Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2018
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Peleaga
Muntii Retezat

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Frienduri (30)

zentai
zentai
Coarda

-@-andras- Da!OK! Mulțumesc! Carpati.org

Am în apărare a spune că eram foarte tânăr și nu-și bătea nimeni capul să extragă pitoanele. Adică nici măcar nu ne dădea prin cap așa ceva, ni se părea nebunie să stăm "agățați de mațe" (expresie și de metaforizare a senzației de vomă a începătorilor) și să ne agităm să scoatem un piton bătut tovărășește. Știu persoane care au mers cu mașina de găurit și au pitonat trasee, cu chimice, pe vremea când via feratta nu exista nici măcar în vocabular. Li se spunea "trasee școală" și chiar erau utilizate frecvent (de câtea ori pe săptămână) și cred că și acum mai există această politică.

Apoi, după cum am menționat la începutul postării, de la început am exclus baterea unui piton pentru că iubesc stânca muntelui ca și cum ar fi peretele de la casa mea. Am vreo două pitoane...dar sunt pentru cauză de disperare (pe care nu am experimentat-o până acum dar niciodată nu e prea târziuCarpati.org )

Joi, 12 iulie 2018 - 10:12

andras
andras

Despre pitoane https://cleanclimbing.wordpress.com/2018/04/10/despre-pitoane/

Joi, 12 iulie 2018 - 00:29

zentai
zentai
Coarda

@-rupi- Nu, că n-am întrebat răutăcios! Dar am avut sentimentul că atâția ani, mulți din prietenii mei, și o perioadă și eu, am fost cam fraieri! Carpati.org Ar fi ofticant, având în vedere că trebuia să fii bengos din cale-afară să faci rost de pitoane cinstite și să nu fie căcăcioasele alea din fier cornier strunguite un pic! Ne uitam la el, rămas în perete, cum se uită acum lumea la "Pieta" din Catedrala San Pietro! Adică, era operă de artă, tată, mă-n-țelegi! Carpati.org

OK! Nu știu...Noi avem un prieten care știa și știe foarte multă metalurgie!Tu mai ai încredere într-un piton în care ai dat cu ciocanul, la greu, poate și din lateral, ca să-l scoți din locul lui? Mai dădeam și noi jos pitoane...dar nu ale noastre, ci răgăliile pe care le mai găseam și nu păreau bune la sănătate! Carpati.org

Întreb pentru că păreți mai la zi decât mulți alții cu treburile astea! Nădăsjduiesc să nu fac supărare la careva!
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 11 iulie 2018 - 14:33

rupi2003
rupi2003
Caraba

@zentai
Aici nu vorbim de frienduri pentru premiere, deci nici de pitoane batute la premiere.
Sunt trasee in care au ramas doar pitoane jalon.
Baticu a avut doar 7 pitoane la premiera Furcilor, deci de la actul fondator al catararii in perete s-au scos pitoane.
''Am bătut, în diedru, un piton gros, solid, cu inel. Am introdus în inel frânghia, pentru a face economie de carabiniere, după care ne-am legat. Eu cap de coardă, Ion la mijloc având sarcina să mă asigure și să scoată carabinierele de pe traseu, iar Dan ultimul urmând să scoată pitoanele.''
http://www.ovidiublag.ro/2012/11/colectia-verde-jurnalul-unui-alpinist-si-aviator-de-
niculae-baticu/

Mai e o vorba la straini, doar cel care a batut pitonul poate avea incredere in acesta. Pentru ceilalti este o loterie.

Miercuri, 11 iulie 2018 - 14:14

zentai
zentai
Coarda

Adică voi chiar depitonați un traseu după facere? (!!!!)
Întreb din pură curiozitate (pe care mă chinui de două zile să mi-o omor cu câte altcevaCarpati.org ) .

Nu sunt/n-am fost un mare alpinist dar atât cât m-am mai zbenguit și eu, nici prin cap nu ne-a trecut, măcar o singură dată, să scoatem vreun piton! Toate au fost socotite a fi bătute altruist, forever! Mai ales că erau bătute bine, ca la carte, până la treimea superioară a urechii! (De exemplu, dacă vă abateți din traseul ce urcă de la Fântânele și ajungeți în spatele Vf-Panaghia, acolo încă se mai văd pitoane bătute acum 10-15 ani...poate și mai mult!)

