Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Cindrel
Muntii Cindrel (cibin

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Traseu crare pe "Locomotiva" din Curmtura (18)

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

chiar daca nu iesim pe undeva,mergem si bem o bereCarpati.org.Carpati.org

Joi, 28 octombrie 2010 - 00:14

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

da tavi,sperams ane vedem iarna aceasta sa incercam cevaCarpati.org.oricum tre s ane vedem sa iti inapoiez cartile si sa sa imi dai brisca.

toate bune,
alekz

Joi, 28 octombrie 2010 - 00:13

mvc
mvc
Caraba

Pt Cornel: o sa cercetez si eu despre acele trasee. De unele mai auzisem. Orice informatie e bine-venita !

Multumesc !

Duminic, 24 octombrie 2010 - 23:57

mvc
mvc
Caraba

Precum am promis, la sectiunea Jurnale am postat o relatare a mea depre Acul Crapaturii, cu poze si doua schite.

http://www.carpati.org/jurnal/acul_crapaturii/2136/

Duminic, 24 octombrie 2010 - 23:55

gornel_z
gornel_z

Interesant ca au mai aparut pitoane si ancore pe acolo. Chiar arata bine fata aia, iar anul trecut nu exista nimic.
Eu am intrat prin spatele turnului T1 de pe brana de care pomenesti, printr-un horn care se termina exact in saua dintre T1 si T2. A doua lungime merge pe unde ai schitat-o tu cu verde pana pe T2.

Pt Mihai: am vazut un piton sau doua pe Manusa Crapaturii, dar nu m-a tentat prea tare.
Intr-un nomenclator mai vechi sunt trecute multe trasee in zona Curmatura, in "Pereti izolati". O sa enumar cateva, poate trezec ceva amintiri: FISURA INTRERUPTA, 4B, 3lc, SPALATURA, 4B, 3lc, TR DIN COLTUL SANTINELEI REFUGIULUI, 4A, 3lc, TR TAPULUI, 3B, 4lc, TURNUL MIOZOTIS, 3B, 3lc, LESPEDEA ALBA, 3A, 3lc, TR GROTELOR, 3B, 2lc, TR ROLLAND, 3A, 2lc.
Deci astea sunt separate de ce exista in Peretele Galbinarilor sau in V Crapaturii. Are cineva ceva info?
Merci!
Cornel

Vineri, 22 octombrie 2010 - 22:44

timmy
timmy

Vina este a mea, am inserat special nite spaii pentru a nu crea un link direct ctre fotografie (aveam senzaia c aa se procedeaz). Mi-am nvat lecia! Mulumesc!

Vineri, 22 octombrie 2010 - 11:43

cipicernat
cipicernat
(admin)

Cele doua linkuri au fost corectate si sunt acum functionale.

Vineri, 22 octombrie 2010 - 09:27

paciu
paciu

Draga Razvan,

Cred ca nu prea ma duce capu, deoarece, la fel ca si Alex, nu am reusit sa du de urma albumului d epe picassa sau a adresei mentionate ultima data, desi nu prea am probleme de genul.
Crezi ca ai putea verifica daca adresa e buna, sau sa mi-o trimiti inca o data?
P.S. As vrea mult sa merg la iarna pe Locomotiva si Ac(daca voi avea coechipier serios, cum a fost Alex asta vara), de aceea as dori sa nu mai balauresc ca asta vara.

Mersi mult,
Paciu

Vineri, 22 octombrie 2010 - 03:15

timmy
timmy

Greeala mea, schia se regsete la

http://lh3.ggpht.com/_hwsXe0q6QCE/TL_i6kCVgwI/AAAAAAAAAKE/JM5R-554Oog/s720/loco.JPG

fr spaiul de rigoare. mi cer nc o dat scuze!

Joi, 21 octombrie 2010 - 12:17

mvc
mvc
Caraba

Salut !

In Locomotiva am urcat si eu mai demult , pe o varianta asemanatoare cu cea descrisa de Cornel (care cred ca se regaseste si intr-una descrisa de Razvan).
Acum inteleg c-au mai aparut amenajari, ceea ce atunci cand am urcat eu nu existau (doar niste pitoane ici-colo).
Nu am reusit sa accesez schitele lui Razvan...

Traseul alpin din Acul Crapaturii l-am parcurs de mai multe ori, recent in vara aceasta. Privelistea de sus, din Varful Acului, e f aeriana si deosebita!
O sa incerc sa postez cateva poze din traseul pe Acul Crapaturii.

