroc la mine.
Deci, valea! La munte cu noi! Cât mai ține vara asta târzie Carpati.org

Miercuri, 18 octombrie 2017 - 20:48

micomina
micomina
Caraba

Super initiativa!

Sunt interesata, propun cabana Valea Sambetei, dar sunt deschisa si pentru alte locatii.

Cine va dori sa vina cu adevarat, va veni, va gasi timp, resurse si deschidere chiar pentru anul acesta, indiferent de loc.
Cine nu, va ramane in fata PC-ul, "pandind" poze si comentand randuri dupa randuri Carpati.org

Deci haideti cu propunerea, dupa cate afisari are initiativa, sunt sigura ca sunt muuulti doritori (nerbdatori) ! Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 16 octombrie 2017 - 10:31

dinac
dinac
Coarda

E mult de citit si de tinut minte, la cat s-a scris aici...Carpati.org Insa imi aduc aminte cu drag si nostalgie, de aceasta intalnire de iarna din 2013 la cabana Valea Sambetei( a fost cumva ultima, pana in prezent?), unde am participat(am fost peste 50 de participanti, pe un omat mare!), am facut focurile in camere si decorat sala de mese, dar mi-am facut si multi prieteni, care in prezent imi sunt ca niste frati si surori...Carpati.org Asta inseamna pentru mine intalnirile de vara/iarna carpati.org! Si cum scriam la acea vreme, Forta sa fie cu noi! Voi veni cu drag la ele! http://www.carpati.org/de_actualitate/intalnirea_de_iarna_2013/51/

Vineri, 13 octombrie 2017 - 21:34

baumwolle
baumwolle
(admin)

Pentru organizarea întâlnirilor carpati.org se va folosi exclusiv carpati.org.

Am inavtivat toate mesajele care nu au legățură directă cu organizarea viitoarei întâlniri a membrilor.

Vineri, 13 octombrie 2017 - 10:59

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Întrebarea inițială este redundantă. Cei care propun ture pe acest portal, precum și cei care se înscriu în ele sunt dovada faptului că oamenii își doresc să se cunoască și să cunoască împreună muntele. Așa că haideți cu propunerea, indiferent dacă implică sau nu date exacte! Nu vor veni toți carpatiștii, nici unii dintre aceia care confirmă aici, dar dacă e anunțată din timp măcar se vor așeza lucrurile.

Altfel, eu aș veni dacă ar avea loc fix unde îmi doresc să merg în acel moment și dacă îmi convine cine se înscrie. Hopa, am gândit cu litere albe... Glumesc, desigur.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 18:27

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

radmar@: "Ce inseamna CA, cruce albastra?"

Christian Adventure, fara unele exagerari, era un alt model in care puteai merge la munte. Dar asta a fost cu multi ani in urma. Acum din zece ture la munte, in zece merg singur. Carpati.org

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 17:16

zentai
zentai
Coarda

Nu mă dumiresc foarte bine de ce se merge pe linia asta, că activitatea site-ului lâncezește, că site-ul e în restriște. Mie diferențele, de când am intrat prima dată pe site, mi se par nesemnificative. Se postează poze f.multe și faine, se organizează ture cu duiumul, în zone pitorești care până acum nu erau în preocupări, se scriu jurnale. Mereu vara activitatea e mai puțină pentru că oamenii merg în vacanțe. La fel și de sărbători.

Eu unul sunt sătul de muncă!Orice propunere de "activități"în acest sens mă crispează! Carpati.org
Prefer să mă cunosc cu ratza, de exemplu, la o sticlă de vin decât la dat "activități"! Dar e doar părerea mea de cocalar, atras spre chiolhanuri, eventual cu muzică bună, mai degrabă, decât la munci! Carpati.org (pentru că am idei puține și fixe și ideea de a mă distra e obsesivă) Carpati.org

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 15:38

mihaispr
mihaispr
Rucsac

Salut,

N-am avut ocazia sa particip la vreo intalnire carpatista pana acum (pentru ca nu sunt inscris de f.multi ani aici), insa si mie mi se pare o ocazie buna de a ne cunoaste cat mai multi si de ce nu, de a anima activitatea de aici.