De-asta privesc obsesiv și cu jind și aduc vorba de friend-uri...Le pui, le iei! Giugiuca! Carpati.org

Miercuri, 11 iulie 2018 - 10:29

markbv
markbv
Caraba

@rupi: - din pacate nu detin adevaruri general valabile! Nu stiu sa-ti raspund acum in ce ma asigur pe un anumit pasaj, cand fac testul de rezistenta pentru un piton - improvizez, ma adaptez la teren. Dar da, asa e, testul cu pedala nu se preteaza chiar oriunde, doar ca ala mi-a venit in minte primul. Ca sa fac o gluma, pentru toate celelalte exista testul "ciocanului", ca daca zic ca ii dau cateva ciocane iese altceva....
- Am zis 3-4 nuci, generic, fara a da detalii. Acum, cu precizarile tale suplimentare, cititorul stie ca are optiuni, ceea ce e important!
- da, ar fi ideal ca echipa sa aiba un ciocan de batut pitoane pentru fiecare membru - unul bate, al doilea/al treilea recupereaza! Cum nu traiesc intr-o lume ideala, cand tine de mine, incerc sa bat pitoane doar cand nu am incotro, astfel incat echipa sa nu fie nevoita sa faca manevre/eforturi suplimentare. Da, e de munca la scos un piton bun, dar daca pui tensiune in el cu ajutorul unei bucati de cordelina si il bati cand pe o parte, cand pe cealalta, parca nu e chiar atat de greu. Consuma timp, in schimb.

@ zentai: not taken! Relax.

Toate bune!

Marți, 10 iulie 2018 - 17:46

zentai
zentai
Coarda

Există "Brâna aeriană" și "Poarta de aramă". "Brâna de aramă"poate că e o metaforă. Carpati.org
"Poarta de aramă" nu implică nici un fel de dificultăți. Am parcurs-o și iarna, cu excepția unui travereseu expus, dar care am aflat că a fost "rezolvat" prin repararea acelei șufe care asigură trecerea. Exemplele date nu sunt edificatoare și sunt ce mi-a venit mie în cap la momentul discuției.

Nu sunt secretos decât arareori, mai ales când vine vorba să scot din buzunar 3000 lei pentru că nu mi-aș ține gura!Ceahlăul e mare și sufletele noastre la fel! Carpati.org Nu știu dacă o să-mi aduc aminte să fac poza la friend-ul montat ca la carte în fisura cu pricina, având în vedere că rareori iau aparatul foto pe munte. Nu sunt pasionat și-mi place să hălăduiesc mult mai mult decât să pozez dar te asigur că-n Ceahlău sunt trasee care necesită multă atenție și dacă o să-mi aduc aminte, special for you, my friend, îi dau cu click-ul (am un go pro și doar ăla ar fi speranțe să mi-l încurc prin rucsac fiind mic și foarte ușor...deși, de fiecare dată când l-am luat, am pățit ceva nasol și,fiind superstițios, îl las mai mult pe-acasă, să se-nvețe minte! Carpati.org

Marți, 10 iulie 2018 - 10:28

victoranica
victoranica
Coarda

@Adi: multam de completari, sunt binevenite. Din lista mentionata de tine am parcurs doar Hornul Ascuns de doua ori si da, si eu, si Andrei (baumwolle) ne-am gandit ca ne-ar fi usurat serios munca niste asigurari mobile (macar cateva amarate de nuci).

Eu am plecat de la ce a scris Zentai. Omul a cerut informatii despre frienduri, fara sa precizeze exact unde si cum are de gand sa le foloseasca. Desi oarecum iscoditoare, era inevitabila intrebarea cu privire la traseele vizate de el. Am cautat si eu Brana de Arama, din pozele gasite aici nu-mi pare asa fioroasa - http://luptasizbor.blogspot.com/2010/10/prin-ceahlau-pe-brana-de-arama.html, dar e o parere subiectiva de om care vede o chestie in poze si zice la prima vedere. Zentai stie mai bine ce si cum sta treaba acolo, sau poate are in cap treburi mai sofisticate dar e un proiect personal pe care nu vrea sa-l imparta cu ai' mai curiosi. Situatie in care iarasi il inteleg.

Cred ca ar fi util daca la final de parcurgere imparte cu noi una, doua poze cu niste frienduri montate corect pe acolo pe unde s-a plimbat.

PS: Am aflat cu ocazia asta diferenta intre 'artificial' si 'artificial clean' .

