Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#55  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Creasta Fagarasului - iarna (55)

dinuct
dinuct

insasi creasta integrala a Fagarasului constitue un record in sine. In Fagaras iarna cu cat faci mai multe zile cu atat ,,performanta" este de apreciat mai mult.Una sa alergi pe o zapada beton si alta este sa inoti in zapada pana la brau.Starea vremii, starea zapezii si starea psihica in care te afli (tu si echipa) face totul in Fagaras iarna. .

Marți, 26 noiembrie 2019 - 14:05

alek
alek

@xoreax eram curios care e cel mai bunt timp scos pentru facut creasta integral, nici eu nu cred ca merita riscat doar pentru un orgoliu. De aia am zis conditii de iarna si nu iarna, fiindca venirea zapezii tine de la an la an. Nu ma refer la un decembire secetos, cu cativa fulgi de zapada.

Luni, 25 noiembrie 2019 - 12:24

xoreax
xoreax
Coarda

Recordul se numeste scapat cu viata Carpati.org
Pe timp de iarna nu face nimeni recorduri in muntii Fagaras.

Depinde si prin ce te referi la iarna. Daca pe 1 decembrie incepe iarna, s-ar putea sa varieze mult timpul de parcurgere fata de o tura facuta la mijloc de februarie.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 25 noiembrie 2019 - 08:18

alek
alek

Salutare! Stie cineva care e recordul parcurgerii crestei integrale a Fagarasului in conditii de iarna?

Miercuri, 20 noiembrie 2019 - 10:20

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Un fel de confirmare :

http://www.summitpost.org/phpBB2/viewtopic.php?t=42136

Miercuri, 10 decembrie 2008 - 09:18

odin
odin
Rucsac

Am facut o noapte intr-o stana, cu niste prieteni. Au spus ca au ei primus cu gaz. Desi avea protectie "anti-frig" flacara scadea vazand cu ochii. Ne-a luat 1,5 ore sa facem un litru de ceai. Ca s-a facut ceaiul...s-a facut, incalzind butelia cu bricheta. Chiar nu puteai sa tii primusul intre genunchi si cana de apa la foc, ce naiba! trebuia sa stea jos.
Atunci am jurat ca nu mai las acasa primusul cu benzina! Nu e vorba ca am ramas nemancati, e vorba ca un primus cu benzina face economie la timp si mai ales la nervi. Noi am fost 5 atunci si chiar am simtit diferenta sa gatesti pt 2 persoane sau 5. Mai ales iarna avand unul cu gaz, afara, nu in cabana.

Ma rog, eu nu sunt pretentios asa tare. Pot sta 2 zile fara ciorba si band numai ceai. Ca n-o sa mor! Cum in ultimul timp iesirile mele nu presupuneau mai mult de 2 persoane, o spirtiera a fost de ajuns.

Primus cu gaz versus cel cu benzina? Pt trei sezoane e bun si cel cu gaz, mai ales ca au aparut butelii mai sofisticate. Iarna daca e frig...pt mine nu exista alta alegere decat un primus cu benzina. Mai greu de umblat cu el dar merita, daca sunt mai multe persoane.

Luni, 8 decembrie 2008 - 13:44

octavian67
octavian67
Caraba

Si cartusul de gaz e de preferat sa fie unul asa zis "de 4 sezoane". Astea au un amestec de butan+propan.
De ex: http://www.montrek.ro/butelie-450-g-p-163.html

Luni, 8 decembrie 2008 - 13:34

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Pe naiba Carpati.org astea-s facute sa le ai prin buzunare, sunt foarte eficace sa-ti încalzesti mânutele. Cu bricheta sau lumânarea este mult mai rapida re-încalzirea gazului. ( Vechi sfat batrânesc Carpati.org )

Luni, 8 decembrie 2008 - 13:23

midan
midan
Rucsac

Nu stiu cat de eficient e dar ... http://www.ascent.ro/product--Incalzitor_Butelii--1745.html

Luni, 8 decembrie 2008 - 13:03

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Trebuie doar sa ti cartusul de gaz la caldura, si sa-l însurubezi doar la nevoie, în ultima clipa. Nu-l pune direct în zapada, ca îngheata gazul. Eventual, încalzeste fundul cartusului cu o bricheta.