Intr-adevar am vazut putina activitate pe aici (in ultimii ani) , de multe ori nu pot participa la ture pe carpati.org pentru ca am week-end-urile ocupate si nici timpul necesar pe care il aveam acum 1-2 ani cand ieseam constant pe munte.

Excelenta initiativa !

Nu cred ca accentul trebuie sa cada pe unde mergem neaparat , putem merge intr-un loc pe care mcineva il cunoaste (minim 1 pers sau explorare usoara) (e sufficient) , important e noi sa avem 1-2 intalniri sa discutam si sa ne cunoastem (ca prim punct) inainte de a face iesirea aceea pe munte.

Ca e in Bucuresti, Brasov, pe Vf.Tampa, asta se va vedea .

Ulterior putem discuta si planuri de viitor (drumetii+activitati montane , remarcari, curatari refugii). Sunt extrem de multe lucruri de facut de la zero/imbunatatit in muntii nostr. (Sa facem si bine unui traseu montan, o remarcare , o curatare a potecii, cort , cantec la cabana astfel incat sa putem face drumetie, interactiune umana, activitate fizica montana (nu ceva complicat). )

Se poate organiza si un mini-calendar pe 2018 (acest calendar se poate discuta aproba de catre 3-4 personae , eventual admini sau doritori), cu iesiri in anumite masive per luna (wk il decidem functie de vrem) (sa avem 1/2 iesiri pe luna) si sa facem si bine muntelui in cadrul drumetiei.

Un mic exemplu:

IANUARIE

Iesire in Muntii Hasmas

Iesire in Muntii Baraolt (Sugas Bai - Vf.Gorgo/Gurgau - Izvor Benko - Poiana Benko - Sf.Gheorghe)

FEBRUARIE
Iesire si wk in Muntii Persani (Vf.Magura Codlei - prima zi, Vf.Cetatii a doua zi)
Iesire in Muntii Bodoc (Malnas - Vf.Henter, Vf.Bodoc - coboare Malnas-Bai ori sat Bodoc, ori Anghelus)

......
MAI
Iesire si un wk in Muntii Harghitei (Vf.Harghita Madaras, Vf.Racu, Vf.Harghita Ciceu etc.)
.......

DECEMBRIE

Ceva de genul.

E interesant de mers si in teren si dat feedback celor de la Asociatia Montana Carpati , pentru ce mai poate fi imbunatatit.

Sau sa ne implicam si noi intre noi , sa ne organizam putin (vorbim si cu cei de la AMC) . Trebuie si activitati .
Nu doar drumetie si alegerea unui loc anume...

Dar cel mai important ar fi sa ne intalnim undeva sa ne cunoastem putin si da si o mini drumetie intai (locatia nu are relevanta).

Doar o parere.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 14:41

radmar
radmar
(admin)

@ionescudan: Nu cred ca exista un centralizator cu toate. Are insa separat pt fiecare. Trebuie doar puse la un loc daca le vrei impreuna.

Ce inseamna CA, cruce albastra? De obicei in cazuri mai putin relevante scriem la inceput tot numele urmat de abreviere in paranteza. Ulterior in textul nostru putem folosi doar abrevierea. Acolo exista aceasta statistica centralizata, sau este tot separata?

Jurnale, stiri si alte informatii despre editiile trecute exista, doar motivatia de a le cauta lipseste, dar te pot ajuta cu 3 surse asemantatoare:

http://www.letmegooglethat.com/?q=intalnirea+carpati.org+site%3Awww.carpati.org
http://www.letmegooglethat.com/?q=intalnirea+carpati+site%3Awww.carpati.org
http://www.carpati.org/cauta/carpati/intalnirea+carpati/0/1/

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 12:07

raluca
raluca

Buna,

Ma intereseaza intalnirea si as veni, daca o sa-mi permita programul. Pana una-alta, propunerea Cristinei mi se pare foarte ok.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 10:40

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Exista pe carpati.org o statistica cu toate intalnirile si ce participare a fost de fiecare data?

