Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Ursu
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Pasaj degradat Brana Costilei (7)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumim! Sa vedem daca ne-om baga pe acolo pana la urma...
Stii cum e - sa-ti risti propria viata sau integritate corporala e mai usor decat sa te joci cu a altuia Carpati.org

Marți, 19 iulie 2016 - 11:38

alexandra.p
alexandra.p
Busola

Carpati.org) Da, macar atata Carpati.org
Cu multa placere! Sa aveti vreme buna si bafta! Carpati.org

Marți, 19 iulie 2016 - 11:21

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

In regula, multumesc frumos.
A naibii inscriptie, s-a rupt totul pe acolo dar ea a ramas Carpati.org

Marți, 19 iulie 2016 - 11:12

alexandra.p
alexandra.p
Busola

Cu multa placere!. Nu, nu au fost probleme dupa pasajul cu lantul rupt. Dupa ce am depasit acest pasaj, nu imi aduc aminte de nimic dificil. Totul e ok.

Da, pe Malin in acea zona (unde este inscriptia rosie BM COSTILA) inca este zapada pe Malin. Noi nu ne-am dat seama cum sa coboram in acea zona (pragul era cam mare si nu aveam coarda pt rapel, si erau si rimaye), asa ca am continuat sa coboram pe malul drept si mai mult (vreo 10 minute, cam asa), pana intr-o zona unde se putea calca fara probleme pe zapada de pe firul vaii, si cativa pasi mai jos se si termina zapada. Terenul este insa foarte instabil pe Malin in aceasta zona in care a trebuit sa urcam pe firul vaii pana la inscriptia rosie unde se intra pe Brana. Nu e foarte grav, dar ti-am zis ca sa stii Carpati.org

Marți, 19 iulie 2016 - 11:09

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumesc! Si dupa saritoare cum se prezinta lucrurile? Inainte erau niste trepte de pamant/iarba pe care suiai inapoi in brana pana la jnepenii aia, dar din cat am inteles/vazut de la amicul meu au cam fost si ele afectate. V-a pus probleme bucata aia?

Si inca ceva: la traversarea de Malin ati mai avut zapada, nu?

Pun atatea intrebari fiindca am responsabilitatea acestui coechipier ocazional, altminteri am eu variante de a o scoate la capat.

Marți, 19 iulie 2016 - 08:42

alexandra.p
alexandra.p
Busola

Hey!
Am fost sambata pe acolo, dinspre Galbinele spre Pripon. Lantul este in continuare rupt, dar pasajul poate fi urcat. Nu usor, ce-i drept, dar se poate. Prietenul meu a urcat ajutandu-se la un moment dat atat de lantul din dreapta, cat si de lantul din stanga, in acelasi timp, tinandu-se de ambele cu cate o mana. Mie mi s-a parut un pic cam greu, si m-a ajutat el sa urc dupa ce a ajuns sus. Daca noi ne-am descurcat, cred ca va veti descurca si voi Carpati.org Bafta!

Luni, 18 iulie 2016 - 23:24

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Salut tuturor,

Postasem in primavara o stire despre saritoarea de intrare din Malin in BMC care s-a cam rupt, cu lant cu tot (http://www.carpati.org/stire/degradare_pasaj_brana_costilei/4449/) . N-am mai reusit sa ajung pe acolo de atunci. Intrebarea este: imi poate spune cineva care a fost pe acolo dupa aceea daca mai merge urcat acel pasaj la liber? Vreau sa ajung pe acolo cu cineva care se misca ok dar nu are competente speciale de catarare, si eram curios daca 1. sunt eu capabil sa sui portiunea si 2. daca va fi el, venind in urma mea... Pana acum n-am vesti directe decat de la un amic care a parcurs pasajul in sens invers si a dat rapel, ceea ce nu suna deloc incurajator.

Multumesc anticipat.

Luni, 18 iulie 2016 - 20:49

Afisari: 2,414

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0546 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org