Marți, 10 iulie 2018 - 10:11

rupi2003
rupi2003
Caraba

@victoranica
Am folosit, ca un catarator neserios ce sunt, friend-uri pe trasee neserioase (Valcelul Tancurilor, Hornul Ascuns, Hornul Inchis, Hornul Cetatii Sfaramate etc.) si am fost in siguranta, eu sau coechipierul din regrupare.
Nu de alta, dar ai de exemplu ultimul pas din traseu cam asa:
- prize de mana pe tavanul care iti baga barbia in piept,
- un picior pe o treapta umed-mazgoasa pe care urmeaza sa-ti transferi centrul de greutate,
- ultima asigurare un piton batut de minim 30 de ani care sta in umezeala la 2,5 m sub tine,
- un loc perfect pentru friend-ul rosu de la BD pe dreapta sub tavan.
Exista prin urmare vai cotate 1B - 2A (`trasee de abrupt de catarare usoara`) unde protectiile active sunt foarte utile.

Apropo, daca folosesti friend-uri nu mai vorbim de A2 (scarita in piton), poate de C2 (scarita in friend).

@markbv
In ce te asiguri cand faci testul cu pedala, pentru eventualitatea ca nu tine pitonul batut cine stie cand?

Ar trebui sa ai 2 ciocane, altfel cosi muntele sau pierzi timp cu manevre de ciocan.
In plus, un piton batut bine este dificil de scos; nu intotdeauna partenerul intr-un traseu de abrupt de catarare usoara are forta necesara pentru a scoate pitoane.

Nucile exista in variantele standard si offset. Un kit universal fara offset este stirb din start.

Marți, 10 iulie 2018 - 09:41

zentai
zentai
Coarda

PS- @- markbv- cu permisiunea interlocutorilor, observând că din unele vorbe ale mele s-ar putea extrage idei pe care nu am vrut să le exprim, ce ar putea fi percepute ca un afront, iar eu nu intenționez să mâhnesc pe nimeni, precizez că bătutul pitoanelor se referea doar la situația din terenul la care mă refer, fiind convins că știi unde/când/de ce bați un piton. În ce mă privește, pe unele trasee țintă, din Ceahlău, baterea unui biton înseamnă inaugurarea unui "bulevard" pe acolo. A se avea în vedere și ora editării ultimului mesaj și faptul că Victor deja mă "încărcase" cu aserțiunea că friend-urile ar fi doar pentru oamenii mari! Carpati.org

Tăte cele bune! Carpati.org

Marți, 10 iulie 2018 - 08:56

zentai
zentai
Coarda

@markbv-crezi ca eu nu ma gandesc la cum e mai bine?! Carpati.org
Am trei pitoane si un ciocan de escalada.In privinta pitoanelor am mari ezitari etice...pentru ca ce-ar fi daca fiecare ar bate un piton pe unde simte el nevoia?! Carpati.org Dar de avut in rucsac le am! Carpati.org

Am o afectivitate inspre friend-uri pentru ca le consider elegante si eficiente,acoprind in dimensiuni 2-3 nuci.Sa zicem ca pretul nu conteaza!Ideea e de a avea cat mai putine lucruri in rucsac. Dar o sa ma gandesc serios la kitul propus de tine!
Pentru ca nimeni nu doreste sa ajunga intr-o situatie fara iesire! Carpati.org
Ideea de baza ramane siguranta si cum eficientizez acest concept in teren.

Multumesc pentru sfaturi!

Luni, 9 iulie 2018 - 23:42

markbv
markbv
Caraba

@zentai: Poti sa cumperi si sa cari dupa tine tot ce vrei! Cine poate sa stie mai bine dacat tine ce ti se potriveste?
E insa de discutat daca merita efortul (financiar) in raport cu avantajele oferite. In sensul ca trebuie sa ai in vedere si ce trasee ai in plan. Pt ca e posibil ca stanca sa nu ofere prea multe posibilitati pentru montarea de mobile. Si, nu-i asa, daca intra un friend in fisura, probabil ca gasesti si o nuca sau hex potrivite pentru lucrul asta. Reciproca nu sunt sigur ca e valabila.