Pt Cornel: mai exista un traseu pe Manusa Crapaturii, dar mai multe nu cunosc. Totodata inspre Piatra Mica, pe stanga, sunt cateva tzancuri zvelte ce merita urcate. Eu m-am delectat cu cateva.
La fel, sunt deschis la orice informatii si discutii pe acest subiect.

Numai bine !
Mihai Cernat

Joi, 21 octombrie 2010 - 10:53

timmy
timmy

ATENIE! MESAJUL URMTOR CONINE DESCRIEREA UNUI TRASEU DE ALPINISM. NU POT FI TRAS LA RSPUNDERE PENTRU ACIUNILE NTREPRINSE N URMA CITIRII MESAJULUI MEU. ALPINISMUL ESTE UN SPORT PERICULOS I PRACTICAREA ACESTUIA POATE DUCE LA RNIRI GRAVE SAU CHIAR MOARTE!
Salut. M-am ntors i sper s pot face o descriere a traseului sau, mai bine zis, a traseelor din Locomotiv.
Apropierea: Se urc pe lng gardul cabanei Curmtura - cel perpendicular pe poteca ce vine dinspre zrneti - deci gardul nordic. Ne abatem foarte puin la dreapta i intrm n pdure. Dup scurt timp deja se vd stncile printre brazi. Continum i urcm puin mai abrupt cu orientare spre sud, pn ce ajungem pe o brn.

De aici, sunt dou variante de traseu. Dac vei studia proasta schi fcut de mine (http://picasaweb.google.com/razvantbadea/PiatraCraiuluiLocomotiva#553038836316802329
8),
este posibil s clarificm puin.

Traseul 1 Rou: Pleac de pe brna iniial spre nord, urc vreo 5-6 metri printre stnc i iarb pn la un prim piton de unde ncepe o scurt traversare spre stnga, mai urc un horn i ajunge ntr-o regrupare cu 3 pitoane (atenie cel din stnga se mic). De aici traseul merge tot spre nord pe o ramp friabil de stnc i iarb, trece prin dreptul unui copcel mic uscat, ca s ajung n aua dintre T2 i T3, de aici, nc un hornulei i se ajunge pe platforma somital unde se gsesc 3 pitoane. Prima lungime are vreo 3 ptioane fr cele din regrupare i a doua niciunul. Grade de dificultate: L1 2+, L2 3-.

La retragere am descoperit traseul 2 (verde), care pare mult mai frumos (am reuit s urc 3/4 din L1 din cauza frigului ).
Acesta pleac din extremitatea sudic a brnei i urc peretele sud-estic. Este bine asigurat cu pitoane epene. Ofer o crare plcut, chiar interesant pe fisuri i cteva platforme, pasul (n opinia mea) fiind o bavarez pe la jumtatea peretelui. Regrupeaz la dou spituri noi consolidate cu lan exact sub T1. Urmeaz o traversare de civa metri pn n strunga dintre T1 i T2 pe "creasta" lui T1. n strung se gsete o a doua regrupare la pitoane de aceast dat. La baza unui perete splcit. Totui la rapel am vzut o linie de pitoane mergnd spre faa vestic a T2, probabil continuarea fireasc a traseului.

Toate cele bune, v stau la dispoziie!

Rzvan Badea

Joi, 21 octombrie 2010 - 10:08

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

oricum si noi am comis-o in ac,am urcat prima lungime(in care am legat cele 2 lungimi clasice),pana la aven,si de acolo ne-am retras ca sobolanii k ne-a prin o ploaieCarpati.org.oricum s aai vreme si stanva uscata!

toate bune,
alekz

Luni, 18 octombrie 2010 - 01:10

timmy
timmy

Merci Cornel, sper s fie vreme. Dac a avea o zi cu vreme bun, da, mai degrab m-a bga n Acul Crpturii. S vedem ce se ntmpl n teren. Mulumesc mult pentru ajutor.