Pana acum nu am fost la niciuna. In schimb cu un alt grup am fost in nenumarate ture si am facut si doua cantonamente la Cuca, cate 12-14 zile. Nici nu mai aveam loc in cabana. O parte din cei 70-100 din CA au dormit la prici in pod.

Desi afara nu era prea frig, cabanierul spunea ca in zona sunt ursi. La unul din cantonamente, intr-o seara a aparut unul. Cei de la cabana faceau fotografii si ii dadeau mancare cu o prajina. Dupa cateva zile cand venea langa cabana aprope la aceeasi ora, cabanierul ne-a rugat sa nu-i mai dam mancare. Doar ca ursul s-a suparat rau de tot si a rupt toate panourile despre legile muntelui montate de cei din CA.

Poate ca cateva jurnale despre intalnirile trecute ar genera o noua motivatie. Carpati.org

Marți, 10 octombrie 2017 - 21:47

siriso21
siriso21
Coarda

In urma cu 9 ani am inceput sa gust o lingurita din ceea ce insemna sa existi pe site-ul carpati.org si fizic, participand la intalnirea din Leaota in 2008. Nu cunosteam pe atunci pe nimeni din cei ce participau, stiam doar ca sunt o mana de oameni cu aceiasi pasiune, muntele. Am fost atunci in jur de 50 de insi intr-un munte despre care doar stiam vag cam pe unde e pe harta, pe atunci. Dar m-am simtit ca intr-o mare familie, din care ma bucur sa fac inca parte si incerc pe cat posibil sa duc mai departe ceea ce altii m-au invatat si pe mine de-a lungul timpului. Am mai participat si in 2010 la intalnirea carpati.org din Crai, dupa care, din diverse motive, am ales altceva. Mi-as dori insa sa reluam genul acela de intalniri cu discutii, propuneri si idei de imbunatatire a site-ului si a comunitatii carpati.org, prin care, evident, sa ne si cunoastem.

Ca si propunere personala as propune cabana Negoiu, avand o capacitate de cazare mare iar in luna noiembrie de exemplu nu ar fi chiar asa populata. Accesul facil, sala de mese mare, am avea si timp si spatiu pentru discutii constructive si socializare.Iar cine vrea traseu poate urca pana in creasta in doar 3 ore Carpati.org

Marți, 10 octombrie 2017 - 20:27

johnnutz
johnnutz
Caraba

Salut,

N-am avut ocazia sa particip la vreo intalnire carpatista pana acum insa si mie mi se pare o ocazie buna de a ne cunoaste cat mai multi si de ce nu, de a anima activitatea de aici.
Din punctul meu de vedere topic-ul asta a devenit greoi, sustin ideea cuiva care a scris aici, cum ca ar fi utila postarea unei ture, doar cu data fixa, fara a preciza inca locul desfasurarii intalnirii. E posibil sa aiba mai multa vizibilitate si interactiunea sa fie mai mare. Doar o parere.

Marți, 10 octombrie 2017 - 20:09

obyy
obyy

Salut!
La mai multe si diverse intalniri pe MUNTE sunt mai mult decat benefice pentru toti iubitorii de inaltime. Acolo sus e totul altfel. Experientele, proiectele, planurile de viitor in ale muntelui impartasite au fost materializate ca au fost in cadrul unei asociatii sau nu.
Si DA, a fost si foc de tabara, chitareala, dansuri, bautura, fete si baieti.
Cateva amintiri ma trec la ora asta...https://photos.app.goo.gl/onIyuGeupzq3aZvD3

Marți, 10 octombrie 2017 - 19:15

zentai
zentai
Coarda

Eu m-am simțit încurajat de propunerea lui urlea 2002, că dacă știm ceva să propunem, anterioară fix propunerii mele.