Adica ar fi pacat sa dai un purcoi de bani pt un set complet de frienduri, cand pe banii pt doar 2-3 poti lua un set intreg de nuci!
Dar da, friendurile par mai utile si mai usor de folosit. Totusi, este posibil sa le cari dupa tine pe mare parte dintrele si sa nu le folosesti niciodata. Valabil si pentru nuci.
Parerea mea e ca trebuie sa-ti faci bine temele pentru traseu si sa vezi cam ce marimi de asigurari mobile se preteaza. Daca le iei pentru trasee in general, atunci alege-le pe cele de mijloc ( dpdv al marimii) pt ca probabilitatea sa le folosesti este mai mare.
Zic asta pt ca eu mai obisnuiesc sa car dupa mine un set de mobile (nuci) in traseele pe care nu le cunosc si merg singur sau cap (pe principiul ca mai bine le simt greutatea decat sa le simt lipsa) si pot sa zic ca pe cele mici (nr. 1-2, poate chiar 3) le-am folosit rar spre deloc, iar cele mari (10-11) foarte rar. Cred ca ar trebui sa se aplice si la frienduri, doar ca sistemul de notare a dimensiunilor difera, functie de tip/producator.
Eu zic sa nu neglijezi nici pitoanele, s-ar putea sa le folosesti in locuri unde nu poti planta mobile. Cat despre cat de bine sunt montate/batute acestea, le poti verifica tot timpul cu o pedala - daca trec testul, ar trebui sa fie ok.
Daca vrei un kit universal valabil, eu zic ca ar trebui sa iei vreo 3 pitoane de marimi diferite, ciocan, 3-4 nuci, cheie, 2-3 frienduri, incercand sa nu dublezi marimile.
Sper sa iti fie de folos. Daca nu, atunci nu ma baga in seama.
Spor la trasee!

Luni, 9 iulie 2018 - 22:26

zentai
zentai
Coarda

@victoranica-poate nu ma pricep eu sa-mi arăt recunoștința! Carpati.org Atât mai zic: friend-urile sunt tot niste nuci sau pene doar ca sunt de expansiune in dimensiuni.Cine are alta parere s-o aiba argumentat.

Ca să car un piton,trebuie să car un ciocan.O pană cere fisura perfectă pentru ea si nu e foarte sigur ca ramane acolo in cazul in care te incearca gravitatia.
Acum 15 ani aveau goretex-uri doar unii care performau pe înălțimi...La noi in tara nici nu exista cuvântul.

N-o sa zic că mergem împreună si te las pe tine sa asiguri pe unde vreau eu sa trec tur/retur, cu ce zici tu ca să fac asigurări.O sa zic ca fiecare facem alegeri si ca topicul meu se referea doar la care e mai fericită alegere din cele existente pe piata,lucru care m-a dumirit baumwolle încă de la început,ca-s certificate toate UIAA.
Discuția a
continuat si pe mine,ca inițiator al acestui topic,nu m-a jenat.Apoi rupi a venit cu cele două link-uri si mi-am adus aminte ,desi cred ca loco as fi evaluat si eu ,ca nu trebuiesc montate pe dimensiunile lor maxime-minime,ca ori se înțepenesc si nu-l mai poti scoate,ori stau lălâi si daca fisura se lărgește sar din schemă!

Ăsta e calculul meu,în ce privește friend-urile. Ca intr-un traverseu dificil,intr-o fisură orizontală sau oblică,căutată /găsită in prealabil,nu chiar on locul cu pricina,sunt Dumnezeul momentului,fără să mă mai complic să bat un piton (care si el poate să iasă dacă nu e bătut bine,pana la aproape de ureche)sau sa bâjbâi după fisura perfectă cu trei nuci amărâte care niciuna să nu se potrivească si eu sa mă întorc de acolo,pierzând un w.e.

Adică,cât pot gresi de tare in aceste aprecieri?!

Luni, 9 iulie 2018 - 21:18

victoranica
victoranica
Coarda

@zentai: ai vrut consiliere, ai primit-o Carpati.org In principiu friend ul e o scula avansata, folosita de cataratorii seriosi pe trasee serioase (nebunii d'alea cu VI+ , A2 etc). Nu te obliga nimeni sa nu-l cumperi, doar ca pe ce ai tu de gand sa faci iti sunt mai utile niste anouri sau amaratele bucle de cordelina. Si pitoanele alea, ca poti sa le bati in locuri destul de variate, inclusiv in fisuri in care friendul nu intra decat daca e microscopic. In fine, Adi ti-a pus niste linkuri, ai acolo detalii suficiente despre diferite posibilitati de asigurare.