Luni, 8 decembrie 2008 - 12:58

florin83
florin83

Am vazut ca s-a discutat de primus-uri aici si vreau sa intreb si eu..
am asa ceva:
http://www.ascent.ro/product--Aragaz_Twister_270_PZ--1700.html
ma pot baza pe el la o tura de 2 zile de iarna la ~2000m altitudine, sau trebuie ceva cu benzina?

Luni, 8 decembrie 2008 - 12:54

mike
mike
Rucsac

Mihai te informez clar ca nu mai sunt locuri la "asistat " la curs, am vb cu Dl Dan Vasilescu, si sunt inscrisi f putini pe cele 30 de locuri de cazare si masa si nu se mai accepta la "autogospodarire"....in rest o groaza de amatori pentru stat la cort, care deja sunt pe lista...

Joi, 20 noiembrie 2008 - 22:25

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Vor fi cel mult 50 cu totul, e o problema de spatiu in sala de "conferinte". Si cu rusinea nu mergi departe.
Carpati.org

Joi, 20 noiembrie 2008 - 22:09

alexus
alexus
Busola

Pentru toti cei interesati de parcurgerea crestei Muntilor Fagarasului iarna, vreau sa va spun ca, toate informatiile care le-am primit, de la serviciul salvamont, de la userul "sanduloiu'', cat si de la domnul Dinu Mititeanu, coincid cu descrierea din cartea Muntii Fagarasului, de Andrei Beleaua.
Spor la citit.

Nea Tanase, bineinteles ca mi-ar place sa asist la acest curs. Ma gandeam doar ca, avand in vedere cei foarte multi oameni care vor fi acolo, mi-ar fi rusine sa ma inghesui si sa iau locul altuia. care a platit pentru asta.

Joi, 20 noiembrie 2008 - 21:24

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ocazia de a "conversa" cu un tip de calibrul lui Francois Sivardière nu se va reprezenta curând. Se poate dormi la cort, manca din traista si asista la curs. Dar, ma rog, alegerea e a fiecaruia.

Joi, 20 noiembrie 2008 - 09:17

vintila
vintila

La ce bun toata aceasta discutie, cand eu am impresia ca omul nu face altceva decat sa va verifice cunostiintele despre creasta muntilor Fagarasiiiiiiiii. El are deja planurile facute ideile formate, nu il atinge nici o povata data de un om de bine sau altul.

Propun ca topicul sa se numeasca "Extemporal - Creasta Muntilor Fagaras in conditii de iarna".

Succes alexus, .....sa te intorci barbat.

Joi, 20 noiembrie 2008 - 09:15

alexus
alexus
Busola

Urlea2002: gata, ai citit profilul ?
Traseul crestei Muntilor Fagarasului-de vara, aproape ca il visez. Nu sunt genul care face multe trasee in viteza si a doua zi nu mai stie pe unde a fost sau care sunt particularitatile traseului pe care tocmai l-a strabatut.
Eu nu prea am timp de postat jurnale, dar iti pot spune ca, atunci cand merg pe munte, nu ma grabesc, nu alerg si nu caut sa stabilesc recorduri. Acolo ma simt bine si vreau sa ma bucur de tot ceea ce ma inconjoara. Deci, merg lejer, ma opresc des si ma uit in toate directiile, imi intiparesc in minte topografia zonei, etc. Scuze, am detailat putin profilul.
Nu neg ca pot exista turisti care ar dori sa sara de la o bataie cu bulgari pe la Barcaciu direct la piolet si coltari in creasta Fagarasului. Nu este cazul meu. Am facut si cateva ture de iarna, in Muntii Fagarasului.
Iti multumesc pentru sfaturi!

