Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Vacarea
Muntii Iezer-Papusa

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Scurt istoric despre parcurgerea unui traseu, iarna (23)

alexus
alexus
Busola

Ma gandeam ca trebuie sa mai existe pe undeva carti, reviste, articole, unele informatii sau oameni care ar putea da unele informatii cu privire la acest subiect.

Este un traseu cel putin "tare" si ar fi fost interesant de stiut cand a aparut pentru prima oara acest traseu, cand a aparut pentru prima oara ideea parcurgerii integrale, iarna, cand s-a materializat pentru prima oara aceasta idee, de catre cine, cum, in ce conditii, cine si cand a mai incercat si a reusit, cine a mai incercat si a abandonat sau din pacate, a sfarsit tragic.
Este imposibil sa nu existe pe undeva, surse pentru scrierea unui istoric al acestui traseu.
Este pacat ca un traseu atat de important, la care ravnim multi, dar putini se incumeta si probabil ca sunt doar cativa care l-au reusit, nu are o istorioara scrisa.

Sâmbătă, 18 aprilie 2009 - 15:25

odin
odin
Rucsac

Informatii erau in carti, am mai vorbit noi intr-un topic de asta. Probabil ca exista oameni care sa fi facut traseul cum spui, dar atunci nu era acest site, sa puna omul jurnal. Sau nu vrea sa scrie.
In al doilea rand, nu cred ca ca a fost cineva care sa nu se abata de la creasta intr-o forma sau alta, mai ales iarna.

Vineri, 17 aprilie 2009 - 23:58

alexus
alexus
Busola

Sunt "vrajit" de traseul de creasta al Muntilor Fagarasului iarna. Am cautat peste tot (sau poate nu am cautat unde trebuia), informatii despre primul alpinist care a incercat sau care a reusit, parcurgerea integrala, precum si despre alti alpinisti, indiferent daca au fost primii sau ultimii, perioada cand s-a intamplat, conditiile, etc.
Deasemenea, am cautat informatii despre parcurgerea integrala a acestui traseu iarna, din Valea Oltului pana la Plaiu Foii, dar care sa includa Custura Ciortei, Custura Saratii, Strunga Dracului, Portita Arpasului ... adica, fara abateri pe langa creasta sau pe sub creasta.
Exista oare informatii, articole, jurnale, poze, filmulete, referitoare la acest subiect?

Vineri, 17 aprilie 2009 - 22:41

Afisari: 3,037

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0549 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org