Situația fiind cu un mare grad de generalitate, angajamentul unuia ca mine care nu-și poate promite viitorul mai mult de 48 de ore, mi s-a părut doar un gest de complezență cu care nu am socotit că să încarc pe cineva! Dacă s-a înțeles că m-ar durea la bașcheți, precizez dragi co-carpatiști că s-a înțeles greșit! Carpati.org

Acuma, cu auto-dafe-ul la zi, socotesc că propunerea, oricum ar fi ea, va împărți părerile în două. Dar din experiențe anterioare, ca ea să întrunească un procent care să poată fi evaluat ar trebui creat un poll cu genul de tură care se vrea (cabană versus rupt genunchii prin vreo genune), apoi data, apoi locația! Și cine zice că vine, să vină, tată! Carpati.org

Marți, 10 octombrie 2017 - 16:56

dorubv
dorubv
Caraba

În cazul în care se vor relua întâlnirile și nu se vor suprapune cu alte evenimente personale voi participa cu mare drag.

Marți, 10 octombrie 2017 - 12:44

conrad
conrad
(admin)

Nu vreau sa continui discutia pe acest mesaj intr-un mod care nu intereseaza pe nimeni, dar pentru ca am fost acuzat direct cum ca as fi facut pe cineva nesimtit, doar prin rastalmacirea vorbelor mele scoase din context si gresit interpretate (din neatentie sau din reavointa, n-am de unde sti), intr-un sens care nu are nicio legatura cu intentiile mele, ma vad nevoit sa lamuresc acest lucru. Si imi asum ca e posibil sa ma fi exprimat nu tocmai pe inteles.

Acea expresie cu "buna masura" vine la sfarsitul unei fraze. Scoasa din context poate fi interpretata oricum, pusa in context nu mai are legatura cu comentariul pe text facut anterior.
Prin acea "buna masura", ma refeream la gandirea rationala. Ca nu are sens sa ne amaram ca "din ce zic adminii va fi hat-hat, candva..." in loc sa fie cat mai degraba, in conditiile in care oricum ultimele intalniri nu ne-au interesat si nici nu le-am simtit lipsa cata vreme nu au existat.
E important sa spunem ce gandim, dar mult mai important e sa gandim ceea ce spunem.

Acum, daca mai exista mesaje personale care sa mi se transmita mie, dar fara interes pentru altii, rog sa fie folosita mesageria privata. Din respect pentru ceilalti.

Marți, 10 octombrie 2017 - 12:03

baumwolle
baumwolle
(admin)

@vjs: https://www.screencast.com/t/B4TRqpRu6J08

Marți, 10 octombrie 2017 - 09:06

vjs
vjs

Salut, rog pe cineva cu putere-n tastatura si minte la purtator sa ma dezaboneze de la acest thread poluat. Multumesc.

Marți, 10 octombrie 2017 - 06:25

lauramatei
lauramatei
Busola

Caludiu, n-am luat nimic personal de data asta. Nu stiu de ce discutam asa de greu, eu doar sustineam un punct de vedere diferit de al tau si nu e doar punctul meu de vedere (coincide cel putin cumva cu ceea ce sustine si Mihaela, de exemplu). Nu e un conflict, nu ma cert cu nimeni, nu atac pe nimeni.
Dar tu ne combati vehement si dojenitor (ca vezi doamne, ne indepartam de ideea intalnirii etc etc). Spui asta:

"Parerea mea pur personala e ca se pune prea mult pret pe unde si cand, si mai putin pe esential: cati si cum?
Scopul acestor intalniri nu este sa descoperim locuri noi, in opinia mea, ci sa descoperim oameni noi. Pentru locuri noi avem oricand la dispozitie organizatorul de ture."

Apoi ne dai si un exemplu, ca sa sustii in continuare ca nu e normal/bine/corect sa ne intereseze locul.

Apoi spui:
"Asa si cu intalnirile astea: scopul lor e sa descoperim oameni noi, nu sa descoperim locuri noi."

sau, mai mult, pomenesti exact despre cei care chipurile nu vin pentru ca nu le place locul:
"Cei care sustin sau gandesc ca nu vor sa vina intr-un loc anume, pentru ca nu le place zona, e prea comerciala sau au fost deja de n ori acolo, consider ca se indeparteaza foarte mult de ideea si spiritul acestor intalniri."

