Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Piatra Scarisoarei
Muntii Godeanu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Cat costa echipamentul de alpinism? (10)

tabeja
tabeja

Deocamdata nu fac bouldering. Un flexor ar fi bun. Cred ca am asa ceva acasa. Se foloseste si pentru antrenarea mainii chitaristilor Carpati.org. Praf de magneziu si saculet urmeaza. Asta chiar e util. Merci.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 14:46

macaz2006
macaz2006
Caraba

Cred ca investitia initiala trebuie sa constea in espadrile si saculet cu magneziu. E indeajuns pentru bouldering. Destul cat sa-si poata face o idee despre ce inseamna catararea. A, si un flexor e foarte important, pentru antrenarea antebratului.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 14:37

tabeja
tabeja

Multumesc pentru raspunsuri.
M am inscris ieri si mi am luat abonament cu instructor si echipament. M am hotarat sa mi cumpar espadrile. Cele de la sala erau uzate si nu cred ca e prea igienic sa la folosesc pe acelea. Mi a recomandat instructoarea ceva la un pret bun, zic eu, de la Ocun.
Dupa ce aflu mai multe, ma gandesc si la un ham, saculet..
Inca nu stiu prea multe si nu vreau sa ma hazardez cu cumparatul.
Partener nu am deocamdata Carpati.org. Sunt cu instructoarea, dar banuiesc ca lucrurile se vor aseza in timp Carpati.org.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 14:19

m1k1
m1k1

Si niciodata autodidact.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 13:33

makayu01
makayu01

Buna,

Iti sugerez ca inainte de a investi banii in echipament sa mergi de cateva ori la sala de escalada, impreuna cu cineva. Motivul pentru care iti fac aceasta sugestie e acela ca oricum la inceput vei avea nevoie de instructor. Presupunand ca te mai duci cu cineva, cei de la sala nu va vor lasa va catarati pana nu demonstrati ca stiti sa legati un nod in 8 prin urmarire si pana nu demonstrati amandoi ca stiti sa filati. Lucruri pe care oricum nu ai cum sa le inveti decat de la un instructor.
Sugestia mea este aceea sa mergi intai la sala si sa iti iei sedinte cu tot cu instructor si echipament si dupa, daca iti place si daca iti mai gasesti un partener/a si invatati filarea, abia atunci sa va ganditi si la achizitionarea echipamentului de escalada.
Pentru echipamentul de sala investitia initiala e relativ mica:
- 250 lei un ham cat de cat ok (Petzl Corax spre exemplu)
- 300 de lei espadrile
- 100 de lei saculet de magneziu cu bila (cu tot cu ciorap)

Daca treci la stanca, acolo se schimba povestea cu investitiile, cea mai ieftina coarda te costa cel putin 300 de lei si e de doar 30m. La care se adauga asigurari mobile, casca, bucle echipate etc.

Mult succes.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 08:53

tabeja
tabeja

M am inscris deja si e foarte fain Carpati.org. Merci pentru raspuns.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 08:50

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Cel mai sigur e sa te inscrii la niste cursuri. Instructorul iti va recomanda si sculele necesare. Oferta pietii este foarte mare, de asta e cam greu sa se raspunda la intrebarea ta. Toate echipamentele ce tin de siguranta sunt omologate UIAA, in functie de ce tip de alpinism adopti diferentele de pret denota aproape exclusiv calitatea, confortul, aspectul si brandul.

Vineri, 4 decembrie 2015 - 07:54

tabeja
tabeja

Multumesc pentru raspuns. Ma intereseaza alpinismul tehnic- escalada. Deocamdata pana invat, in indoor, apoi vedem cum ajung si pe o stanca Carpati.org.

Sfaturile imi sunt de folos. Abia astept sa ma catar Carpati.org. Merci

Joi, 3 decembrie 2015 - 11:14

rupi2003
rupi2003
Caraba

Intai de toate sa ne lamurim terminologic.
Vrei sa faci catarare pe mai multe lungimi de coarda (popular numita la noi si "alpinism") sau escalada sportiva la panou/la faleza?

Din lista indicata de tine probabil pentru inceput te intereseaza escalada sportiva.
Mai adauga la lista ta magneziu, "ciorapel de magneziu" si o carabiniera cu filet. Unele persoane folosesc si manusi fara degete cand fileaza.
In privinta dispozitivului de asigurare ai de ales intre GriGri și cosulet/Reverso.
La panou nu ai nevoie, dar la faleza recomand o casca.

Cat despre preturi, minim estimativ in lei : espadrile 250, ham 200, saculet + magneziu + ciorapel 100, carabiniera filet 60, dispozitiv asigurare 100, casca 200, manusi 25.
Este o vorba: buy nice or buy twice.

Ca incepatoare, urmareste sa inveti tehnica - sa te cateri pe picioare si sa tragi cat mai putin de maini (tine cat mai mult mainile intinse).
Altfel pe parcursul carierei iti va fi greu sa scapi de deprinderile gresite dobandite la inceput.
Cauta articole/videoclipuri pe internet cu sfaturi pentru incepatori.
Progresul depinde de motivatie si de timpul alocat.
Pentru psihic citeste "Calea razboinicului stancii".
"Trage" de plastic in timpul saptamanii si de stanca la sfarsit de saptamana.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 3 decembrie 2015 - 09:03

tabeja
tabeja

Buna seara,

imi puteti spune va rog si mie cam cat ar costa echipamentul pentru alpinism? (espadrile, ham ,saculet de magneziu, dispozitive de asigurare)? Mai intra si altceva? Sunt incepatoare si m-ar interesa sa-l achizitionez.
Mai trebuie sa tin cont de ceva ca si incepatoare, in practicarea acestui sport?
Multumesc.

Miercuri, 2 decembrie 2015 - 21:36

Afisari: 1,174

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0688 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org