Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Ianuarie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Toaca
Muntii Ceahlau

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Cum profesez legal meseria de ghid montan? (6)

mad
mad
Caraba

Evident ca n-au nicio obligatie. Mie mi s-a parut simpatic proiectul, mai ales daca vrei sa faci chestii mai "exotice", non-montane, gen kite surfing.

Vineri, 9 martie 2018 - 11:18

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

@mad: Din câte înțeleg eu, ghizii români se pot înregistra pe acea platformă dar nu au obligația s-o facă.

Vineri, 9 martie 2018 - 11:04

mad
mad
Caraba

Nu stiu daca e cel mai bun loc sa pun asta, dar am zis ca s-ar potrivi. Am dat de un proiect relativ nou pe net, de curiozitate am incercat sa gasesc ghizi pe parte montana pentru Romania si cele mai apropiate rezultate erau de la bulgari. M-am gandit ca poate prezinta interes, mai ales ca ei specifica faptul ca nu lucreaza decat cu ghizi atestati.

https://bemyguide.com

Vineri, 9 martie 2018 - 08:36

sciprian
sciprian

Ghidul national este o specializare care se obtine doar dupa ce exista deja calificarea in meseria de ghid. Aceasta calificare se obtine in urma unui curs iar atestatul este de ghid local, nu national. Pentru "national" se face un curs separat.

Miercuri, 30 august 2017 - 15:23

baumwolle
baumwolle
(admin)

Pe site-ul Ministerului Turismului este detaliata procedura de obținere a atestatului de ghid montan: http://turism.gov.ro/web/atestat-si-ecuson-ghid-de-turism/ .

Pentru lista furnizorilor autorizați, trebuie să consulți site-ul ANC sau să te adresezi direct lor, acesta nefiind actualizat: http://www.anc.edu.ro/ .

Desigur, calitatea fiecărui curs depinde de mai mulți factori. Răspunsul oferit de mine se referă doar la partea legală pentru practicarea acestei meserii.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 30 august 2017 - 09:56

mclaren
mclaren

Conform unui topic mai vechi(2009),
singura modalitate legala de a accede in aceasta profesiune(ghid montan) este urmarea pasilor:

1.curs de calificare in meseria de ghid national de turism (organizat de mai multe entitati acreditate)
2.curs de specializare pentru ghizii montani organizat de AGMR.

Meseria/calitatea de ghid montan este prevazuta in Codul Ocupatiilor din Romania
In urma absolvirii acestor doua etape se depune un dosar cu acte la Ministerul Turismului si se obtine ATESTAT de GHID MONTAN.
Doar pe baza acestui act te poti numi ghid montan si poti profesa.

Intrebarea e daca sunt schimbari in acest proces?
Care sunt entitati acreditate pt "ghid national de turism" de la pt. 1;
La pt. 2 AGMR-ul ramane unica solutie in a oferi calificarea de ghid montan(legal nu doar o diploma care nu te ajuta la nimic) si daca sunt si alte alternative?

Miercuri, 30 august 2017 - 09:41

Afisari: 812

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0680 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org