Prin urmare, tu esti cel care se opune (prea) vehement preferintelor altora (printre care ma numar, dar sunt sigura ca nu sunt singura!!!), ba chiar reprosezi ca nu se concentreaza doar pe oameni. N-am gandit nicio secunda ca ma vizezi pe mine personal si doar pe mine sau ca avem noi ceva de impartit. Pur si simplu am argumentat un punct de vedere, care da, e si al meu. Am justificat (politicos si civilizat, cel putin in intentie) preferintele pe care tu nu le intelegi si le consideri deplasate. Nu impun nimanui preferintele mele, dar te rog sa nu ma mai impiedici sa le exprim, atata vreme cat n-am atacat pe nimeni.

Observatii personale:
- esti admin, dar n-ai venit cu nimic constructiv in discutie, doar cu negari, respingeri, lectii despre ce asteptari avem voie sa avem noi de la intalnirea asta. De bine, de rau, ceilalti, asa, nepriceputi cum suntem, incercam sa spunem cum si ce am vrea, sa dam o idee, dupa mintea noastra, chiar daca ne ia valul si gresim. Ba mai mult, mi-e evident ca tonul tau merge spre "Aceasta intalnire nu are rost si nu va avea succes". E posibil sa ai dreptate, dar daca o tensionezi atat si vrei sa o privim ca pe o sedinta in care suntem obligati sa ne intereseze doar sa facem cunostinta, s-ar putea sa nu mai intereseze chiar pe nimeni treaba asta. Si e pacat. Las-o sa fie o bucurie, nu un protocol.
- esti admin, dar nu faci altceva aici decat sa alimentezi contradictiile si tensiunile.

Si sa spunem drept:
- In interventia ta imediat dinaintea acestui comentariu al meu, mi te adresezi DIRECT, ma contrazici DIRECT si recurgi la jigniri subtile la adresa perosnalitatii mele, imaginii mele pe site si modului in care comunic/nu comunic cu lumea, capacitatii de a aduna/nu aduna oameni etc etc etc. Lovesti pur si simplu, cu ideea "stai in banca ta, ca oricum nu intereseaza pe nimeni ce-ti place tie". Dar dupa atatea sute de zile prin asprimea muntilor, de multe ori singura, dorinta si multumirea mea e sa fiu impacata eu insami cu mine, in primul rand. Si nu ma clatina pe mine frustarile ca nu ma iubeste carpati.org si ca n-am 1000 de oameni care ma urmeaza in ture. Sunt bucuroasa daca pot sa ofer ceva chiar si unei singure persoane, sunt la fel de bucuroasa si daca merg singura prin locurile dragi. Nu pun turele pentru a avea fani. Intr-o zi poate n-am sa mai merg pe munte si-o sa-mi para rau ca n-am incercat sa ofer ceva.
- In final, muti adresarea la general, dar de fapt imi spui (nu doar mie, probabil si altora) sa-mi caut "buna masura". Eu asociez "buna masura" asta cu "bunul simt". Si daca e asa, e grav, pentru ca chiar insulti niste oameni. Ne certi ca nu ne-am interesat pana acum si ne faci nesimtiti ca indraznim sa fim nerabdatori (era doar entuziasm, n-a grabit nimeni pe nimeni).

Sper sa nu abuzezi de calitatea ta de admin si sa nu stergi acest schimb de replici. Carpati.org inseamna si asta. Nu e nimic roz. Nu ma mir ca oamenii nu sunt interesati sa ne cunoasca nici pe mine, nici pe tine.

Imi cer sincer scuze pentru poluarea topicului!!!!
Nu mai am absolut nimic de zis, dar raman interesata de intalnirea cu membrii carpati.org, chiar daca ei nu vor sa vina cu mine in turele mele sau nu ma primesc in turele lor... sau nu-mi dau voie sa-mi placa altceva decat ce le place lor... Carpati.org mi-a adus in viata si prieteni, prieteni adevarati!!!!

Marți, 10 octombrie 2017 - 02:43

Afisari: 1,979

#49  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0692 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org