Inca o data, sa mergi cu frienduri pe trasee de abrupt de catarare usoara e ca si cum ai merge cu pioleti tehnici iarna de la Busteni la Diham.

Ca idee, eu n-am sarit de 3B si mi-au fost de ajuns coarda, anourile si buclele echipate. Bine, recunosc, eu sunt noob, dar am supravietuit si fara frienduri.

Luni, 9 iulie 2018 - 20:56

zentai
zentai
Coarda

@ baumwole-Pitonul e un act agresiv si montarea unei nuci sau a unei pene cere măiestrie pe care eu înclin să cred că n-o am! Friend-ul e o soluție care impacă nevoia de siguranță cu dorința de trecere printr-un loc foarte expus. Ar merita să expui,cu subiect si predicat,de ce e o alegere gresita,excluzând pretul de cost si montarea lui gresita! Socotesc că e pe același principiu cu pana sau nuca doar ca-l poti monta intr-o fisură in limitele lui de siguranță!

Luni, 9 iulie 2018 - 19:20

baumwolle
baumwolle
(admin)

Bănuiam că e vorba de trasee de drumeție alpină, sau, dacă vrei, trasee alpine de grad scăzut. În cazul ăsta, aș îndrăzni să îți spun că mai mult te-ar ajuta câteva pitoane (care strică stânca, e drept) sau un set de nuci, dacă ții neapărat să ai asigurări mobile cu tine.

În general, cele mai periculoase secțiuni din acest gen de trasee sunt cele în care expunerea este mare și posibilitatea de a monta asigurări este foarte redusă (de exemplu, Creasta Văii Albe din Bucegi). În aceste condiții, a investi într-un set de friend-uri și a-l căra în rucsac mi se pare prea mult.

Nici vorbă de afecțiune, "neam". E vorba doar că pentru a primi un răspuns complet, e necesar e să oferi toate datele problemei.

Luni, 9 iulie 2018 - 18:48

zentai
zentai
Coarda

E safe,coane!Nu-i nasol nicicum dar dacă nu ai mai trecut pe acolo de vreo 15 ani,treci pe o brana înclinată cadracu si caderea ecevadevis ,cam 150 m,un friend poate fi un prieten! Eu nu stiu.Singura certitudine e ca discutăm ipotetic!
Adică se fac nemarcate in Bucegi si vrei să spui ca nu are nimeni in rucsac un friend,un piton pentru un rapel disperat poate unul si-a rupt piciorul? Zic si eu...

Luni, 9 iulie 2018 - 18:45

victoranica
victoranica
Coarda

e inedit sa ai frienduri pe un traseu de 1A de exemplu. Nu ca e interzis sau gresit, dar de ce sa impusti muste cu tunul ?

Cand urci pe un traseu marcat, cu portiuni de lanturi, iei hamul si coarda cu tine ?

Acum na, poate imi dau cu presupusul aiurea si nebuniile alea de prin Ceahlau prezinta niste fisuri delicate rau in care sade numai bine un friend zdravan protapit. Desi ...

Luni, 9 iulie 2018 - 18:37

zentai
zentai
Coarda

De curiozitate:vorbești serios? Carpati.org
Orice deplasare pe un traseu nemarcat in majoritatea masivelor montane de la noi din țară,cu excepția rătăcirii pe timp nefavorabil,care prin el însuși e un act fortuit, să zicem,...e o încălcare a legii la nivel de contravenție!Carpati.org

Am zis si eu,ipotetic!
Dar,sincer,sunt realmente impresionat de grija ce mi-o purtati.Nu mă așteptam la atâta afecțiune,neam!

Pe vremea când deplasările pe Ceahlău,să zicem,erau fără cenzura legii,sunt niste locuri in care nu am mai fost de foarte multi ani.Unul din ele ar putea fi "La infirmerie",altul "Poarta de aramă",altul vechea trecere de la Ariniș,pe traseul ce urcă de la Duruitoatea.Zic,e lipsit de noimă să ai un friend pe ici,pe colo? La câte căram în rucsac cândva, e chiar asa desuet să mai ai si unele lucruri inutile,uneori?

Luni, 9 iulie 2018 - 18:32

baumwolle
baumwolle
(admin)

De curiozitate: pe ce trasee "nemarcate" dorești să utilizezi friend-uri?

Luni, 9 iulie 2018 - 17:20

Afisari: 771

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,067 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org