Vineri, 15 octombrie 2010 - 12:16

gornel_z
gornel_z

Salut.
N-am inteles exact pe unde au balaurit paciu si laeksutzu, eu am urcat trasul anul trecut si cred ca am nimerit varianta corecta. Accesul se face pe poteca marcata spre V Crapaturii pana in dreptul Locomotivei. De aici traversezi stanga pe curba de nivel pana la baza stancii si gasesti o fata cu iarba care te urca pe fata opusa a coltului unde gasesti niste brazi la care te opresti. Pana aici mergi fara probleme e elementar. Cand ai trecut pe fata Locomotivei opusa potecii marcate esti deja deasupra unui perete inalt si surplombat. De aici te legi si urci un horn scurt si usor pana in strunga dintre cele 2 varfuri (gasesti pitoane). Aici e o regrupare pe care te sfatuiesc sa o folosesti. Eu am sarit peste ea si frecarea a fost cam mare in continuare. De aici vezi pitoane tot pe fata din stanga, unul mai prost ca altul, undeva lipseste un piton, eu am pus o nuca mica in care m-am tras, apoi e o iesire prin ierbotenii sus. Iti recomand sa iei un peu la tine si sa-l bati acolo unde lipseste (se vede urma de rugina) si sa-l lasi acolo si pt altii. Pe vf gasesti 2 pitoane cu inel si buclele de cordelina din care am facut noi rapel. Iti recomand sa schimbi buclele alea si sa pui ceva cat mai lung, oricum o sa ai probleme la recuperat coarda.
Traseul intr-adevar merita pt perspectiva asupra zonei, dar nu merita deloc pt escalada propriu-zisa. Daca vrei ceva frumos mergi in Acul Crapaturii.
Bafta!
Cornel
PS: stiu ca sunt mai multe trasee de alpinism in zona Curmatura, daca are cineva informatii as fi recunoscator daca le-ar face publice. Ma refer mai mult la zonele izolate, nu la peretele cu Fis de Cristal. Chiar si accesul pana la baza ar fi un mare lucru pt ca eu am cautat si nu le-am gasit. Merci.

Vineri, 15 octombrie 2010 - 11:16

timmy
timmy

Salut biei!

Merci de informaii. Eu oricum m duc cu cineva din zon care a mai fost, dar vreau s merg cap i, dup cum spuneam, mi place s fiu pregtit ct de ct.

O s ncerc s vin cu o descriere bun, dac vremea mi permite s urc.

Dei nu este cine-tie-ce rut i stnc, cred c ar fi oameni intersai s vad zona i de pe Locomotiv.

Mulumesc nc o dat!

Vineri, 15 octombrie 2010 - 09:47

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

ravan,descrierea lu tavi(eu am fost partener de coarda in vara cu el)e foarte exacta.dar eu mai adaug ca daca ajungi in varf sa ai mare grija la retragere,care iti poate da de furca,spun asta ca si salvamontistului i-a facut probleme si el stia ce e cu traseul.in rest,tura faina si dute pana sus sa ne descrii si nou mai bine traseulCarpati.org

numai bine,
alekz

Joi, 14 octombrie 2010 - 19:42

paciu
paciu

Nu vreau s ate induc in eroare total, dar pot sa-ti descriu partial traseul tinand cont ca am urcat una l.c. din el.Dela cabana urci drept spre Locomotiva, apoi un tapsan putin mai abrupt te scoate pe o platforma innierbata larga la baza stancilor.Chiar in dreapta cum te uiti la locomotiva se zareste un fel de coama ruiniforma, destul de friabila, care urca pe umarul din dreapta.Prizele sunt asezata ca treptele unei scari, se urca lejer la bocanci, nu are mai mult de-un 3 UIAA(e 2A clasic).Nu exista nici un cui, noi am batut unul d emoral si l-am scos, pana in regruparea care e la vreo 20 de m in varful tunuletului din dreapta.Sunt de fapt doua regrupari, la doar cativa m una de alta, n-am inteles logica.Acolo o sa gasesti si-un cui lasat de mine asta vara.Din varful turnuletului se merge diagonal stanga pe o brana si apoi alta l.c.-noi nu le-am parcurs ca n-am stiut daca traseul contiua intr-adevar pe acolo, dar ne-au lamurit salvamontistii pe urma.
In turnul central mai e un traseu / tentativa cu cateva pitoane ratacite, insa nu am gasit o continuare logica, iar daca este, nu prea am vazut asigurari.Insa ala nu e traseul descris de Cristea, cel putin nu 2A-ul.......

Joi, 14 octombrie 2010 - 16:47

timmy
timmy

mi cer mii de scuze pentru ntrzierea cu care apare ntrebarea fa de momentul lansrii noului topic.

A vrea s tiu dac cineva posed informaii legate de traseul de crare ce duce pe platforma superioar a stncii numite "Locomotiva" din apropierea cabanei Curmtura, n Piatra Craiului.

A vrea s dau o rait i nu prea mi place s intru-n perete cu temele nefcute.

V mulumesc anticipat!

Rzvan Badea

Joi, 14 octombrie 2010 - 16:32

Afisari: 8,644

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0636 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org