Gabrielbv: Asa este, ai dreptate. Am patit si eu ca tine si ca probabil multi altii de pe acest site. Tocmai de aceea este atat de provocator si sunt atat de putini cei care au reusit sa-l parcurga.
Nici chiar toti salvamontistii nu l-au parcurs integral.

Am primit informatii atat de la serviciul salvamont cat si de la userul "sanduloiu".

Eu deocamdata fac planuri si daca totul decurge bine, chiar am sa incerc acest traseu.
Poate reusesc, poate nu. Oricum o sa fie o tura frumoasa. Bineinteles, o tura de placere, fara angajamente aiurea sau orgolii ranite. Carpati.org

Xemax: nu-mi permit din punct de vedere financiar sa iau parte la acest curs despre avalanse, dar este posibil sa ne intalnim prin zona. Vreau sa-mi incerc noul cort si sacul.

Miercuri, 19 noiembrie 2008 - 23:04

alexus
alexus
Busola

Urlea2002: nici raspunsul meu nu are nicio doza de sarcasm sau subtilitati. Carpati.org Citeste profilul.

Miercuri, 19 noiembrie 2008 - 22:28

gabrielbv
gabrielbv
Busola

@Alexus: Te inteleg perfect, cum spui si tu , este o provocare pt noi toti creasta Fagarasului , iarna. Nu imi este rusine sa recunosc, ca anul acesta am incercat , desi "am fugit" pt o saptamana acasa, a doua zi seara , eram deja acasa. Un traseu de 2 ore - un pic exagerat - dar cam in 2 zile l-am parcurs. Nu neaparat conditia fizica ci conditiile meteo, zapada mare si ceata alba, albul total ne-a intors din drum. Degeaba , harta, traseul cunoscut , in albul total - ceata si zapada , habar nu aveam pe unde suntem. Zapada pana la brau , inaintam foarte greu , echipat cu de toate ne impotmoleam repede in zapada si asta in zone nu prea delicate.

Personal , cred ca fara un track GPS pt tura de iarna si fara rachete de zapada , in conditii nefavorabile este mult prea greu.

Dealtfel , cu totul deacord cu Octavian si Cristi ( urlea2002 ) ref. la salvamont si parcurgerea crestei. Parerea salvamontului in general este mult mai "sinistru" decat realitatea. Cateva incercari, portiuni mai scurte din creasta muntelui , pt inceput , ar fi mult mai recomandat.

Miercuri, 19 noiembrie 2008 - 22:23

urlea2002
urlea2002
(admin)

@alexus, am incercat sa urmaresc toata discutia dar m-am pierdut...as avea o intrebare: ai facut creasta integrala a Fagarasului VARA?
Si ca sa fie foarte clar: intrebarea nu are nici o doza de sarcasm sau subtilitati. E doar o intrebare. Nu ai absolut nici un motiv sa iti propui asa ceva daca nu ai facut-o, macar o data, vara. Parerea mea...Carpati.org. In creasta Fagarasului iarna nu poti merge din stalp in stalp, plimbare pe platou, trebuie sa cunosti FOARTE BINE traseul la fata locului, nu din carti. Si apoi, iti recomand cateva ture de iarna intermediare, sa vezi ce inseamna un traseu de ceasta in Faagaras(nu prea are legatura cu Rodnei). Eu zic sa asculti sfatul lui Octavian si sa incerci trasee mai scurte pentru familiarizarea cu acest masiv care, iarna, pedepseste crunt orice greseala..Carpati.org

De acord cu Mihai...te sfatuiesc sa cauti firme consacrate, mai ales ca in Bucuresti ai unde...Carpati.org

Miercuri, 19 noiembrie 2008 - 17:38

Afisari: 5,562

#55  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0629 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org